wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu od dziś działa pierwszy pokój ucieczki na świeżym powietrzu – Moonstreet. Podejmiesz wyzwanie przejęcia tronu Dwumiasta?

We Wrocławiu od dziś działa pierwszy pokój ucieczki na świeżym powietrzu – Moonstreet. Podejmiesz wyzwanie przejęcia tronu Dwumiasta?

Błażej Organisty,

Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcia z testów nowej gry miejskiej Moonstreet Moonstreet
Zdjęcia z testów nowej gry miejskiej Moonstreet

Jesteś wybrańcem. Brzmi znajomo? Z pewnością tak, ale nie chodzi o Matixa i Neo, tylko o nową grę miejską, którą można określić jako pokój ucieczki na świeżym powietrzu. Grać można od 5 sierpnia 2022 r. Podejmiesz próbę zastąpienia abdykującego króla Dwumiasta Wrocław?

Reklama

Tajemnicze stowarzyszenie zaprasza do Wrocławia na spotkanie z abdykującym królem Dwumiasta. Ktoś musi przejąć po nim schedę. Poszukiwany jest kandydat z odpowiednimi umiejętnościami. Wybraniec, który wprzódy zostanie poddany próbie.

— Wrocław jako Dwumiasto to z jednej strony miejsce słoneczne, przyjazne i pozytywne, z drugiej nasączone niewesołymi wydarzeniami historycznymi, jak epidemia dżumy, zburzone wieże czy tragiczne sceny spod pręgierza — wyjaśnia Rafał Pawlus, pomysłodawca i współtwórca gry terenowej Moonstreet.

Cztery kilometry zagadek przez centrum Wrocławia

To właśnie pod pręgierzem (w Rynku) rozpoczyna się przygoda. Przed wybrańcem i jego towarzyszami czeka 4-kilometrowa trasa prowadząca przez centrum. Po drodze: zadania do rozwiązania, punkty do odwiedzenia, artefakty do zebrania.  Do wykonania misji potrzebne są karty tarota, które gracze dostają i mają cały czas przy sobie. Jedna z nich działa jak filtr podczerwieni. Służy do odczytania tego, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Więcej lepiej nie zdradzać…

— Skoncentrowaliśmy się na zadaniach. Postawiliśmy na to, żeby nie były zbyt trudne. Oczywiście w razie problemów podpowiadamy, ale nigdy nie podajemy rozwiązania na tacy. Wykonanie wszystkich nie jest konieczne do ukończenia gry. Zadania można pomijać — zastrzega Rafał Pawlus. — Najważniejsza jest przygoda, a także trasa, która wprawdzie biegnie przez centrum, ale nie utartymi ścieżkami. Gracze przejdą zaułkami i odwiedzą nieoczywiste miejsca. Przy okazji poznają Wrocław i jego historię z niecodziennej perspektywy — dodaje.

Jaki będzie finał? Wybieraj i żyj z konsekwencjami

Zakończenie jest szczęśliwe, ale nie zawsze takie samo. W trakcie rozgrywki drużyna pozna Anastazję, która zmusi do dokonywania wyborów. Podjęte decyzje mają konsekwencje i wpływają na finał. Taka mechanika daje większe możliwości. Gracze mogą podzielić się na mniejsze grupy, rozwiązywać te same zagadki, ale skończyć nieco inaczej. Bez obaw, nikt nie wejdzie sobie w drogę.

Przewidywany czas zabawy to mniej niż 2,5 godziny. Każdy bawi się w swoim tempie. Grę rozpoczyna się w dowolnym momencie w godzinach otwarcia. Można ją przerwać i wznowić później, nawet po kilku dniach. To jest do ustalenia z organizatorami.

James Bond i Indiana Jones, czyli inspiracje z dzieciństwa

Rafał Pawlus jest pomysłodawcą i twórcą koncepcji, ale nie tworzył Moonstreet w pojedynkę. Pomagała mu scenarzystka Julia, którą poznał przez znajomego, oraz programista Paweł i Marcin – przewodnik po Wrocławiu, który podpowiadał w wyznaczeniu trasy. Skąd pomysł na pokój ucieczki na świeżym powietrzu?

— Z dzieciństwa — opowiada pomysłodawca — gdy byłem chłopcem, oglądałem filmy z Indianą Jonesem i Jamesem Bondem. Zazdrościłem im podróżowania po całym świecie, przygód, które przeżywają, tego, że zbawiają świat. Gdy dorosłem, uświadomiłem sobie, że na takie rzeczy brakuje mi czasu, pieniędzy i możliwości.

Musiał zadowolić się czymś innym. Jako sympatyk miast, ich architektury i atmosfery, wymyślił grę osadzoną w miejskim świecie. — W tradycyjnych escape room trzeba po prostu wyjść, w pokojach strachu chodzi o przestraszenie. Fajne rzeczy, ale brakowało mi przeżywania prawdziwej przygody. Pomyślałem, że skoro jej nie ma, to trzeba ją stworzyć — wyjaśnia. — Moonstreet to pierwsza taka gra nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce, a być może nawet pierwsza w Europie — zaznacza.

Nad Moonstreet pracowali rok. Grę wprowadzili najpierw do Warszawy, a później testowali ją we Wrocławiu. Zapraszają od piątku, 5 sierpnia.

Co przygotować, jak i gdzie zacząć grę Moonstreet? 

Aby zagrać, wystarczy zabrać pod pręgierz telefon z dostępem do internetu. Na miejscu wysyła się wiadomość SMS o treści „Start”. W wiadomości zwrotnej przychodzi link z dostępem do aplikacji, która wygląda jak czat. Tą drogą przychodzą instrukcje i podpowiedzi. By lepiej poznać mechanikę, notabene bardzo prostą, warto zajrzeć TUTAJ.

Gra jest przeznaczona dla dwóch do dziesięciu osób.

Ceny i godziny otwarcia premierowego pokoju ucieczki na świeżym powietrzu

  • Ceny od 119,99 zł do 499 zł – w zależności od liczebności grupy. Bilety do kupienia TUTAJ.
  • Można dzielić się na drużyny.
  • Nie trzeba rezerwować konkretnej godziny. Wystarczy przyjść pod pręgierz i wysłać wiadomość „Start” w godzinach otwarcia – przez siedem dni w tygodniu.
  • Linkiem do czatu można dzielić się pomiędzy graczami, tak aby każdy widział instrukcje i podpowiedzi na swoim telefonie.

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek: 11:00 - 19:15
  • Wtorek: 11:00 - 19:15
  • Środa: 11:00 - 19:15
  • Czwartek: 11:00 - 19:15
  • Piątek: 11:00 - 19:15
  • Sobota: 11:00 - 19:15
  • Niedziela: 12:00 - 17:15

Gra nie jest dostępna w wybrane, świąteczne dni roku. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się pod adresem www.moonstreet.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl