wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus na świecie. Raport - linie Wizz Air odwołują loty

Koronawirus na świecie. Raport - linie Wizz Air odwołują loty

Redakcja www.wroclaw.pl,

Codziennie na świecie powstają tysiące informacji o COVID-19. Pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przeglądają zagraniczną prasę, by znaleźć te najważniejsze i najciekawsze. W codziennych raportach ważne są liczby, które tutaj są prezentowane.

Reklama

Kolejna zima w pandemii nie rozpieszcza. Mimo certyfikatów szczepień, trwa chaos organizacyjno-logistyczny - część krajów wprowadziła już lockdown, część zaostrza restrykcje z dnia na dzień. Połączenia lotnicze znów stają się mniej pewne.

Wizz Air zawiesza 36 tras z Polski

Jak czytamy na Fly4free, linie Wizz Air podjęły decyzję o zawieszeniu 36 tras z Polski. Zmiany dotyczą zimowej siatki połączeń, która obowiązuje do końca marca 2022. Połączenia nie znikną od razu - w okresie świąteczno-noworocznym samoloty będą latać zgodnie z planem.

Większość cięć odbędzie się w styczniu, a loty będą zawieszone na okres od kilku tygodni do trzech miesięcy. Łącznie kilkaset połączeń się nie odbędzie. Poza całkowitym zawieszeniem 36 tras, Wizz Air zmniejszy też częstotliwość wielu połączeń. Rzadziej polecimy np. z Warszawy do Rzymu czy z Rzeszowa do Londynu. Zawieszenie dotyczy tak popularnych tras jak Gdańsk-Bergamo (zawieszona od 9 stycznia do 29 marca) czy Gdańsk-Paryż (od 4 stycznia do 12 marca). Lista cięć jest długa. Zawieszone loty z Wrocławia:

  • Wrocław–Doncaster (połączenie niedostępne od 7 stycznia do 11 lutego)
  • Wrocław–Birmingham (trasa zawieszona od 8 stycznia do 29 marca)
  • Wrocław–Zaporoże (trasa zawieszona od 13 stycznia do 28 marca)
  • Wrocław–Dortmund (trasa zawieszona od 3 stycznia do 25 lutego)
  • Wrocław–Reykjavik (trasa zawieszona od 9 stycznia do 10 marca)

Wizz Air odwołuje loty nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dużo mniej tras odbędzie się także z Rumunii, Węgier czy z Bałkanów. Linie nie skomentowały oficjalnie cięć w zimowej siatce, ale jak sugeruje Fly4free, mają one związek z sytuacją pandemiczną i nowym wariantem Omikron.

Więcej testów w państwach europejskich

Coraz więcej państw oczekuje, obok Unijnego Certyfikatu Covid,  dodatkowo testu. Szwajcaria aż dwóch przed wjazdem i po wjeździe.

Przed udaniem się w podróż konieczne jest sprawdzenie warunków wjazdu/wyjazdu na stronach MSZ państw.

Aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie i Unijnego Certyfikatu Covid dostępne są na prowadzonej na stronie przez UE. https://reopen.europa.eu/pl, a także na stronach polskiego rządu: http://gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Informacje na temat sytuacji wirusowej w każdym kraju znajdziemy na stronie prowadzonej przez Agencję UE: https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases

Tymczasowe nadzwyczajne ograniczenia podróżowania do UE

W dniu 26 listopada 2021 r. w odpowiedzi na pojawienie się nowego wariantu COVID-19 „Omicron” państwa UE postanowiły przyjąć pilne, tymczasowe ograniczenie wszystkich podróży do UE z następujących państw:

  • Botswana
  • Eswatini
  • Lesotho
  • Mozambik
  • Namibia
  • Republika Południowej Afryki
  • Zimbabwe

To ograniczenie podróży, zwane „mechanizmem hamulca awaryjnego”, polega na zawieszeniu lotów pasażerskich z krajów dotkniętych chorobą i zniechęceniu obywateli UE do podróży do tych krajów. Mechanizm hamowania awaryjnego nie powinien mieć zastosowania wobec obywateli UE, rezydentów długoterminowych UE i niektórych kategorii niezbędnych podróżnych, którzy mimo to powinni podlegać odpowiednim środkom testowania i kwarantanny, nawet jeśli są w pełni szczepione.

Szczepienia dla dzieci przeciwko COVID-19

EMA dopuściła wniosek o rozszerzenie szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat BioNTech/Pfizer’s COVID-19, Comirnaty. Informacja z rekomendacją została podana Komisji Europejskiej. W Polsce planuje się podanie szczepionek od 16 grudnia po wcześniejszych zapisach. Wszystkie rządy zaznaczają zgodnie, że pomimo wzrostu zakażeń, dzięki szczepieniom mniej osób pozostaje pod opieką szpitalną i mniej umiera.

Polska niechlubnie na 23. miejscu wśród krajów UE pod względem liczby zaszczepionych.

AUSTRIA

Liczby

Stan na 10.12.2021

Dane z ostatniej doby

  • 4 437 osób zakażonych
  • brak danych dot. dziennych wyzdrowień
  • 32 osób zmarło

W sumie

  • 1 221 095 osób zakażonych
  • 1 129 438 osób wyzdrowiało
  • 13 076 osób zmarło

Informacje:

Zniesienie lockdownu

Po konsultacjach z władzami krajów związkowych i ekspertami rząd Austrii potwierdził zakończenie ogólnokrajowego lockdownu 12 grudnia. Po tej dacie ponownie otwierany będzie handel, gastronomia oraz usługi. Aktualne pozostaną obostrzenia dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19.

Wiadomo, że wraz ze zniesieniem twardego lockdownu pojawi się "gęsta sieć zabezpieczeń", m.in. wymóg stosowania masek ochronnych FFP2, zasada 2G (wstęp do większości miejsc dla osób z certyfikatem pełnego zaszczepienia lub zaświadczeniem o przechorowaniu Covid-19), a także jeszcze dokładniejsze kontrole przestrzegania przepisów.

Poszczególne kraje związkowe będą mogły samodzielnie decydować o podejmowaniu w razie potrzeby bardziej rygorystycznych działań i przepisów. Wczoraj o swoich rozwiązaniach poinformowały władze Wiednia i wiadomo już, że stolica planuje otwarcie gastronomii i hoteli od 20 grudnia.

W pierwszej kolejności otwarty zostanie w kraju handel (w czasie lockdownu czynne były tylko apteki, sklepy spożywcze i z artykułami pierwszej potrzeby), stopniowo także branża hotelarska, usługi oraz gastronomia przy założeniu, że od godz. 23 obowiązywać będzie godzina policyjna. Nocne lokale, także te w ośrodkach narciarskich i kurortach, będą po godz. 23 nieczynne.

We wszystkich pomieszczeniach zamkniętych oraz w komunikacji publicznej wymagana będzie maska typu FFP2. Przywrócona będzie możliwość uprawiania sportu zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, przy zastosowaniu zasady 2G. Co ważne, osoby uprawiające sport nie będą musiały mieć masek.

W miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G - trzeba będzie posiadać dokument potwierdzający zaszczepienie, przechorowanie Covid-19 lub negatywny test.

Poszczególne kraje związkowe będą samodzielnie podejmowały decyzje o terminach otwarcia poszczególnych branż. Burgenland, Tyrol i Vorarlberg zapowiadają otwarcie gastronomii od 12 grudnia, choć Vorarlberg ma jeden z najwyższych w kraju wskaźników zachorowalności.

Dolna Austria, Salzburg i Styria mają ponownie uruchomić branżę gastronomiczną i hotelarską po 17 grudnia - w tym samym czasie, kiedy zakończy się lockdown na terenie Górnej Austrii, gdzie jest najwięcej infekcji i hospitalizacji z powodu Covid-19.

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień

Austria wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 od 1 lutego 2022 roku. Za uchylanie się od przyjęcia preparatów może grozić kara do 3600 euro.

Projekt austriackiej ustawy ma być gotowy pod koniec tego tygodnia. Jego pomysłodawcy chcą karać nie tylko za brak szczepień, ale też za fałszowanie zwalniających od nich zaświadczeń. Również w tym drugim przypadku grzywna miałaby wynieść 3600 euro.

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 ma wejść w życie najprawdopodobniej 1 lutego 2022 r., a do 15 lutego wszystkie niezaszczepione osoby mają otrzymać informację o obowiązku zaszczepienia się. Natomiast od 15 marca będą już nakładane grzywny na osoby odmawiające szczepienia - od początkowej kary 600 euro do nawet 3600 euro. Nie przewiduje się zamiany grzywny na karę pozbawienia wolności.

Zebrane w ten sposób pieniądze mają trafić do szpitali. W wersji roboczej ustawy wykluczono stosowanie przymusu w celu wymuszenia obowiązku szczepień. Wymóg szczepienia dotyczyć będzie trzech dawek. Obowiązkiem szczepienia objętych zostanie 7,7 mln Austriaków powyżej 14 roku życia.

Projekt zakłada zwolnienie z obowiązku szczepień w kilku wyjątkach, jak przypadku osób w wieku poniżej 14 roku życia, kobiet w ciąży, osób, które nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych, a także obywateli, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przechorowali COVID-19.

Do wystawiania zaświadczeń lekarskich o przeciwwskazaniach do szczepienia będą upoważnieni m.in. lekarze rodzinni, interniści, psychiatrzy, dermatolodzy, ginekolodzy i pediatrzy. Za nieuzasadnione wystawienie takiego zaświadczenia grozić będzie grzywna do 3600 euro.

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Austrii

Należy pamiętać, że z powodu urzędowych środków związanych z pandemią Covid poniższe informacje mogą ulegać dynamicznym zmianom. Obecnie picie i jedzenie są dozwolone zgodnie z zasadą 2-G tj. tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców (kontrola wstępu z barierkami lub za pomocą opasek).

BELGIA

Dane z ostatniej doby:

  • 18 740 osób zakażonych
  • Brak danych ile osób wyzdrowiało
  • 56 osób zmarło

W sumie:

  • 1 914 527 osób zakażonych
  • 1 411 414 osób wyzdrowiało
  • 27 463 osoby zmarły

Oczekuje się, że obowiązkowe szczepienia zostaną po raz pierwszy omówione podczas następnego działającego przy rządzie spotkania komitetu konsultacyjnego 22 grudnia.

W zeszłym miesiącu rząd ogłosił, że obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia zostały zatwierdzone i zgodnie z  prawem wejdą w życie 1 kwietnia 2022 roku . Od 1 stycznia do 31 marca będzie obowiązywać faza przejściowa, po której osoby niezaszczepione zostaną zwolnione.

W Belgii w pełni zaszczepionych jest ponad 8,72 mln osób, co stanowi 88 proc. dorosłej populacji Belgii i 76 proc. całej populacji.

BIAŁORUŚ

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby:

  • 1800 osoby zakażone
  • 18 osoby zmarły

W sumie:

  • 671432 osoby zakażone
  • 661294 osób wyzdrowiało
  • 5245 osób zmarło

CZECHY

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby:

  • 14 229 osoby zakażone
  • 54 osoby zmarły
  • w szpitalu 6 321 osób

W sumie:

  • 2 312 736 osób zakażonych
  • 1 981 792 osób wyleczonych
  • 34 242 osoby zmarły

Informacje:

Szpitale zanotowały w środę 6 478 chorych na Covid - najmniejszą liczbę w grudniu.

W przyszłym tygodniu do Czech dotrze 5 760 dawek leku przeciwwirusowego molnupirawir, a kolejne tydzień później – poinformował minister zdrowia, Adam Vojtěch. Zaletą leku, który występuje w postaci tabletek, jest to, że pacjenci mogą go przyjmować w domu. Lek zmniejsza działanie koronawirusa u osób, które są już zarażone, zmniejszając prawdopodobieństwo, że zakażenie spowoduje poważny przypadek lub śmierć. Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła pigułkę Merck Sharp & Dohme (MSD) dla mniej zagrożonych dorosłych pacjentów z pierwszymi objawami Covid-19 pod koniec listopada. Chociaż molnupirawir nie został jeszcze w pełni zatwierdzony, EMA stwierdziła, że może być stosowany u osób, które mogą samodzielnie oddychać. Lek został już zatwierdzony w Wielkiej Brytanii. Według producenta, molnupirawir zmniejsza o połowę ryzyko poważnych powikłań, gdy jest podawany wcześnie.

Kolejna szczepionka, Nuvaxovid z amerykańskiego Novavax, prawdopodobnie wkrótce pojawi się w Czechach. Kluczowy składnik szczepionki jest produkowany w pobliżu Pragi przez spółkę Novavax Praha Vaccines. Europejska Agencja Leków (EMA) ocenia wniosek o warunkową rejestrację tego preparatu na rynku europejskim. Minister zdrowia Adam Vojtěch zapowiedział, że decyzja zapadnie prawdopodobnie w styczniu. Potem do Czech powinny dotrzeć pierwsze dostawy. W sumie rząd zamówił 370 tys. dawek Nuvaxovid. Szczepionka jest wytwarzana przy użyciu konwencjonalnych metod i może okazać się popularna wśród sceptyków szczepionek.

Intensywne testowanie młodzieży szkolnej przynosi efekty. Wg Ladislava Duška, dyrektora Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowia (ÚZIS), epidemia nie rozprzestrzenia się bardziej wśród dzieci niż wśród starszych grup wiekowych, Zwiększona liczba testów po prostu wychwytuje więcej pozytywnych przypadków i lepiej je monitoruje.

Rośnie zainteresowanie szczepieniami, zwłaszcza w dawce przypominającej. W środę podano 90 649 dawek szczepionki, o około 17 tys. więcej niż tydzień temu. Trzecią dawkę podano 78 266 osobom, najwięcej w ciągu 1 dnia. Ponad 6,4 miliona osób ma pełne szczepienia, co stanowi 60,2 procent z całkowitej populacji 10,7 mln w Czechach. Około 69 procent młodzieży powyżej 12 lat jest w pełni zaszczepionych.

Nowe dane czeskiego Urzędu Statystycznego sugerują, że pandemia zmieniła nawyki żywieniowe Czechów. Wielu z nich przechodzi na zdrowszą dietę. Zaskakujące jest to, że spożycie alkoholu było w zeszłym roku na najniższym poziomie od 1996 roku, podczas gdy ludzie jedli więcej ryżu i warzyw niż w jakimkolwiek innym momencie od początku sondaży.

DANIA

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby:

  • 6 985 osób zakażonych
  • 11 osób zmarło

W sumie:

  • 536 195 osób zakażonych
  • 463 845 osób wyzdrowiało
  • 2 983 osób zmarło

Informacje:

W środę rząd przedstawił serię nowych ograniczeń mających na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się Covid-19. Nowe ograniczenia Covid-19 wchodzą w życie dzisiaj, co oznacza, że bary, puby i kluby nocne nie mogą być otwarte po północy. Zabroniona jest również sprzedaż alkoholu po tym czasie i przed 5 rano. Szkoły mają zostać zamknięte na Boże Narodzenie tydzień wcześniej, a ostatnie dni semestru będą składać się z lekcji zdalnych. W miarę możliwości zaleca się pracę w domu.

Nabożeństwa kościelne zostały ominięte w nowych ograniczeniach Covid-19, powiedział dyrektor duńskiego urzędu zdrowia Søren Brostrøm. „Nie braliśmy pod uwagę wprowadzania dodatkowych środków ostrożności w miejscach kultu i Kościele Danii, doskonale zdając sobie sprawę, że jest to czas, kiedy więcej ludzi chodzi do kościoła” – powiedział Brostrøm. W zeszłym roku wiele nabożeństw bożonarodzeniowych zostało odwołanych z bardzo krótkim wyprzedzeniem, ponieważ wprowadzono ograniczenia. „Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tego uniknąć” – powiedział Brostrøm.

Rząd rozpocznie dziś po południu rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców na temat pakietu wyrównawczego płac za nowe ograniczenia. W ramach wcześniejszych blokad, pakiety rekompensat dla przedsiębiorstw pokrywały 90 procent kosztów wynagrodzeń pracowników odesłanych do domu z powodu zamknięcia. Według nadawcy DR, sektor życia nocnego poprosił o pokrycie tym razem 100 procent kosztów wynagrodzeń.

Dziś ministra biznesu Simona Kollerupa spotkała się z oficjalną komisją powołaną do zbadania zeszłorocznej decyzji rządu o uboju wszystkich norek hodowlanych w Danii, która następnie okazała się nie mieć podstaw prawnych. Komisja stara się ustalić, czy rząd wiedział, że nakaz uboju norek był nielegalny w momencie jego wydania. Wczorajsze wystąpienie premier Mette Frederiksen w komisji spotkało się z hałaśliwymi demonstracjami, w wyniku których doszło do dwóch aresztowań i uszkodzenia samochodu premiera.

FINLANDIA

Liczby (na 10.12.)

Dane z ostatniej doby:

  • 1794 osoby zakażone
  • 15 osób zmarło

W sumie:

  • 201 051 osób zakażonych
  • Brak aktualnych danych ile osób wyzdrowiało
  • 1421 osób zmarło

Informacje

Bieżący odsetek mieszkańców Finlandii, którzy zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19 wynosi: 76,7% - zaszczepienie co najmniej jedna dawką; 72,7% - zaszczepienie dwoma dawkami; 8% - osoby, które przyjęły 3 dawki szczepionki.

Współczynnik zapadalności na Covid-19 z ostatnich 14 dni (okres od 22 listopada do 5 grudnia) wyniósł 315 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców (wzrost z 242 przypadków odnotowanych w okresie 8-21 listopada).

Fińskie ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt ustawy zobowiązujący pracowników domów opieki do przyjęcia szczepionki na koronawirusa. Obowiązek szczepień miałby dotyczyc jedynie pracowników służby zdrowia i służ socjalnych mających kontakt z osobami należącymi do grup podwyższonego ryzyka.

FRANCJA

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby:

  • 56 854 osoby zakażone
  • 136 osób zmarło

W sumie:

  • 8 105 785 osób zakażonych
  • 120 168 osób zmarło

Informacje:

We Francji osoby po 65 r. ż. powinny przyjąć przypominającą dawkę szczepionki do 15 grudnia włącznie, w przeciwnym razie ich paszporty sanitarne stracą ważność. Francuzi po 18 r. ż., którzy nie zaszczepią się ponownie do 15 stycznia, a od poprzedniej dawki minie im 7 miesięcy, również stracą swoje paszporty.

Od dziś (piątek) na co najmniej 4 tygodnie zamykają się francuskie dyskoteki. Przez ten okres obowiązywać będzie także zakaz tańczenia w barach.

Rzecznik prasowy rządu poinformował, że obecny współczynnik zachorowalności (470 na 100 tys. mieszkańców) jest już wyższy niż w szczycie trzeciej i czwartej fali oraz zbliża się do danych ze szczytu drugiej fali. Na szczęście, dzięki szczepieniom, obecnie na Covid umiera w kraju 2-3 razy mniej osób. Jeśli chodzi o rodzinne spotkania w okresie świątecznym, to rząd prosi rodaków o odpowiedzialne zachowania i liczy, że dzięki nim uda się – jak w styczniu tego roku – uniknąć wzrostu zachorowań o Nowym Roku.

GRUZJA

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby:

  • 3454 osoby zakażone
  • 49 osób zmarło

W sumie:

  • 882822 osób zakażonych
  • 825442 osoby wyzdrowiały
  • 12631 osób zmarło

HISZPANIA

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby:

  • 13 957 osób zakażonych
  • 50 osób zmarło

W sumie:

  • 5 273 178 osób zakażonych
  • 4 941 596 osób wyzdrowiało
  • 88 321 osoby zmarły

Informacje:

Wspólnota Madrytu będzie pierwszym regionem w Hiszpanii, który zaszczepi dzieci poniżej 12 roku życia, ogłosiła w środę, 1.12.2021 na konferencji prasowej Regionalna Prezydent pani Isabel Díaz Ayuso: Zamiast wracać do zamknięć i blokad, zamierzamy unikać dużych obostrzeń i działać zapobiegawczo, dlatego od 15 grudnia pracownicy służby zdrowia zaczną szczepić dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Również w połowie grudnia wprowadzone zostaną darmowe testy antygenowe dla wszystkich mieszkańców Wspólnoty Madryckiej. Regionalny rząd kupił 4 miliony testów antygenowych, które będą dostępne w 3000 aptekach już od 15 grudnia. Aby uzyskać bezpłatny test mieszkańcy będą musieli okazać w aptece swoją regionalną kartę zdrowia, a osoby z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą po prostu okazać dowód tożsamości.

Sąd Najwyższy regionu Walencji w poniedziałek 29 listopada zatwierdził stosowanie świadectwa zdrowia Covid lub przepustki dla branży hotelarskiej, klubów nocnych, dużych imprez, szpitali i domów opieki. Orzeczenie daje rządowi Walencji uprawnienia do wdrożenia i utrzymania tego ograniczenia Covid, ponieważ bez stanu wyjątkowego w kraju władze regionalne mogą uchylić takie środki przez sędziów. Od piątku 3 grudnia osoby w miastach takich jak Walencja, Alicante i Benidorm, które odwiedzają bar, restaurację, kawiarnię lub klub nocny, który może obsłużyć ponad 50 klientów, będą musiały okazać przepustkę zdrowotną Covid-19 potwierdzającą ich szczepienie, testy lub stan regeneracji, jeśli chcą wejść do środka.

ISLANDIA

Liczby (na 10.12)

  • 156 osób zakażonych
  • 0 osób zmarło
  • 1403 aktywne przypadki

W sumie:

  • 19 052 osoby zakażone
  • 17 614 osób wyzdrowiało
  • 35 osób zmarło

Informacje :

Nowy minister zdrowia Willum Þór Þórsson przedstawił propozycje dotyczące podjęcia dalszych środków związanych z walką z koronawirusem. Pomimo zmniejszającej się liczby zakażeń obowiązujące obecnie obostrzenia zostaną przedłużone o kolejne dwa tygodnie. Wynika to z tego, że pojawił się nowy wariant wirusa – Omicron, który został już zdiagnozowany w Islandii. Decyzję oparto na zaleceniach głównego epidemiologa Þórólfura Guðnasona. Na chwilę obecną władze nie planują złagodzenia ograniczeń, ale minister przyznał, że ma nadzieję, iż wkrótce będzie to możliwe. Obowiązujące obecnie ograniczenia dotyczące spotkań mówią, że jednocześnie może się spotkać pięćdziesiąt osób, ale nadal możliwe jest organizowanie wydarzeń do 500 osób, jeśli uczestnicy przedstawią negatywne wyniki szybkiego testu na COVID-19 i będą używać maseczek ochronnych. Kluby nocne oraz restauracje mogą wpuszczać ludzi do 22:00, ale muszą być całkowicie zamknięte o 23:00.

Dobiegają końca przygotowania do szczepień przeciwko Covid-19 u dzieci w wieku 5–11 lat. Trwa oczekiwanie na decyzję epidemiologa w sprawie tej procedury. Pojawiają się pomysły, aby szczepienia wykonywać w szkołach. Szczepionka podawana dzieciom ma trafić na Islandię pod koniec roku. Dzieci mogą być szczepione preparatem Comirnaty, szczepionką firm Pfizer i BioNTech, jedną trzecią dawki, którą otrzymują dorośli.

