Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Młodzieżowe Słowo Roku 2022
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.
– Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania. Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej sprawiedliwe i zrozumiałe dla wszystkich – czytamy na facebooku PWN.
Jak zgłosić słowo do plebiscytu
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie PWN, tam również dostępny jest regulamin. Należy pamiętać, że propozycje słów nie mogą być wulgarne i obraźliwe.
Do drugiego etapu, który potrwa od 15 do 30 listopada, przejdą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie są zgodne z regulaminem. Jury zaprezentuje listę 20 słów, spośród których głosami internautów zostanie wyłonione zwycięskie słowo.
Wśród często używanych przez nastolatków słów jest m.in. „essa” i „slay”. Essa ma wiele znaczeń i są one kojarzone z radością, zadowoleniem i wszystkim tym co pozytywne. Wykrzykuje się je w chwilach uniesienia, ale to także forma pozdrowienia czy pożegnania. Natomiast slay – to określenie czegoś, co nam imponuje, zachwyca. Może dotyczyć też atrakcyjnego wyglądu. Czy mają szansę na wygraną? Przekonamy się już wkrótce.
Słowa, które wygrały w poprzednich latach
Słowa, które zwyciężyły w plebiscycie w poprzednich latach:
- 2021: „śpiulkolot” – miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to spać,
- 2020: najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby czy poglądy, dlatego kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020,
- 2019: „alternatywka” – dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach,
- 2018: „dzban” – osoba niezbyt inteligentna,
- 2017: „Iks de/xD” – coś zabawnego, śmiesznego,
- 2016: „sztos” – coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego.
Rozstrzygnięcie plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 nastąpi na początku grudnia.