wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kąpiel w miejskiej fontannie? To może słono kosztować!

We Wrocławiu jest dziewięć fontann i w żadnej z nich lepiej się nie kąpać. Dlaczego? Jest to niebezpieczne dla zdrowia, ryzykowne dla konstrukcji i może nadwyrężyć domowy budżet.

Reklama

Fontanny służą nawilżaniu i ochładzaniu powietrza, nie kąpielom. Woda w nich płynąca nie jest uzdatniana ani do kąpieli, ani do picia. Nie jest więc też badana pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia. A mimo to zachęcamy psy do brodzenia w niej, a potem sami moczymy w niej ręce, stopy, przemywamy kark, a nawet twarz…

To nie jest już kwestia higieny, a zagrożenia dla zdrowia

Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym, co sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów. Dodatkowo do wody wpada deszczówka, wchodzą gołębie, czasami psy. Każdemu, komu marzy się kąpiel w fontannie w Rynku, powinno dać to wiele do myślenia.

Miasto zobowiązane jest do utrzymania czystości w fontannie, ale nie badamy wody pod kątem jej zdatności do picia czy kąpieli. Może pływać w niej wszystko. Analizujemy jedynie jej ph, aby dobrać środki chemiczne, dzięki którym urządzenia sprawnie działają.
Tomasz Jankowski z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta

Środki  chemiczne dodawane do wody w fontannach mają przede wszystkim zapobiec powstawaniu kamienia i namnażaniu glonów lub  rzęsy wodnej. Nie uzdatniają wody. A wręcz przeciwnie, mogą podrażniać skórę i wywoływać reakcję uczuleniową, zwłaszcza u osób wrażliwych.

Za kąpiel w fontannie: 500 złotych

Pod opieką Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu znajduje się 9 fontann miejskich:

Niektóre z nich są zabytkami, jak choćby Szermierz na placu Uniwersyteckim lub Alegoria Walki i Zwycięstwa przy pl. Jana Pawła II. I jako takie podlegają ochronie przed uszkodzeniem.

Większość fontann powstała współcześnie i są wyposażone w skomplikowane systemy. Na przykład fontanna Zdrój na placu Gołębim wyposażona jest aż w 222 dysze, które łatwo uszkodzić, a przy okazji się zranić.

Każda z fontann czymś się wyróżnia:

  •  „Smoki” na pl. Solnym są najmniejszą fontanną w mieście.
  • „Fontanna piłkarska” u zbiegu ulic Szewskiej i Wita Stwosza wykonana jest z frezowego kryształowego szkła.
  • Fontanna przy pl. Orląt Lwowskich powstała na miejscu dawnego poniemieckiego wodotrysku.

Jednak niezależnie od tego, czy fontanna jest zabytkiem, czy nie, wchodząc do niej musimy się liczyć z karą w wysokości 500 zł. Trochę szkoda i fontanny, i portfela.

To gdzie szukać ochłody?

Aby się ochłodzić, lepiej przejść obok kurtyny wodnej uruchamianej w Rynku, gdy jest powyżej 30 stopni Celsjusza. Ta woda jest bezpieczna dla skory.

Spragnieni mogą zaś bez obaw pić wodę z miejskich zdrojów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa</p> Tomasz Hołod
Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl