4. Świece wigilijne Caritas. Rusza wielka akcja
Wolontariusze Caritas obok wielkiej, jubileuszowej świecy wigilijnej Caritas
Wolontariusze Caritas obok wielkiej, jubileuszowej świecy wigilijnej

W piątek 1 grudnia jubileuszową wielką świecę zapalili w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego wolontariusze wraz z abp. Józefem Kupnym.

– Od pojawienia się pierwszej świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom mija 30 lat. W 1993 roku w Polsce rozprowadzono tych świec prawie 300 tysięcy, dziś jest ich 1,5 miliona. W naszej diecezji na wigilijne stoły trafi 70 tysięcy świec. Z zebranych środków w zeszłym roku dofinansowaliśmy wypoczynek 913 dzieci i młodzieży z dziewiętnastu parafii archidiecezji wrocławskiej. Wsparliśmy najbardziej potrzebujące dzieciaki – wyliczał ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– Świece są różne, w różnych częściach Polski mają odmienny kształt, wielkość, kolor. Ale wszystkim nam zależy na tym, by poprzez zapalenie tej świecy w czasie wieczerzy wigilijnej pamiętać o osobach, które potrzebują naszej pomocy. W ten sposób chcemy im pokazać, że jesteśmy z nimi, jesteśmy razem, chociaż każdy zasiądzie do stołu w swoim domu – wyjaśniał abp Józef Kupny.

Świece Caritas rozprowadzane są w parafiach.

Dla najmłodszych z Polski…

Środki ze sprzedaży tegorocznej świecy wesprą Letnią Akcję Kolonijną Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, w tym roku skorzystało z niej 913 dzieci.

Środki pozyskane z akcji NIOSĘ DOBRO są starannie rozdzielane.  Połowa funduszy zostaje w parafii, aby wspierać lokalne dzieła charytatywne.

…i dla ich rówieśników z Afryki

Od 1996 r. część środków z akcji przeznaczana jest także na pomoc dzieciom żyjącym w najuboższych regionach świata. Dzięki ofiarności Polaków w ubiegłych latach udało się m.in. odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych, zorganizować dożywianie dzieci w dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli, wesprzeć budowę przedszkola dla ok. 180 dzieci z rodzin zamieszkujących najbiedniejsze dzielnice Jaunde w Kamerunie czy dofinansować dożywianie dzieci na Madagaskarze i w Burkina Faso.

W tym roku 10 groszy z każdej świecy Caritas Polska przeznaczy na dofinansowanie programów żywnościowych dla dzieci z rejonu Afryki Subsaharyjskiej, gdzie obecnie głoduje niemal co czwarta osoba.