7 grudnia przed islandzkim parlamentem, na placu Austurvöllur, zebrały się dziesiątki osób aby zaprotestować przeciwko polityce dotyczącej szczepień. Protest był skierowany głównie przeciwko szczepieniom dzieci na Covid-19. Był to pokojowy protest, a niektórzy uczestnicy mieli ze sobą transparenty. Większość z nich miała hasła związane z restrykcjami jakie wprowadza rząd z powodu epidemii koronawirusa. Wiele wyrażało niezadowolenie z decyzji rządu o szczepieniu dzieci.

Strona z informacjami dotyczącymi aktualnych informacji nt. walki z pandemią na Islandii, danych statystycznych, szczepień oraz aktualnych procedur wjazdowych. Również w wersji polskojęzycznej.

IZRAEL

Liczby (na 10.12)

  • 467 osób zakażonych
  • 5 798 aktywnych przypadków
  • 90 poważnych przypadków
  • 0 osób zmarło

W sumie:

  • 1 348 800 osób zakażonych
  • 1 334 792 osoby wyzdrowiały
  • 8 210 osób zmarło

Informacje:

Nowe dane z Izraela. W przypadku przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, wśród osób po 50. roku życia notuje się o 90 proc. mniejszą śmiertelność. Autorzy badania przeanalizowali dane izraelskiej organizacji służby zdrowia Clalit, które dotyczyły 840 tys. osób. Okazało się, że w grupie ponad 758 tys. badanych, którzy otrzymali trzeci zastrzyk było jedynie 65 zgonów związanych z Covid-19. Wśród tych, którzy przyjęli dwie dawki zmarło 137 osób. Według naukowców wyniki jednoznacznie wskazują, jak istotna w chronieniu się przed wariantem Delta koronawirusa jest dodatkowa dawka szczepionki. Wyniki badania opublikowano w "New England Journal of Medicine". Jego twórcy przekazali w oświadczeniu, że wersja poszerzona o dane dotyczące wariantu Omikron będzie dostępna do marca.

Izraelski rząd przedłużył do co najmniej 22 grudnia zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium kraju. Zakaz ma związek z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Z kolei obywatele Izraela wracający do kraju spoza jego granic muszą poddać się samoizolacji do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. Obywatele kraju wracający do Izraela z państw uznawanych za państwa wysokiego ryzyka jeśli chodzi o transmisję wariantu Omikron, muszą poddać się izolacji w wyznaczonych przez rząd hotelach do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. Premier Izraela, Naftali Bennett nie wyklucza wprowadzenia w najbliższych dniach kolejnych obostrzeń i zachęt do szczepień przeciw koronawirusowi.

Izraelscy eksperci ds. COVID-19 są podzieleni, jeśli chodzi o prognozy związane z rozwojem pandemii wywołanym wariantem Omikron. Część uważa, że aktualny niski poziom zakażeń to cisza przed burzą, inni natomiast mają nadzieję, że Omikron jest powodem do optymizmu, bo to "wariant, jakiego byśmy sobie życzyli". Tę pierwszą opcję reprezentuje prof. Eran Segal, doradca rządu i biolog obliczeniowy z Instytutu Naukowego Weizmanna. Jego zdaniem Omikron wkrótce będzie dominował w Izraelu i wywoła piątą falę pandemii. - Biorąc pod uwagę to, czego się dowiadujemy o tym wariancie, kolejna fala jest raczej nieunikniona. To kwestia kilku tygodni — powiedział. Inaczej na sprawę patrzy prof. Dror Mevorach z Hadassah Medical Center. Zakaźnik uważa, że obserwowana obecnie niska liczba pacjentów na oddziałach covidowych może się utrzymać w dłuższej perspektywie, bo Omikron "może zmniejszyć liczbę ciężkich przypadków koronawirusa".

Strona izraelskiego Ministerstwa Zdrowia w języku angielskim, na której można sprawdzić aktualne zalecenia i obostrzenia, także dotyczące wjazdu do kraju.

