wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Kudowa-Zdrój: W parku zdrojowym serce bije mocniej
Kliknij, aby powiększyć
Park Zdrojowy w Kudowie - Zdrój UM Kudowa-Zdrój
Park Zdrojowy w Kudowie - Zdrój

Lecznicze walory pobytu w Kudowie-Zdrój i tutejszych wód mineralnych są znane od kilkuset lat. Jedno z najładniejszych miast Dolnego Śląska warto odwiedzić nie tylko dla zdrowotności, lecz także dla garści dobrych wrażeń.

Reklama

Specjaliści twierdzą, że klimat Kudowy-Zdrój sprzyja przede wszystkim sercowcom. Lecz na miejscu można się przekonać, że na cokolwiek byśmy się uskarżali, to dolegliwości miną po półgodzinnym spacerze po kudowskim parku zdrojowym.

Owszem, takie miejsca muszą mieć w katalogu atrakcji wszystkie dbające o renomę miejscowości z dodatkiem „zdrój” w nazwie. Jednak kudowski park jest wyjątkowy. To serce uzdrowiska. Park w stylu angielskim został założony w XVIII wieku. Okres jego świetności przypada przełom XIX i XX wieku, kiedy Kudowa – po doprowadzeniu linii kolejowej, stała się bardzo popularnym miejscem wypoczynku. Bywali tu kuracjusze z całego świata. O tym okresie opowiada serial „Hotel Polanów i jego goście” ze znakomitą rolą Kaliny Jędrusik.

Głowna trasa spacerowa prowadzi do stawów, za którymi są już Czechy. W parku rosną draceny, rododendrony, kaktusy, a także wiekowe jesiony i buki. Jego ozdobą jest pijalnia wód mineralnych z wyjątkowymi freskami, w parku jest także muszla koncertowa i Teatr pod Blachą.

Kaplica Czaszek: Świadectwo przemijania

Na wizytę w Kudowie-Zdrój należy zaplanować więcej niż jeden dzień, bowiem w mieście i jego okolicy jest mnóstwo miejsc interesujących i ładnych.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej, fot. UM Kudowa-Zdrój

Do tych pierwszych należy zaliczyć kaplicę czaszek w Czermnej (to niewiele ponad kilometr od centrum Kudowy). Barokowa budowla powstała pod koniec XVIII wieku z inicjatywy miejscowego duchownego, Vaclava Tomáška. Po odnalezieniu przypadkiem szczątków ofiar wojny trzydziestoletniej, polecił je oczyścić i umieścić w ossuarium jakie widział podczas podróży do Rzymu. Z czasem trafiły tam także szczątki ofiar epidemii oraz innych wojen. W kaplicy jest około trzech tysięcy czaszek, kolejne kilkadziesiąt tysięcy znajduje się w piwnicy budynku. To dojmujące świadectwo ulotności ludzkiego życia i przemijalności.

Dawne chaty na zboczu Pstrążnej

O dawnych czasach, ale w odmiennej aurze, opowiada kolekcja Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. To malowniczo położony skansen, w którym prezentowane są dawne domy i inne elementy architektury z Kudowy i okolicy. Oprócz chat i ich wyposażenia, obejrzeć tu można dawny sklep kolonialny, zabytkową kuźnię – ciągle czynną, zrekonstruowany wiatrak i dzwonnicę oraz Ogród Baby Jagi. Skansen to miejsce imprez folklorystycznych, pikników, pokazów rękodzieła.

Zobacz Fotel Pradziada

Narodowy Park Gór Stołowych i wieńczący je Szczeliniec Wielki (922 m. npm.) to jedno z najładniejszych miejsc Sudetów. Prowadzi przez nie kilka szlaków, przy których zaaranżowano tarasy widokowe. A obrazki są bajeczne, docenili je nawet filmowcy. W górach Stołowych powstały zdjęcia do bajkowej „Opowieści z Narni”. W drodze na Szczeliniec zobaczymy wyjątkowo fantazyjne formy skalne, m.in. Fotel Pradziada, Mamuta, Wielbłąda. Po jeszcze więcej wrażeń trzeba się wybrać w Błędne Skały, między Kudową a Karłowem. To malowniczy skalny labirynt, nazywany bywa także skalnym miastem.

W okolicy Kudowy jest więcej tras przeznaczonych dla miłośników pieszych wędrówek. Przy okazji nie wolno ominąć malowniczo położonych schronisk, z najbardziej znaną Pasterką.

Raj dla rowerzystów

Trasy dla wielbicieli dwóch kółek powstały przy granicy polsko-czeskiej, gdzie ukształtowanie terenu oraz urok wzgórz okalających Kudowę wyjątkowo sprzyjały turystyce rowerowej. Na ich terenie wytyczono trzy ścieżki, które zaspokoją każdego miłośnika tego typu emocji sportowych, proponując optymalne nachylenie terenu dla poszczególnych typów rowerzystów. Mogą skorzystać z singletracków, czyli wąskich ścieżek wijących się zboczami gór. Według specjalistów takie rajdy to kwintesencja jazdy rowerem górskim – jest trochę pod górę i dużo z góry, wszystko wśród natury i pięknych widoków.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, fot. UM Kudowa-Zdrój

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, fot. UM Kudowa-Zdrój

Natomiast przy Kudowskim Centrum Kultury i Sportu powstał tor rowerowy typu pumptrack. Korzystają z niego także rolkarze, deskorolkarze oraz osoby na hulajnogach. Jazda na pumtracku może korzystne wpływać na przede wszystkim na kondycję, ale również na relaks.

W kalendarzu zarezerwuj czas na Kudowę

Przez cały rok w Kudowie-Zdrój organizowane są festiwale, zawody sportowe, koncerty, zabawy plenerowe. Do tych najważniejszych należą:

  • Kudowski Festiwal Biegowy- Sztafeta Górska. Międzynarodowe wydarzenie, w którym biorą udział zawodnicy z wielu stron świata. Doceniają nadzwyczajne trasy, niespotykaną formułę zawodów i bardzo dobrą organizację;
  • Festiwal Polsko-Czeski im. Pawła Królikowskiego. Popularny aktor był inicjatorem wydarzenia, w który udział biorą artyści z obu stron granicy;
  • Imprezy taneczne: Kudowska Gala Disco-Polo, Wakacyjne Granie;
  • Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Festiwal Poetyckie Zdroje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl