wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Matura 2022. Egzaminy z języka obcego. Testy, arkusze CKE.

Trzecim obowiązkowym egzaminem maturalnym jest sprawdzenie wiedzy absolwentów z języka obcego na poziomie podstawowym. Dziś o godz. 9.00 maturzyści pisali egzamin z angielskiego, a o 14.00 z niemieckiego, włoskiego, francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego.

Reklama

To juz trzeci stresujący dzień dla maturzystów. Tym razem zdają język obcy na poziomie podstawowym. Zarówno egzamin maturalny z języka angielskiego, jak i z pozostałych obcych języków nowożytnych trwa 120 minut.

Arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na teście językowym zawierają zadania dotyczące:

  • rozumienia ze słuchu – 30 proc.
  • rozumienia tekstów pisanych – 30 proc.
  • napisania dłuższej wypowiedzi pisemnej – 20 proc.
  • znajomości środków językowych – 20 proc.

Za prawidłowe wykonanie wszystkich poleceń maturzysta może otrzymać łącznie 50 punktów - 40 za zadania zamknięte oraz 10 za otwarte. Aby zdać maturę z języka obcego wystarczy zdobyć 15 punktów.

Poziom egzaminu maturalnego z języka obcego określa się jako A2/B1.

Tegoroczna matura z matematyki 

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym trwał, podobnie jak w przypadku matury z języka polskiego, 170 minut. W tym czasie maturzyści musieli zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi oraz otwartymi, które wymagały krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi.

Tegoroczne arkusze egzaminacyjne CKE składały się z trzech typów zadań:

  • zamkniętych, do których podane są cztery odpowiedzi, w tym jedna poprawna.  Można za nie otrzymać 1 pkt.
  • otwartych, wymagających krótkiej odpowiedzi i uzasadnienia. Tu można dostać maksymalnie 2 pkt.
  • otwartych, wymagających rozszerzonej odpowiedzi, gdzie można zdobyć za nawet 5 pkt.

Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań maturzysta może otrzymać w sumie 45 punktów, z czego 28 punktów za zadania zamknięte i 17 punktów za zadania otwarte. Aby zdać, trzeba uzyskać wynik co najmniej 30% wszystkich punktów.Zatem do zdania matury z matematyki potrzeba tylko 14 punktów. Wystarczy zatem rozwiązać poprawnie połowę zadań zamkniętych.

W tym roku na maturzystów piszących maturę z matematyki na poziomie podstawowym czekało kilka zmian. Jedną z nich było okrojenie wymagań egzaminacyjnych ze względu na pandemię oraz zdalne nauczanie.

Z materiału obowiązującego do matury usunięto m.in. zagadnienia dotyczące brył obrotowych, wartości odwrotnie proporcjonalnych oraz błędu bezwzględnego i względnego.

Maturzysta mógł wnieść na salę jedynie czarny długopis, linijkę, cyrkiel i prosty kalkulator. Karty wzorów zapewniały szkoły.

Matura z języka polskiego 2022

Jak co roku tegoroczna matura z języka polskiego trwała 170 minut.  Każdy maturzysta otrzymał dwa arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.  Pierwszy z nich to część testowa. W tym roku zadania, które się tu znalazły dotyczyły m.in. tekstów Krzysztofa A. Wieczorka "Serce czy rozum? Emocje w argumentacji i perswazji" oraz Grzegorza Jankowicza "Życie na poczytaniu". Trzeba było też rozpoznać fragment „Lalki” Bolesława Prusa. Za tę część maturzysta może otrzymać 20 punktów.

Z kolei drugi arkusz CKE zawierał trzy tematy wypracowań maturalnych, z których uczeń mógł wybrać jeden. W tym roku trzeba było napisać rozprawkę na jeden z tematów:

  • Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury.
  • Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.
  • Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana.

Za tę część egzaminu można otrzymać maksymalnie 50 punktów.

Aby zdać maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym trzeba uzyskać wynik 30%.

W tym roku do matury podchodzi ostatni rocznik absolwentów gimnazjum, którzy zdają ja po trzech latach nauki, z czego połowa to nauczanie zdalne. To sprawiło, że był to dla nich ciężki czas. Mimo wszystko sądzę, że są dobrze przygotowani.
Leszek Duszyński, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 7 we Wrocławiu

Według danych Okręgowej Komisji Edukacyjnej w tym roku we Wrocławiu maturę zdaje 4542 absolwentów szkół średnich. Choć jest to także młodzież ukraińska, która od dawna uczyła się we wrocławskich szkołach, to, jak podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, nie będzie wśród nich Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku.

Matura 2022 – poziom podstawowy

Maturzyści na początku zdają egzaminy pisemne z przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego – na poziomie podstawowym, matematyki – na poziomie podstawowym oraz języka obcego nowożytnego – na poziomie podstawowym. Z kolei absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej będą zdawać pisemnie język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym.

