wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Do końca kwietnia trwa kwalifikacja wojskowa [ZASADY]
Kliknij, aby powiększyć
Kobiety i mężczyźni, żołnierze wojska polskiego w mundurach, zdjęcie ilustracyjne Wojsko Polskie
Kobiety i mężczyźni, żołnierze wojska polskiego w mundurach, zdjęcie ilustracyjne

„Przyjedź mamo na przysięgę” – słynna piosenka Trubadurów, może im towarzyszyć już za parę tygodni. Na razie muszą się stawić na kwalifikacje wojskowe, które w tym roku trwają do 30 kwietnia. Na Dolnym Śląsku armia wzywa 17 tys. młodych ludzi, w tym 4 100 z Wrocławia i powiatu. Zobacz na czym polega, kogo dotyczy i w jakich terminach jest kwalifikacja wojskowa we Wrocławiu.

Reklama

Przed powiatowe komisje lekarskie ma się stawić 230 tysięcy młodych osób w całym kraju - w tym na Dolnym Śląsku 17 tys. i 4 tys. z Wrocławia i powiatu. Tegoroczna kwalifikacja obejmie głównie 19-letnich mężczyzn tak zwanego rocznika podstawowego, czyli osoby urodzone w roku 2005.

Najważniejsze zasady dotyczące kwalifikacji wojskowej

Zobaczcie w galerii zdjęć:

Kto musi się stawić na kwalifikację wojskową 2024 r.?

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2024 roku podlegają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. W tym roku będą to więc wszyscy mężczyźni urodzeni w 2005 roku. Dotyczy to także mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
ppłk Jerzy Pięta, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu.

Przed powiatowe komisje lekarskie muszą się stawić także:

  • wszyscy, którzy w latach 2022-2023 zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej - otrzymali kategorię B, a termin ich „niezdolności” kończy się przed upływem terminu tegorocznej kwalifikacji – kwalifikacja przedłuży ich niezdolność lub podniesie kategorię z powodu poprawy stanu zdrowia;
  • wszyscy, którzy w latach 2022-2023 zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, a termin ich „niezdolności” kończy się po upływie terminu tegorocznej kwalifikacji – jeśli wystąpili z takim wnioskiem (jednym słowem wszyscy ci, którzy chcą odbyć służbę wojskową, a stan ich zdrowia na tyle się poprawił, że mogą się ubiegać o zmianę kategorii wojskowej);
  • kobiety urodzone w latach 1997-2005, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia wyższe lub naukę w szkołach policealnych na kierunkach przydatnych Siłom Zbrojnym RP, np. medycznych, weterynaryjnych, psychologicznych, ratownictwa medycznego;
  • wszyscy, którzy zainteresowani są służbą wojskową w wieku 18-60 lat.

Co zabrać ze sobą na kwalifikację wojskową?

  • Dowód osobisty lub paszport;
  • Dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy);
  • Posiadaną dokumentację medyczną.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa? Kwalifikacja wojskowa krok po kroku

Kwalifikacja wojskowa obejmuje:

  • Badanie psychologiczne i lekarskie, otrzymanie kategorii zdolności do służby wojskowej;
  • Wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej;
  • Przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do wojska oraz promowanie służby wojskowej;
  • Wprowadzenie danych osobowych do ewidencji wojskowej;
  • Nadanie stopnia wojskowego – szeregowy i przeniesienie do pasywnej rezerwy (chyba, że podczas kwalifikacji ochotnik zadeklaruje chęć odbycia służby wojskowej).

Kiedy jest kwalifikacja wojskowa 2024 r.?

Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustalono od 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2024 r.

Kwalifikacja Wojskowa Wrocław 2024. Terminy kwalifikacji wojskowej we Wrocławiu.

Terminy pracy Powiatowych Komisji Lekarskich we Wrocławiu:

  • Powiatowa Komisja Lekarska Wrocław - Fabryczna (obejmuje działaniem byłą dzielnicę Fabryczna). Termin: od 18.03.2024 r. do 25.04.2024 r. od godziny 15.30.Informacje dotyczące kwalifikacji wojskowej można uzyskać pod nr tel. 71 777 95 24, 71 777 95 25 a w czasie trwania kwalifikacji pod nr tel. 784 656 192.Siedziba komisji: Ośrodek Działań Społeczno-Kulturalnych "PIAST" ul. Rękodzielnicza 1, 54-135 Wrocław (osiedle Pilczyce).
  • Powiatowa Komisja Lekarska Wrocław - Psie Pole i Wrocław Krzyki już zakończyły pracę.

Komisja wojskowa 2024. Kto wzywa na kwalifikację?

Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta). Kwalifikacja wojskowa ogłaszana jest przez wojewodę na obszarze województwa w drodze obwieszczenia. Ogłasza się ją nie później niż na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia.

Kwalifikację wojskową ma przeprowadzać 390 powiatowych komisji lekarskich. Ministerstwo obrony szacuje, że w każdej z nich ma być przebadanych co najmniej 30 osób dziennie.

Co jeżeli nie można się stawić na kwalifikację wojskową?

Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się do kwalifikacji. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin stawiennictwa.

Kwalifikacja i ćwiczenia wojskowe

Każdy, kto pomyślnie przeszedł kwalifikację i będzie w rezerwie pasywnej i może być wezwany na ćwiczenia wojskowe.

Kwalifikacja wojskowa. Jakie są kategorie?

W Polsce obowiązują cztery kategorie wojskowe: A, B, D, E. Co one oznaczają?

  • kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie. Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczona zostanie kategoria „A”, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy,
  • kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokuje odzyskanie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej,
  • kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, 
  • kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

Kwalifikacja wojskowa. Kontakt we Wrocławiu.

Wojskowe Centrum Rekrutacji we Wrocławiu

  • tel. 261 656 100, 261 656 133
  • wcrwroclaw[at]ron.mil.pl

Zostań Żołnierzem RP. Jak to zrobić?

Wojskowe Centrum Rekrutacji / portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl – oprócz tradycyjnego składania wniosków w Wojskowych Centrach Rekrutacji można to zrobić również w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego.

Wojskowe Centrum Rekrutacji – to miejsca, w których w jeden, maksymalnie 2 dni kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji to 86 miejsc w Polsce, gdzie można rozpocząć rekrutację do różnych form służby wojskowej.

Szkolenie podstawowe / specjalistyczne – maksymalnie do 28 dni potrwa szkolenie podstawowe dla kandydatów w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat przechodzi do kolejnego etapu służby w ramach szkolenia specjalistycznego, które potrwa do 11 miesięcy. Po zakończeniu szkolenia kandydat, żołnierz może kontynuować służbę już jako zawodowy żołnierz.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl