wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kwiaty i zioła dla Schroniska dla Bezdomnych Kobiet

Seniorzy pozostający pod opieką domu dziennego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu uczcili Dzień Ziemi na zielono. Przy współudziale (także tych najmłodszych) wrocławian, podczas wizyty we Wroclavii, posadzili w drewnianych donicach rośliny, które następnie przekazali mieszkankom Schroniska Dla Bezdomnych Kobiet wrocławskiego koła Towarzystwa im. Św. Brata Alberta we Wrocławiu.

Reklama

Akcję zorganizowały wspólnie: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu i Centrum Handlowe Wroclavia. Uroczyste przekazanie Ogródka Sąsiedzkiego, czyli skrzynek, pełnych pachnących kwiatów i ziół, odbyło się 30 kwietnia w schronisku dla bezdomnych kobiet przy ul. Sołtysowickiej we Wrocławiu.

Ogródek Sąsiedzki — integracja, edukacja, środowisko

- Dzień Ziemi świętujemyco roku, bo chcemy poszerzać wiedzę naszych klientów i mieszkańców miasta, jak ważne jest poszanowanie środowiska i miejsca, w którym żyjemy - opowiada Małgorzata Woźniak, dyrektorka CH Wroclavia. - Nasze eventy mają charakter edukacyjny i integracyjny. Chcemy w nie angażować mieszkańców, a przede wszystkim osoby, które szczególnie potrzebują kontaktu. Stąd nasza współpraca z MOPS-em, którego klienci edukują na przykład najmłodszych w zakresie tego, jak tworzyć podobne ogródki i o nie dbać.

<p>Małgorzata Woźniak, dyrektorka CH Wroclavia.</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Małgorzata Woźniak, dyrektorka CH Wroclavia.

To już drugi raz, gdy Ogródek Sąsiedzki trafia do Schroniska Dla Bezdomnych Kobiet wrocławskiego koła Towarzystwa im. Św. Brata Alberta we Wrocławiu. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, pod opiekę mieszkanek oddano 8 skrzynek wypełnionych roślinami.

Dbanie o rośliny zajmuje głowę i ręce. Ogródek sprawia, że osoby, które tu mieszkają - szczególnie, że mają za sobą bardzo ciężkie przejścia - mogą nacieszyć oko kolorowymi kwiatami lub wyhodować miętę, której liść zerwą sobie kiedyś do herbaty.
Katarzyna Gałecka, kierowniczka Schroniska dla Bezdomnych Kobiet

Potrzeby osób w kryzysie bezdomności

W ośrodku mieszka obecnie 40 kobiet. Miejsca jest dla 50. Trafiają tu panie z ulicy, pustostanów i działek. Potrzeby takiego miejsca są ogromne — zazwyczaj odzież włącznie z bielizną, pościel, kołdry, poduszki, środki czystości i długoterminowa żywność. Ale to nie wszystko. Liczy się także dobre słowo i długoplanowe działanie.

Za schroniskiem jest niewielki zieleniec, o który trzeba dbać. To ważne w przypadku osób w kryzysie bezdomności. Ogródek angażuje, uczy odpowiedzialności, daje poczucie sprawczości i przywołuje dobre chwile.

<p>Katarzyna Gałecka, kierowniczka Schroniska dla Bezdomnych Kobiet</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Katarzyna Gałecka, kierowniczka Schroniska dla Bezdomnych Kobiet

- Ogródek ma szczególny wymiar dla naszych mieszkanek. W zeszłym roku było więcej warzyw i owoców: kalarepa, maliny, borówki.... Jedna z pań wspominała, jak w dzieciństwie jeździła do babci na maliny. A więc wróciły te dobre wspomnienia - zaznacza Katarzyna Gałecka.

Współpraca między ośrodkami

Międzypokoleniowo, na świeżym powietrzu i z radością. W takich warunkach powstał Ogródek Sąsiedzki. - Była piękna pogoda, bardzo o nas zadbano, mieliśmy specjalne foteliki, na których mogliśmy odpocząć, łopatki, grabki, konewki. Towarzyszyły nam dzieci i czynnie brały udział w sadzeniu, były bardzo zaangażowane - opowiada pani Teresa, klientka dziennego domu seniora. - Sama przyjemność - podsumowuje.

Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny dostaliśmy zaproszenie do podobnej współpracy. Nasza praca to w ogromnej mierze aktywizacja klientów, wspieranie ich rozwoju i umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki współpracy przy Ogródku Sąsiedzkim jedni nasi klienci - seniorzy, pomagają drugim - kobietom w kryzysie bezdomności. W ten sposób obie strony rozwijają się. Jesteśmy nie tylko przedmiotem, ale także pomiotem dobrych działań na rzecz aktywizacji.
Anna Bytońska, rzeczniczka prasowa wrocławskiego MOPS-u.

Mieszkanki cieszą się z ogródka. - Bardzo dziękujemy seniorom, te kwiaty to piękny wizerunek naszego schroniska - uważa pani Agnieszka, mieszkanka placówki. Deklaruje pełną gotowość do pracy przy roślinach. - To jest nasz drugi dom, musimy o ten dom dbać. Jesteśmy gotowe podlewać i pielić - zapewnia. 

<p>Anna Bytońska, rzeczniczka prasowa wrocławskiego MOPS</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Anna Bytońska, rzeczniczka prasowa wrocławskiego MOPS

Mieszkanki gotują tu na zmiany. Pani Agnieszka wie już dokładnie, do czego użyje pietruszki zasadzonej w jednej ze skrzynek. - Pietruszkę to ja uwielbiam do rosołku lub zupy pomidorowej. Prawdziwe zioła dają lepszy smak potrawom tłumaczy mówi.

Sadzonki i nasiona mile widziane

Kierowniczka schroniska podkreśla, że placówka cały czas prężnie aktywizuje mieszkanki. - Funkcjonujemy na Facebooku, gdzie umieszczamy informacje o naszych wydarzeniach, po to by wrocławianie wiedzieli, że ten człowiek, który tu mieszka, nie tylko wyciąga rękę, ale potrafi o to, co dostanie, zadbać. Kiedyś organizowaliśmy zbiórkę zasłon i obrusów, z których nasze mieszkanki szyły torby. Staramy się wykorzystywać wszystko, co do nas trafia, do samego końca.

<p>Ogr&oacute;dek Sąsiedzki dla mieszkanek Schroniska dla Bezdomnych Kobiet</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Ogródek Sąsiedzki dla mieszkanek Schroniska dla Bezdomnych Kobiet

Katarzyna Gałecka dodaje, że pomoc, która angażuje na dłużej, jest skuteczniejsza niż ta doraźna. - Nie chodzi o to by podarować komuś rybę, a wędkę - podkreśla.

Ty też możesz pomóc schronisku. Zajrzyj na media społecznościowe placówki i dowiedz się, co możesz zrobić.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama