Kim są lodołamacze?
To ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Zatrudniają niepełnosprawnych i stwarzają im coraz lepsze warunki pracy. "Prowadząc dojrzałą politykę personalną stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jednocześnie pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy" – piszą na swojej stronie przedstawiciele POPON-u (Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych).
Co jest istotą konkursu Lodołamacze?
Przede wszystkim przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych oraz integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym.
Z danych dotyczących poprzednich edycji konkursu Lodołamacze wynika, że rośnie liczba pracodawców biorących udział w konkursie w 2014 r. przystąpiło do niego 400 pracodawców w Polsce. - To pozytywny objaw, ale wciąż wielu pracodawców ma problem z zatrudnieniem niepełnosprawnych. Wynika to przede wszystkim z ich obaw i niewiedzy, a niepełnosprawny może być tak samo dobrym pracownikiem co osoba pełnosprawna – uważa Bartłomiej Skrzyński, pełnomocnik rzecznik ds. osób niepełnosprawnych we Wrocławiu.
W województwie dolnośląskim mieszka 380 tys. osób niepełnosprawnych, wskaźnik zatrudnienia wynosi 13,3 proc.
Konkurs składa się z 2 etapów: regionalnego i centralnego. Najpierw niezależne kapituły na podstawie nadesłanych informacji wyłonią finalistów regionalnych. Zwycięzcy I etapu przechodzą automatycznie do centralnego etapu konkursu, w którym kapituła wyłoni ogólnopolskich Lodołamaczy 2015.
Dostałam rolę w filmie, gdzie będę jeździć na wózku i uczę się teraz jeździć na wózku, pokonywać przeszkody i tym bardziej ta idea jest mi bliska – podkreśla aktorka Magdalena Kumorek, która została ambasadorką konkursu Lodołamacze 2015 na Dolnym Śląsku.
Więcej informacji o konkursie na stronie: www.lodolamacze.info.pl