Harmonogram egzaminów maturalnych 2022 na poziomie podstawowym:

  • 4 maja, godz. 9.00 - język polski
  • 5 maja, godz. 9.00 - matematyka 
  • 6 maja, godz. 9.00 – język angielski, godz. 14.00 – język francuski, niemiecki, włoski, rosyjski, hiszpański
  • 17 maja, godz. 14.00 – język mniejszości narodowych

Matura 2022 – poziom rozszerzony

Jednak, żeby otrzymać świadectwo dojrzałości, poza zdaniem egzaminów na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego, konieczne jest jeszcze przystąpienie do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Oto pełny harmonogram matur 2022 na poziomie rozszerzonym, jaki podała Centralna Komisja Egzaminacyjna:

4 maja

  • godz. 14.00 – język łaciński i kultura antyczna

5 maja

  • godz. 14.00 – historia muzyki

9 maja

  • godz. 9.00 – język angielski (również poziom dwujęzyczny)
  • godz. 14.00 – filozofia

10 maja

  • godz. 9.00 – język polski
  • godz. 14.00 – język francuski (również poziom dwujęzyczny)

11 maja

  • godz. 9.00 – matematyka
  • godz. 14.00 – język hiszpański (również poziom dwujęzyczny)

12 maja

  • godz. 9.00 – biologia
  • godz. 14.00 – język rosyjski (również poziom dwujęzyczny)

13 maja

  • godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie
  • godz. 14.00 – język niemiecki (również poziom dwujęzyczny)

16 maja

  • godz. 9.00 – chemia
  • godz. 14.00 – język włoski (również poziom dwujęzyczny)

17 maja

  • godz. 9.00 – historia

18 maja

  • godz. 9.00 – geografia
  • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)

19 maja

  • godz. 9.00 – fizyka
  • godz. 14.00 – historia sztuki

20 maja

  • godz. 9.00 – informatyka
  • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski

23 maja - egzaminy w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

Aby zdać egzaminy na poziomie podstawowym wystarczy uzyskać 30%. Pixabay
Aby zdać egzaminy na poziomie podstawowym wystarczy uzyskać 30%.

Jakie egzaminy trzeba zdawać, by zdać maturę?

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, maturzysta musi przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy), uzyskać z każdego z nich minimum 30% oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym – tu jednak nie ma określonego progu zaliczenia.

Oprócz tego każdy uczeń może przystąpić do egzaminów pisemnych z jeszcze pięciu innych przedmiotów dodatkowych, czyli łącznie może zdawać maksymalnie sześć egzaminów na poziomie rozszerzonym. Wybory maturzystów są tu najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie wyższe, na które chcą aplikować.

Po sprawdzeniu prac maturzystów, świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Matura ustna tylko dla chętnych

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie będzie obowiązkowej części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego i obcego. Mogą jednak do niej przystąpić osoby, które planują studiować na uczelniach zagranicznych, gdzie konieczne jest przedłożenie również wyników ustnej matury. Dla tych osób egzaminy odbywać się będą od 18 do 20 maja br. 

Dla kogo termin dodatkowy i egzamin poprawkowy?

Do matury w terminie dodatkowym (od 1 do 15 czerwca – egzamin pisemny, 14-15 czerwca – egzamin ustny) może przystąpić uczeń, który z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mógł przystąpić do egzaminu w maju i uzyskał zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej na ‎zdawanie go w czerwcu.‎

Z kolei w terminie poprawkowym (23 sierpnia) mogą zdać maturę ci absolwenci, którzy w maju lub czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów ‎obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego z nich.‎

Czy matura jest bezpłatna? Ile kosztują egzaminy?

Przystąpienie do matury po raz pierwszy i drugi jest bezpłatne. Opłata jest konieczna dopiero wówczas, gdy maturzysta przystępuje do egzaminu po raz trzeci oraz w przypadku przedmiotu dodatkowego, który absolwent wpisał do deklaracji w poprzednich latach, ale nie stawił się na egzamin.

Opłata za jeden egzamin maturalny wynosi 50 zł zarówno w przypadku przedmiotu obowiązkowego, jak i dodatkowego, zdawanych w formie ustnej i pisemnej. Opłaty te należało uiścić już w lutym. Jednak w przypadku nieprzystąpienia do matury, nie podlegają one zwrotowi.

Matura 2022 – ważne terminy

  • 4-23 maja - pisemny egzamin maturalny wg harmonogramu ustalonego przez dyrektora Centralne Komisji Egzaminacyjnej
  • 18-20 maja - ustne egzaminy maturalne
  • 1 – 15 czerwca - pisemny egzamin maturalny w terminie dodatkowym dla zdających, którzy otrzymali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej
  • 14-15 czerwca - ustny egzamin maturalny w terminie dodatkowym dla zdających, którzy otrzymali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej
  • 5 lipca - przekazanie świadectw dojrzałości, możliwość sprawdzenia wyników w serwisie maturzysty
  • Do 12 lipca - złożenie do dyrektora szkoły pisemnego oświadczenia o przystąpieniu do egzaminu poprawkowego
  • Do 9 sierpnia - informacja na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o
  • miejscu przeprowadzenia egzaminów poprawkowych
  • 23 sierpnia - pisemny egzamin poprawkowy
  • 9 września - przekazanie świadectw dojrzałości po sesji poprawkowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama