wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Najgłośniejsza małpa świata we wrocławskim zoo [ZDJĘCIA]

Najgłośniejsza małpa świata we wrocławskim zoo [ZDJĘCIA]

Data publikacji: Autor:

20 czerwca we wrocławskim zoo na świat przyszedł wyjec, najgłośniejsza małpa na świecie. Jednak w małpiarni zachowują się bardzo cicho.

Reklama

Młody wyjec czarny urodził się 20 czerwca. Jest to siódmy osobnik tego gatunku we wrocławskim zoo. Aktualnie w małpiarni mieszkają cztery samce, dwie samice i maluch, którego płci jeszcze nie znamy.

Po porodzie najgłośniejsza małpa na świecie wczepia się w futro matki. Przez 2-3 tygodnie mieszka na brzuchu mamy, a później zaczyna się przemieszczać na boki i grzbiet. Maluch, który obecnie jest wielkości świnki morskiej, jest cały czas z matką, więc jego płeć nie jest jeszcze znana.

Maluch jest bardzo silny, a matka nie jest aż tak troskliwa jakby mogło się wydawać.

– Cały interes w przetrwaniu zależy od młodego. To on musi się utrzymać na matce – mówi Przemysław Lesiakowski, młodszy opiekun zwierząt.

Najgłośniejsze na świecie, w zoo cichutkie

Wyjce czarne to najgłośniejsze małpy na świecie. Ich wycie można usłyszeć nawet z odległości 5 km. W ten sposób wyznaczają swoje terytorium, służy to do komunikacji między stadami. Mimo wszystko we wrocławskim zoo wyjce są stosunkowo ciche, ponieważ nie mają tutaj się z kim komunikować. Jednak zdarzają się okazję, gdy wyjce dają „popalić”.

– Czasem, gdy koszona jest trawa, wyjcom zdarza się odpowiadać na ten dźwięk – dodaje Przemysław Lesiakowski.

Jednego wyjca mniej 

W ciągu paru tygodni jeden z podrosłych samców wyjedzie do ogrodu zoologicznego w Lizbonie, gdzie stworzy nową parę hodowlaną.

Hodowla wyjców czarnych jest stosunkowo łatwa, a – jak mówi Marta Zając-Ossowska – są one „miłe w obsłudze”. Wyjce nie są agresywne w stosunku do opiekunów, nie są wybredne, co do jedzenia oraz można je trzymać razem z innymi gatunkami zwierząt gryzoniami: kapibarami czy aguti oraz z wilkami grzywiastymi.

Wyjce czarne, a jednak złote

Czarne są tylko samce, samice są natomiast koloru złotego. Młode osobniki zawsze rodzą się złote, by – w przypadku samca – w późniejszym czasie ewentualnie zmienić kolor.

Dominik Krawczyk

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama