4. Wyjątkowe znalezisko z XIX wieku na Muchoborze Wielkim

Na Muchoborze Wielkim znaleziono fragment pomnika wojennego z XIX wieku. To cenna pamiątka historii osiedla

Tomasz Wysocki,

Kliknij, aby zobaczyć galerię
Na zdjęciu po lewej XIX-wieczna pocztówka, na miniaturce widoczny pomnik wojenny, po prawej odnaleziony fragment pomnika archiwum / Alan Weiss , inicjatywa Spod ziemi patrzy Breslau

Fragment pomnika upamiętniającego wydarzenia wojny prusko-francuskiej (1870-1871) odkryto na Muchoborze Wielkim. O tym, co się z nim stanie zdecydują specjaliści.

O sporym kamiennym fragmencie z resztkami napisów w języku niemieckim mieszkaniec Muchoboru Wielkiego powiadomił specjalistów z biura Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Historycy ustalili, że to najprawdopodobniej element pomnika wojennego (Krieger-Denkmal), który powstał dla uczczenia mieszkańców Grose Mochbern poległych podczas wojny prusko-francuskiej w latach 1870-1871. Grose Mochbern to dzisiejszy Muchobór Wielki. Osiedle znajduje się w granicach Wrocławia, lecz ponad 150 lat temu było wioską na przedmieściach Breslau.

Na historycznych pocztówkach widać charakterystyczny postument tuż przy kościele katolickim - współcześnie to kościół pw. św. Michała Archanioła.

Kapitulacja Paryża i złote gody cesarza Wilhelma

Napisy na kamiennym bloku odczytał Alan Weiss z inicjatywy Spod ziemi patrzy Breslau.

To miejsca i daty ważnych wydarzeń z czasu wojny prusko-francuskiej: bitew, kapitulacji Paryża i Metz, konwencji kapitulacyjnej, podpisania traktatu pokojowego we Frankfurcie nad Menem. Co zaskakujące: na jednej ze ścian kamiennego bloku wspomniano o Złotych Godach cesarza Wilhelma I i cesarzowej Augusty. Podejrzewam, że na pozostałych elementach pomnika były wymienione nazwiska mieszkańców miejscowości poległych podczas wojny.
Alan Weiss, inicjatywa Spod ziemi patrzy Breslau

Inskrypcje na odnalezionym fragmencie pomnika:

Bok I

• 27. (?) OKTOBER METZ [Dzień zwycięskiego dla armii pruskiej zakończenia oblężenia Metzu, które trwało od 19 sierpnia do 27 października 1870]
  • 27.-30. OKTOBER LE BOURGET [Bitwa pod Le Bourget / 1870]

Bok II

• 8.-10. DEZEMBER BEAUGENCY [Bitwa pod Baugency / 1870 r.]
  • 23.-24. DEZEMBER AN DER HALLUE [Bitwa nad rzeką Hallue / 1870]

Bok III

• 28. JAN PARIS [Dzień kapitulacji Paryża po oblężeniu trwającym od 19. września 1870 r. do 28. stycznia 1871 r.]
  • 16. FEBRUAR BELFORT [dzień konwencji kapitulacyjnej zawartej 16. lutego 1871 roku, po 103 dniach walki, od 3. listopada 1870 r.]

Powiększ obraz: Fragment pomnika odnaleziony na Muchoborze Wielkim Alan Weiss, inicjatywa Spod ziemi patrzy Breslau
Fragment pomnika odnaleziony na Muchoborze Wielkim

Bok IV

• 10. MAI 1871 FRIEDE ZU FRANKFURT [Pokój we Frankfurcie - traktat pokojowy zawarty 10. maja 1871 r. we Frankfurcie nad Menem, kończący wojnę francusko-pruską]
  • 11. JUN 1879 GOLDENE HOCHZEIT [Złote Gody - 50. rocznica ślubu Cesarza Wilhelma I z Augustą von Sachsen-Weimar-Eisenach, zawartego 11. czerwca 1929]

Świadectwo dziejów Wrocławia

Jeszcze nie zapadała ostateczna decyzja, co stanie się z fragmentem historycznego pomnika. - Byłbym za tym, żeby kamień wrócił na swoje miejsce, czyli w pobliże kościoła. Warto zachować go w obecnym stanie, a nie odtwarzać całości. To jak wygląda to także świadectwo dziejów miasta. Poza wyeksponowaniem, warto byłoby zamieścić tablicę informacyjną o tym artefakcie – dodaje Alan Weiss.