wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Na Politechnice powstał mural inspirowany twórczością Stanisława Lema

Mural na PWR/ źródło:pwr.edu.pl

Na Politechnice powstał mural inspirowany twórczością Stanisława Lema. Przygotowali go studenci Wydziału Architektury w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin pisarza. Pracę można oglądać na pierwszym piętrze budynku C-13.

Reklama

Świat polskiej nauki i kultury przez cały 2021 rok przypomina wybitną postać mistrza literatury fantastyki naukowej. Z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema na Politechnice Wrocławskiej ustanowiono Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema.

W obchody włączyli się także studenci i studentki Politechniki Wrocławskiej. Pod opieką dr hab. Karoliny Jaklewicz najpierw przygotowali projekt, a następnie wykonali mural inspirowany twórczością pisarza.

Mural na PWR/ źródło:pwr.edu.plMural na PWR/ źródło:pwr.edu.pl

– W roku Lema coraz częściej myślimy o tzw. fantastyczności zjawisk, przy czym to stwierdzenie troszkę nam się spauperyzowało, bo często określamy tak rzeczy, które nam się po prostu podobają – mówiła prof. Agnieszka Bieńkowska, prorektor ds. kształcenia.

– Czytając „Fantastykę i futurologię”, zauważyłam natomiast, że Lem pojmował to inaczej. Uważał, że rzeczy, które się urzeczywistniają, nie przestają być fantastyczne. W tym kontekście ten mural jest na pewno fantastyczny, bo pomimo że powstał, to nadal jest nośnikiem pewnych przekazów – dodała.

Strony muralu na dzieła podzielone

Prawa strona muralu nawiązuje do szeroko rozumianej twórczości Stanisława Lema. Widać tam rakiety, galaktyki, planety i gwiazdy, a całość została przedstawiona w koncepcji widoku rozpościerającego się z okien statku kosmicznego.

 Lewa strona odnosi się do najbardziej znanego dzieła pisarza – „Solaris”. 

– Najważniejszym symbolem w książce jest niezwykły ocean pokrywający planetę. W moim projekcie „wypływa” on w kosmos, podobnie jak wyłaniającą się z niego kobieca postać – podkreśla współautorka koncepcji muralu, studentka Barbara Talarek.

Częścią muralu jest także cytat z książki “Kongres futurologiczny” – „Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić”.

Jak podkreśla współautor projektu Krystian Cięciwa, napis ma mobilizować i inspirować osoby przychodzące na uczelnię. Pokazać, że w słowach tkwi ogromna siła i nie wolno bać się marzeń.

Mural można oglądać codziennie w godzinach otwarcia budynku C-13.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama