Lech Polish Hip-Hop Music Awards powstał z inicjatywy twórców Polish Hip-Hop Festival, czyli największego festiwalu hip-hopowego w tej części Europy.
– Festiwal sukcesywnie rozwijamy od 2013 roku. Dzięki temu sprawiliśmy, że Płock stał się stałym punktem wakacyjnego, imprezowego krajobrazu wśród fanów hip-hopu, nie tylko z Polski, ale wielu innych krajów, którzy pokonywali setki kilometrów, żeby do nas przyjechać. Lata doświadczeń sprawiły, że postanowiliśmy wykonać kolejny krok w promocji kultury hip-hopowej w Polsce – mówi Marcin Siwek, organizator gali.
Hip-hop bije rekordy popularności w rankingach portali streamingowych, sprzedaży płyt oraz liczbach wyświetleń teledysków. Zasługuje zatem na nagrody z prawdziwego zdarzenia, przygotowane z rozmachem adekwatnym do pozycji gatunku. Poprzez Lech Polish Hip-Hop Music Awards organizatorzy chcą docenić polskich twórców i pokazać, że polska kultura miejska prezentuje światowy poziom.
– Cieszę się, że będziemy mogli gościć we Wrocławiu największe gwiazdy muzyki hip-hopowej. Takie wydarzenia zapadają w pamięć, a dla ludzi, którzy są spragnieni rozrywki po miesiącach lockdownu, to szczególnie ważne – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Wyjątkowe nagrody w 18 kategoriach
Statuetki będą przyznane w 18 kategoriach:
- Płyta roku,
- Epka roku,
- Singiel roku,
- Utwór roku,
- Kooperacja roku,
- Artysta roku,
- Zespół roku,
- Debiut roku,
- Odkrycie roku,
- Label roku,
- Wydarzenie roku,
- Undergroundowa płyta roku,
- Mixtape roku,
- Instrumentalna płyta roku,
- Producent roku,
- Video roku,
- Featuring roku,
- DJ roku.
W każdej kategorii znajdzie się pięciu nominowanych.
– Projekt nagród dla branży hip-hopowej narodził się w naszych głowach już w 2018 roku. Plany pokrzyżowała jednak pandemia, ale ten czas wykorzystaliśmy na rozbudowę projektu i pozyskanie nowych partnerów, m.in. marki LECH oraz Miasto Wrocław. Jesteśmy przekonani, że razem stworzymy wydarzenie, na które wszyscy czekali latami – zdradza Marcin Siwek.
Nagroda
Nagroda w postaci statuetki zaprojektowana przez Marka Stankiewicza (absolwenta Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP) symbolizuje zwycięstwo, właściwego hip-hopowi ducha współzawodnictwa i ciężką pracę pozwalającą na triumf pomimo niełatwego startu. Jest wykonana z brązu, waży ponad 4 kg i mierzy 38 cm. Statuetka dla debiutanta roku będzie pokryta 24-karatowym złotem.
– Praca nad tą rzeźbą była dla mnie szczególnie interesująca i ważna, bo mam świadomość uczestniczenia w pewnym przełomie kulturowym i jest to równocześnie świat pełen bardzo twórczych i pełnych energii artystów mających coś ważnego do przekazania. Jeśli moja praca może być częścią tego zjawiska, to jest to dla mnie ogromna satysfakcja – podkreśla Marek Stankiewicz.
Zwycięzców wytypuje Gremium
Zwycięzców wybierze Gremium składające się z 26 osób. Jego przewodniczącymi są: Marcin Flint i Dawid Bartkowski. Do Gremium zaproszono osoby czynnie związane z dziennikarstwem muzycznym, zasłużone dla promocji kultury hip-hopowej, zarówno w mediach mainstreamowych, jak i niezależnych. Nie zabraknie opiniotwórczych przedstawicieli ogólnopolskiej prasy drukowanej, reprezentantów i reprezentantek rozgłośni radiowych (również lokalnych), a także osobowości internetu.
Historyczne miejsce gali Lech Polish Hip-Hop Music Awards
To właśnie we Wrocławiu powstało wiele rapowych projektów, które ewoluowały do rangi ogólnopolskiej. W żadnym innym mieście artyści rapowi nie są przyjmowani tak gorąco. Impreza Lech Polish Hip-Hop Music Awards odbędzie się w wyjątkowym miejscu. Największą polską galę muzyki hip-hopowej będzie gościć wrocławska Hala Stulecia, perła światowego modernizmu.
– Miasto Wrocław bardzo się ekscytuje tym wydarzeniem, to również szansa, aby pokazać młodym ludziom, że Wrocław jest świetnym miastem, z którym warto związać się na dłużej. Gala będzie odbywała się w przepięknym miejscu, Hala Stulecia jest wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO – odpowiada Arkadiusz Filipowski, Zastępca Dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej.
Wydarzenie zapisze się w historii również wyjątkowymi występami raperów i raperek. Nie będą to typowe koncerty - wykonawców będzie wspierać Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jacka Piskorza. Takie połączenie nada przedsięwzięciu jeszcze większej rangi i prestiżu.
Nie tylko nagrody
Nagrody i koncerty to część Lech Polish Hip-Hop Music Awards. Jednym z elementów promujących wydarzenie jest mini-serial pod tytułem „Czarna Wołga”. „Cichy” i „Mały”. W rolę „Cichego” wcielił się Artur Barciś, natomiast rola „Małego” przypadła znanemu w środowisku rapowym Winiemu. Takie połączenie charakterów i postaci z różnych światów zapewnia humor i rozrywkę, a doskonałym tłem tych krótkich filmów jest oczywiście Wrocław.
„Cichy” i „Mały” przeczesują Wrocław w stylowej czarnej Wołdze, poszukując właściciela tajemniczej torby. W pierwszym odcinku serialu zobaczymy Te-Trisa - rapera, producenta i legendę polskiego freestyle'u. W kolejnych inne wątki fabularne i wyjątkowe postaci. Wszystkie odcinki będą dostępne na oficjalnym kanale Lech Polish Hip-Hop Music Awards na platformie YouTube.
Partnerem tytularnym wydarzenia jest marka LECH należąca do Kompanii Piwowarskiej, która od lat aktywnie wspiera wiele projektów muzycznych i kulturalnych, m.in. wspomniany Polish Hip-Hop Festival.
Lech Polish Hip-Hop Music Awards
Eventy / Hip hop Hala Stulecia we Wrocławiu