W każdej z przygotowywanych paczek znajdują się m.in. woda, soki, kabanosy, czy pasta do zębów. Prosto z seminarium przy pl. Katedralnym paczki rozwożone są do miejsc, gdzie są najbardziej potrzebne. Zdecydowanie najwięcej jedzie na dworzec Wrocław Główny.
W pomoc zaangażowało się wiele instytucji
Cała akcja przygotowania, pakowania i dostarczania produktów do paczek koordynowana jest przez kilka instytucji. Wśród nich są m.in.: Archidiecezja Wrocławska, Urząd Miejski Wrocławia, Fundacja św. Jadwigi i Wyższe Seminarium Duchowne.
Część produktów pochodzi z wrocławskich szkół, w których przez cały czas trwa akcja zbierania darów. Inne zostały zakupione przez Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską fundację św. Jadwigi. Część przyjechała od firm współpracujących z Urzędem Miejskim Wrocławia.
Na razie przygotowujemy dziennie tysiąc paczek ale jeśli będzie taka potrzeba, możemy przygotować nawet dwa tysiące. Klerycy są do tego gotowi i pracują praktycznie przez 24 godziny na dobęKs. Artur Szela, dyrektor administracyjny seminarium
Hotel Jana Pawła II udostępniony uchodźcom
Od kilku dni hotel Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim jest przeznaczony dla uchodźców. Decyzją arcybiskupa Józefa Kupnego został on wyłączony z normalnego funkcjonowania. Aktualnie przebywają tam 123 osoby. Dla potrzeb uchodźców zatrudniono psychologa, gdyż większość z gości to mieszkańcy Charkowa, którzy przeżyli bombardowanie swojego miasta.
Jedną z sal konferencyjnych zaadoptowano na domowe przedszkole. Arcybiskup oddelegował swojego przedstawiciela, żeby był w stałym kontakcie z tą grupą i informował go na bieżąco o zaistniałych potrzebachks. dr Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej
Warto przypomnieć, że już kilka dni po wybuchu wojny abp Józef Kupny powołał zespół koordynujący pomoc uchodźcom, przybywającym do Wrocławia. Kościół nastawił się na pomaganie systemowe i długofalowe. Zwraca przy tym uwagę na fakt, że przyjmowaniu osób, uciekających przed wojną musi towarzyszyć tworzenie zespołów, które zadbają o to, by ich pobyt był jak najlepiej zorganizowany.
W ten sposób jedne parafie udostępniają miejsca noclegowe, inne organizują posiłki, jeszcze inne skupiają wolontariuszy towarzyszących uchodźcom w załatwianiu spraw urzędowych związanych z pobytem w Polsce lub znalezieniem pracy, albo przygotowują zajęcia dla dzieci i opiekę nad nimi.
W niektórych parafiach organizowane są lekcje języka polskiego i pomoc psychologiczna. We wszystkich parafiach przeprowadzono zbiórki pieniędzy. Przekazano je do Caritas Polska, która zajmuje się zarówno pomocą na miejscu jak i uchodźcom przybywającym do Polski.
Są już instytucje kościelne które podpisują umowy o pracę z gośćmi z Ukrainy i takie, które sukcesywnie przekazują pieniądze na bieżące potrzeby naszych gości.