4. Najlepiej zaprojektowany budynek wielorodzinny w Polsce jest we Wrocławiu! Nagroda SARP 2023 (ZDJĘCIA)
Budynek przy ul. Księcia Witolda 38-40

Poznaliśmy najlepiej zaprojektowane budynki 2023 w Polsce. Nagroda Roku SARP to jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie architektury w naszym kraju. Grand Prix konkursu zdobyło Orientarium z Łodzi, zaprojektowane przez wrocławskie biuro Szlachcic Architekci. Jury doceniło również halę sportową z Wrocławia. Nagroda dla najlepszego budynku mieszkalnego wielorodzinnego trafiła natomiast do pracowni Maćków Architekci. Zobaczcie projekt Witolda 3840!

Nagroda Roku SARP - Stowarzyszenia Architektów Polskich to jedno z najważniejszych wyróżnień tego typu w kraju. Przyznawana jest od 1983 roku koło 15 maja (data założenia Stowarzyszenia). Tegoroczna gala odbyła się 12 maja w Warszawie. Na konkurs nadesłano w sumie 93 zgłoszenia. Spośród nich jury wybrało 19 finalistów, w tym bardzo ciekawe projekty wrocławskich pracowni.

W jury konkursu zasiadali: Grzegorz Stiasny (przewodniczący), Agnieszka Wasielewska-Prychoda (przedstawicielka Rady Prezesów SARP), Michał Krasucki (Stołeczny Konserwator Zabytków), Piotr Fokczyński (SARP Wrocław), Karol Fiedor (SARP Poznań), Sylwia Krzysztofik (SARP Łódź) i Jacek Wiśniewski (SARP Bydgoszcz).

Nagrody zostały przyznane w 10 kategoriach. Grand Prix zdobyło łódzkie Orientarium, zaprojektowane przez wrocławską pracownię Szlachcic Architekci.

Doceniono również wrocławskie budynki - Witolda 3840 oraz halę sportową XIII LO. W galerii możecie zobaczyć pierwszy projekt, drugi zaprezentujemy w osobnej publikacji. Zobacz zdjęcia Witolda 3840!

Najlepszy budynek mieszkalny wielorodzinny w kraju

W kategorii „Najlepszy budynek mieszkalny wielorodzinny” triumfowało wrocławskie biuro Maćków Architekci i ich projekt przy ul. Księcia Witolda 38-40.

Jury doceniło go za „spójną i konsekwentną zasadę odrębności formy, gabarytów i detalu architektonicznego zastosowanego w nowym, horyzontalnie zaprojektowanym budynku, która dzięki dużej powściągliwości autorów nie konkuruje, tylko uzupełnia od strony nadrzecznego bulwaru historyczną sylwetkę”.

Doceniono również precyzyjnie zaprojektowaną przestrzeń pomiędzy budynkami. – Na uznanie zasługuje wielka staranność w restaurowaniu wszystkich historycznych detali – uzasadniało jury konkursu SARP.

Kiedyś był tu urząd celny

„Witolda 3840 to kolejne miejsce odzyskane dla miasta i dialogu z jego przedwojenną tkanką - czytamy w opisie projektu. Niegdyś mieściła się tu siedziba Głównego Urzędu Celnego, który powstał w 1907 r. na terenie przyległym do dawnego portu miejskiego.

„Podjęliśmy decyzję o zmianie charakteru tej części nabrzeża, które z przedwojennego zaplecza nadrzecznego zostało w naszym zamyśle przekształcone w wielkomiejski bulwar, wpisujący się w istniejące i planowane w okolicy rozwiązania aktywizujące nadbrzeże Odry. Wyniesiony bulwar założony nad brzegiem rzeki został obudowany nowym, trzykondygnacyjnym horyzontalnym pawilonem z mieszkaniami i lokalami gastronomicznymi, co funkcjonalnie wzmacnia to miejsce, a formalnie redukuje wysokość zabudowy drugiego planu, tworząc bardziej przystępny front od strony Odry. Stylistyczna prostota pawilonu realizuje nasz zamiar dyskretnej obecności w tym historycznym miejscu”.
Maćków Architekci

Nagroda Roku SARP 2023. Wyniki konkursu

Nagrodzone projekty

Kategoria: Budynek mieszkalny wielorodzinny

• Obiekt: Witolda 3840 przebudowa z rozbudową i zmianą sposobu użytkowania budynku usługowego na budynek mieszkalno-usługowy.
  • Pracownia: Maćków Pracownia Projektowa
  • Autor budynku: Joseph Hauke
  • Autorzy projektu: Zbigniew Maćków (główny projektant), Juliusz Erdman, Karolina Kaczmarowska, Agata Kowalczyk, Emilia Marcinkowska, Mariusz Maury, Michał Mrzewa. Współpraca: Gabriela Barlik, Justyna Juszczak, Arkadiusz Kiernicki, Marek Konopnicki, Joanna Major, Sara Zapotoczna

Kategoria: Budynek biurowy, oświaty lub administracji

• Obiekt: Blok sportowy dla liceum Ogólnokształcącego nr XIII przy ul. Haukego-Bosaka 33–37 we Wrocławiu
  • Pracownia: arch_it
  • Zespół autorski: Piotr Zybura (główny projektant), Sylwian Moska, Marta Bazan. Współpraca autorska: Maja Cichocka, Szymon Ciupiński, Andrzej Doktor, Jakub Dunal, Agnieszka Gałwiaczek, Joanna Karnicka, Nicole Kowalczuk, Jakub Marczewski, Maciej Marszał, Karol Mądrecki, Kamila Modzelewska, Anna Sobiech. Identyfikacja wizualna: Piotr Zybura, Nicole Kowalczuk, Maciej Marszał. Konstrukcja: BAUKONCEPT/SP STRUKTURA

Kategoria: Budynek mieszkalny jednorodzinny

• Obiekt: Mikrokamienica
  • Pracownia: BXB Studio sp. z o.o.

Kategoria: Budynek kultury

• Obiekt: Budynek Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu (przebudowa i rozbudowa istniejącej kamienicy w pierzei rynku starosądeckiego wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej w sąsiedztwie budynku)
  • Pracownia: 55Architekci s.c. Anna Szewczyk-Świątek, Wojciech Świątek

Kategoria: Inny budynek użyteczności publicznej

• Obiekt: Orientarium, ZOO Łódź
  • Pracownia: Szlachcic Architekci sp. z o.o.
  • Autorzy: Dorota Szlachcic, Szlachcic Architekci sp. z o.o. Współpraca autorska: arch. S. Piasek, J. Kilen, K. Szczepański, A. Stanisławska, P. Koprowska, N. Sawicka, M. Konikiewicz, J. Bartnikowska, A. Spychalska

Kategoria: Przestrzeń publiczna

• Obiekt: Upamiętnienie terenu dawnego cmentarza ewangelickiego wraz z budową węzła przesiadkowego Olsztyn – Śródmieście, Olsztyn ul. 1 Maja – Partyzantów
  • Pracownia: Biuro Architektoniczne GADOMSCY