Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Michał Piechel jest Doradcą Społecznym Prezydenta Wrocławia do spraw Osób z Niepełnosprawnością od lutego 2021 roku. Radny miasta Wrocławia urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym i każdego dnia musi pokonywać różne bariery. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami Michał Piechel podsumowuje swoją dwuletnią służbę dla wrocławian.
Na czym polega Pana rola jako doradcy prezydenta Wrocławia do spraw osób z niepełnosprawnością?
Michał Piechel: – Moja służba, bo tak to trzeba nazwać, polega na doradzaniu i kreowaniu polityki dostępnościowej Wrocławia w ramach Wrocławia Bez Barier, z myślą o wszystkich mieszkańcach, którzy mają wyjątkowe potrzeby. Oczywiście przy pomocy i wsparciu całego zespołu biura Wrocławia Bez Barier, za co bardzo im dziękuję.
Wrocławska polityka dostępności
Co jest dla Pana najważniejsze w kreowaniu polityki dostępności?
Zawsze zależało mi, aby być blisko wrocławian i gości odwiedzających nasze miasto, szczególnie jeśli mają szczególne potrzeby. Moje motto to właśnie Wrocław bez barier.
Chcę, aby ta idea każdego dnia się rozwijała i sprawiała, że Wrocław będzie dostępny dla wszystkich ludzi. Dostępność to norma, która wynika z podstawowego humanizmu i powinna dotyczyć każdego, zwłaszcza osób o szczególnych potrzebach.Michał Piechel
Wrocław wdraża dostępność, tak aby dotyczyła każdej dziedziny życia. Świadczy o tym wyjątkowa w skali całego kraju idea Wrocławia bez Barier, czyli tworzenie rzeczywistości otwartej i dostępnej.
A jaki cel przyświeca Panu podczas pełnienia roli doradcy społecznego?
Moim marzeniem jest, aby Wrocław był miastem w pełni dostępnym, bez żadnych barier. Chcę, aby ci, którzy usłyszą o Wrocławiu, od razu mieli skojarzenie z miejscem, gdzie każdy czuje się dobrze i ma możliwość realizowania swoich marzeń i pragnień.
Wrocław bez Barier i międzynarodowe działania
W jaki sposób stara się Pan zwiększyć dostępność miasta?
Rok temu z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami odbyła się pierwsza miejska konferencja z udziałem miast partnerskich Wrocławia. Tematem była dostępność komunikacji. Z kolei w tym roku Wrocław gościł międzynarodową konferencję o asystenturze i opiece wytchnieniowej.
Sądzę, że należy pielęgnować ten międzynarodowy aspekt. Dlatego chciałbym, aby na kanwie Wrocławia Bez Barier co roku w naszym mieście organizowane było ogólnopolskie forum dotyczące dostępności przestrzeni publicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Dostępność Wrocławia
Czy jest coś, o czym czuje się Pan zobowiązany ciągle przypominać władzom Wrocławia?
Na szczęście dostępność i problemy mieszkańców o szczególnych potrzebach są bardzo ważne dla prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Władze miasta rozumieją problemy osób z niepełnosprawnościami i dążą do wdrażania rozwiązań, które polepszają dostępność. Za tę otwartość i przyjmowanie moich rekomendacji chciałbym przy okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami podziękować.
Warto wspomnieć, że Wrocław był jednym z pierwszych w Polsce miast, w którym wprowadzono standardy dostępności przestrzeni publicznych oraz standardy dostępności kultury i wydarzeń.Michał Piechel
We Wrocławiu powstał też pierwszy Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości, który umożliwia zaprojektowanie przyszłości zawodowej osobom ze szczególnymi potrzebami.
A jakie są te szczególne potrzeby? Co nasze miasto musi jeszcze poprawić?
Każdy mieszkaniec z niepełnosprawnością jest indywidualnością w zakresie swoich potrzeb i do każdego należy podejść osobno. Właśnie dlatego powołane jest Biuro Wrocław Bez Barier.
Jest Pan doradcą prezydenta od 2021 roku. Co uważa Pan za sukces Wrocławia, jeśli chodzi o dbanie o prawa osób z niepełnosprawnościami?
O dwóch międzynarodowych wydarzeniach w zakresie dostępności już wspomniałem. Sukcesem jest też zorganizowanie i wprowadzenie do kalendarza stałych wydarzeń miasta Memoriału imienia Bartka Skrzyńskiego. To inicjatywa podjęta wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem. Celem wydarzenia jest integracja wrocławskiej młodzieży o różnym stanie zdrowia w rywalizacji sportowej. Ale to zdrowa rywalizacja – oprócz nadrzędnego calu, jakim jest integracja uczestników, daje przede wszystkim dobrą zabawę.
Przesłanie dla wrocławian
Czy z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami ma Pan jakieś przesłanie dla wszystkich tych wrocławian, których problem niepełnosprawności nie dotyczy. O czym powinniśmy pamiętać?
Pragnę zapewnić wszystkich wrocławian, a szczególnie mieszkańców o wyjątkowych potrzebach, że to my jesteśmy na co dzień twórcami Wrocławia Bez Barier i powinniśmy być z tego dumny. Każdego dnia żyjmy więc „na maksa”!
Michał Piechel: 11 lutego 2021 roku w Światowy Dzień Chorego został powołany przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka na społecznego doradcę prezydenta Wrocławia do spraw osób z niepełnosprawnością. Jest też radnym miasta Wrocławia. Na co dzień pracuje jako koordynator ds. dostępności w Centrum Historii Zajezdnia.