150 chirurgów z całej Polski przyjechało do Wrocławia na Konferencję Chirurgii Endoskopowej FESS, która potrwa do 5 października. Podczas niej chirurdzy nie będą wyłącznie prowadzić rozmów na temat leczenia chorych zatok, ale też oglądać operacje transmitowane na żywo w wykonaniu światowej klasy lekarzy m.in. z Berlina, Brukseli . A co to oznacza dla pacjentów?
Operowani będą pacjenci cierpiący na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Nowością będzie natomiast metoda – wszystkie zabiegi będą wykonane przy użyciu nowoczesnego sprzętu do nawigacji śródoperacyjnej.
- To rodzaj GPS dla chirurga. Dzięki niemu lekarz w czasie zabiegu może obserwować pole operacyjne z dokładnością do 0,3 mm – wyjaśnia Jakub Rogala z Dolnośląskiego Centrum laryngologii Medicus, w którym będą operowani pacjenci, a zabiegi transmitowane na żywo.
Operować będą m.in. prof. Oliver Kaschke, ordynator klinicznego oddziału otolaryngologii Szpitala Św. Gertrudy w Berlinie czy prof. Witold Szyfter z Poznania i prof. Dariusz Jurkiewicz z Warszawy - wieloletni krajowi konsultanci w dziedzinie otolaryngologii.
Laryngolodzy podkreślają, że zapalenie zatok to poważny problem, który dotyka prawie 8 mln ludzi w Polsce. Objawy są podobne i często mylone z katarem, który powinien zaniepokoić, gdy trwa co najmniej trzy tygodnie. Z czasem pojawia się ból: w okolicy czoła, nasady nosa, a nieraz w obrębie całej głowy, a nos jest stale zatkany. Do tego mogą dojść zaburzenia węchu. Operacje zatok przy użyciu endoskopu i mikroskopu są o wiele bardzie skuteczne niż dotychczas stosowane metody i jednocześnie mniej inwazyjne.
Elg