Przed dwoma tygodniami na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęto wytwarzanie m.in. przyłbic ochronnych dla personelu medycznego. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D udało się już wykonać kilkaset sztuk tego typu sprzętu.
Teraz, pracownicy i studenci uczelni na prośbę lekarzy, zaczęli również tworzyć łączniki, które umożliwiają podłączenie jednorazowych filtrów do masek wielorazowych. Oryginalne filtry do nich są bardzo drogie, a ich liczba jest ograniczona.
– Dzięki zastosowaniu technologii przyrostowej druku 3D, dostarczyliśmy funkcjonalny prototyp z materiału ABS. Po kilku próbach i rozmowach z lekarzami przeprowadziliśmy optymalizację i dostosowaliśmy model pod potrzebną technologię, która z kolei umożliwia produktywność na poziomie ok. 200 szt. na jeden proces wytwórczy – mówi dr hab. inż. Tomasz Kurzynowski, prof. uczelni i kierownik Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji.
Łącznik do masek, źródło: Politechnika Wrocławska
Pierwsze gotowe modele łączników zostały już dostarczone na Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Kolejne są w trakcie wytwarzania.