Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W ostatnich pięciu latach wydatki na kulturę fizyczną wyniosły ponad 891 mln złotych. Przy czym w 2024 r. to kwota 169 mln złotych, a w 2025 r. ma to być już prawie 192 mln złotych.
– To znakomita inwestycja w ich rozwój. Tym bardziej, że dotowane przez nas kluby prowadzą zajęcia z różnych dyscyplin sportowych. Poza piłką nożną czy siatkówką są też zajęcia z szermierki, sztuk walki, hokeja czy pływania – dodaje wiceprezydent.
Dotacje przeznaczane są m.in. na szkolenia, treningi, organizacje zawodów sportowych oraz imprez promujących aktywność sportową, a także na realizację programów sportowych tj. basketmania, volleymania czy footballmania.
Ze współpracy z miastem jesteśmy bardzo zadowoleni. Dzięki tym dotacjom nasz klub naprawdę może się rozwijać. Te pieniądze staramy się zagospodarować w sposób bardzo racjonalny i efektywny. Wszystkim nam zależy bowiem na jak najwyższym poziomie trenowania naszych podopiecznych, którzy odnoszą wiele sukcesów. Tym bardziej, że siatkówka jest sportem masowym i wygrywać nie jest łatwo, a nam się udaje.Rafał Błaszczyk z klubu Volley Wrocław
Wiele klubów sportowych do wyboru
Tylko w 20 największych klubach sportowych, przez ostatnie pięć lat, w zajęciach i treningach sportowych uczestniczyło w sumie 110 tys. młodych wrocławian. Wśród nich są m.in.:
- Stowarzyszenie MKS Parasol Wrocław (piłka nożna, lekkoatletyka),
- Wojskowy Klub Sportowy Śląsk (piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, lekkoatletyka, judo, strzelectwo sportowe),
- Stowarzyszenie Sportowe Forza (piłka nożna, piłka ręczna),
- Międzyszkolny Klub Sportowy MOS Wrocław (lekkoatletyka, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, biegi na orientacje, kajakarstwo),
- Klub Sportowy Akademickiego Związku Sportowego Wratislavia (szermierka, brydż, wioślarstwo).
Przykładowe inwestycje sportowe zrealizowane w 2024 r.
Aby młodzież mogła trenować, niezbędna jest do tego infrastruktura sportowa, w którą cały czas miasto inwestuje. Przykładowo - Młodzieżowe Centrum Sportu w 2024 r. na inwestycje w obiekty sportowe przeznaczyło ok. 3 mln złotych:
- boisko przy ul. Terenowej, koszt: ponad 500 tys. złotych;
- skatepark przy ul. Wałbrzyskiej, koszt: 780 tys. złotych;
- odwodnienie toru żużlowego oraz renowacja systemu nagłośnienia na Stadionie Olimpijskim, koszt: ponad 1 mln złotych.
W 2025 r. ma to być blisko 9 mln złotych (trzy razy więcej).
Przykładowe inwestycje MCS planowane w 2025 r.:
- przebudowa wrocławskiego toru kolarskiego przy ul. Żmigrodzkiej, koszt: 1 mln złotych (projekt);
- modernizacja Stadionu Sportowego przy ul. Oporowskiej, koszt: 1,5 mln złotych;
- modernizacja boiska sportowego „Ołtaszyn” przy ul. Strachowskiego, dofinansowanie: 350 tys. złotych;
- remont Stadionu Sportowego "Sztabowa" przy ul. Sztabowej, dofinansowanie 350 tys. złotych.
– Nowoczesne obiekty sportowe to nie tylko miejsca do uprawiania aktywności fizycznej, ale także przestrzenie integracji społecznej. Dzięki tym inwestycjom Wrocław staje się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla wszystkich, którzy cenią sobie zdrowy tryb życia i aktywność na świeżym powietrzu – podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Przy placówkach oświatowych również budowana i odnawiana jest infrastruktura sportowa, która służy uczniom. Na tego typu inwestycje w ostatnich pięciu latach miasto przeznaczyło ponad 100 mln złotych.