4. Dwa apele do rządu na dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wrocławia [SZCZEGÓŁY]

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Sergiusz Kmiecik, zaapelował do rządu o wdrożenie mechanizmów osłonowych dla jednostek samorządu terytorialnego w związku z drastycznym wzrostem cen energii, a także opracowania i wdrożenia reformy systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

Podwyżki cen energii. Apel do rządu

Rada Miejska Wrocławia z niepokojem przyjęła informację o wysokości stawek na zakup energiielektrycznej proponowanej Wrocławiowi. Jedyna złożona w postępowaniu przetargowym ofertaprzekraczała pięciokrotnie dotychczasowy koszt zakupu prądu dla 270 miejskich podmiotów.W ujęciu kwotowym to wzrost o 339 mln zł (z 66 mln zł w 2022 r. do 405 mln zł w 2023 r.).

Te drastyczne stawki za prąd będą miały katastrofalne skutki dla świadczenia podstawowych usługmiejskich tj.: oświetlania ulic, budynków użyteczności publicznej, szkół, przedszkoli, żłobków,domów pomocy społecznej oraz instytucji kultury.

W budynkach urzędu naszych jednostek i spółek, zimowy system ogrzewania będzie utrzymywał temperaturę 19 stopni, obniżona zostanie także temperatura wody w kranach, zaostrzymy system kontroli pomieszczeń, w tym korytarzy w obiektach miejskich oraz wyłączenie sprzętów po zakończonej pracy.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Tak wysokie ceny szczególnie uderzą w miasta, które mają komunikację publiczną opartą o tramwaje. W przypadku Wrocławia koszt zakupu energii do zasilania tramwajów byłby większy w 2023 r. aż o 163 mln zł (to wzrost o ponad 500 procent w stosunku do 2022 roku).

– Przypominamy, że dostawcami energii elektrycznej, ale także gazu i paliw płynnych, są spółki Skarbu Państwa. Niezrozumiałe zatem są tak horrendalne zyski tych podmiotów. W zaistniałej sytuacji Rada Miejska Wrocławia, apeluje do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o pilne wdrożenie mechanizmów osłaniających polskie samorządy przed tak wysokimi cenami energii elektrycznej – czytamy w apelu Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia, Sergiusza Kmiecika.

Reforma zasad finansowania samorządów w Polsce. Apel do rządu

Według najnowszych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkańprzeprowadzonego w 2021 r. Wrocław stał się trzecim największym miastem w Polsce - z oficjalną liczbą ludności wynoszącą 673 tys. osób. To 30 tys. więcej niż dotychczasowe szacunki. Oprócz tego, we Wrocławiu dodatkowo mieszka ok. 250 tys. obywateli Ukrainy.

Wrocław będzie wkrótce miastem milionowym. Oznacza to dodatkowe wydatki na politykę mieszkaniową, usługi społeczne, edukację czy kulturę.

– Przy dotychczasowych zasadach finansowania samorządów z budżetu państwa nie podołamy tymwydatkom. Już teraz we Wrocławiu brakuje ponad 1000 nauczycieli, już teraz potrzebujemy dobrzeopłacanych kadr w pomocy społecznej, w usługach opiekuńczych i innych. Obecnie, oprócz subwencjiogólnej i oświatowej, potrzebujemy nowej subwencji społecznej pokrywającej rosnące wydatki m.in.na Domy Pomocy Społecznej, usługi opiekuńcze czy opiekę społeczną – czytamy w apelu skierowanemu do Rady Ministrów, Sejmu i Senatu.

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Sergiusz Kmiecik apeluje o pilne podjęcie rozmów z przedstawicielami struktur samorządowych oraz partnerami społecznymi nad systemową reformą zasad finansowania samorządów w Polsce, która uwzględniałaby zmienione realia ekonomiczne i społeczne.