LITWA

Liczby (na 10.12)

  • 1576 osób zakażonych
  • 8 osób zmarło
  • 28 271 aktywnych przypadków

W sumie:

  • 487 953 osoby zakażone
  • 452 749 osób wyzdrowiało
  • 6 933 osoby zmarły

Informacje:

Na Litwie rusza szczepienie dzieci na SARS-CoV-2. Od czwartku 9 grudnia dzieci w wieku od 5. do 11. roku życia mogą być zarejestrowane na szczepienie przeciwko COVID-19. Szczepionki dla tej grupy wiekowej powinny przybyć na Litwę na początku przyszłego tygodnia. Szczepienia zaplanowano na dni 15-16 grudnia, kiedy preparaty trafią do placówek zdrowia. Rodzice oraz opiekunowie mogą zapisać pociechy na szczepienie w standardowy sposób — tj. na stronie koronastop.lt lub dzwoniąc pod numer 1808. Jedna z wymienionych osób będzie musiała towarzyszyć dziecku w miejscu szczepień i przedstawić dokumenty tożsamości swoje i dziecka. Przybycie będzie traktowane jako zgoda na szczepienie, stąd wypełnianie zgody na szczepienie nie będzie konieczne.

Strona przygotowana przez litewskie Ministerstwo Zdrowia, z aktualnymi informacjami nt. obowiązujących obostrzeń oraz zasad wjazdu na Litwę.

LUXEMBURG

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby:

  • 486 osób zakażonych (na 6 569 wykonanych testów)
  • 0 osób zmarło

W sumie:

  • 93 060 osób zakażonych
  • 889 osób zmarło

Informacje:

Służby sanitarne poinformowały, że w Wielkim Księstwie nadal nie odnotowano żadnego przypadku wariantu Omikron.

Aby usprawnić akcję szczepień w Luksemburgu, uruchomiono sieć mobilnych punktów szczepień (Pop Up Vaccination), które działają w najczęściej uczęszczanych miejscach (strefy ruchu pieszych, centra handlowe, wydarzenia plenerowe organizowane lokalnie). Można się w nich zaszczepić bez wcześniejszej rejestracji.

NIDERLANDY

Dane z ostatniej doby:

  • 19 763 osób zakażonych
  • Brak danych ile osób wyzdrowiało
  • 77 osób zmarło

W sumie:

  • 2 828 655 osób zakażonych
  • 1 993 056 osób wyzdrowiało
  • 19 919 osób zmarło

Informacje:

Według najnowszego badania instytutu zdrowia publicznego RIVM poparcie dla rządowej strategii walki z koronawirusem jest obecnie na najniższym poziomie, a zaledwie 16% osób pozytywnie ocenia to, co robią ministrowie.

Datą graniczną dla obecnych środków antywirusowych jest 19 grudnia, ale jest mało prawdopodobne, że członkowie gabinetu zwrócą uwagę na wezwania, by dać barom i restauracjom wytchnienie. Dzieje się tak, ponieważ wskaźnik infekcji i presja na szpitale, choć stabilne, pozostają zbyt wysokie. „Nieistotne” sklepy, bary i restauracje pozostaną zamknięte po godzinie piątej w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, ale maksymalna liczba gości przy świątecznym stole może zostać zwiększona, donosi Telegraaf, powołując się na źródła zbliżone do rządu.

Rada Zdrowia zaleca udostępnienie szczepionek przeciw Sars-Cov 2 wszystkim dzieciom w wieku od pięciu do jedenastu lat. Organ doradczy uważa, że szczepienie tej grupy wiekowej może przynieść korzyści zdrowotne.  Dzieci w tej grupie wiekowej, które są bardziej narażone na poważne zachorowanie z powodu infekcji koronawirusem, można już zaszczepić. Większość małych dzieci prawie nie zauważa infekcji koronawirusem. Jednak w rzadkich przypadkach COVID-19 może nadal być poważny. To poważna reakcja zapalna w ważnych narządach. Dlatego te dzieci muszą być przyjmowane na oddziały chorób zakaźnych, a nawet intensywnej terapii.

NIEMCY

Liczby. W sumie:

  • 6 355 888 osób zakażonych
  • 5 329 300 osób wyzdrowiało
  • 105 010 osób zmarło

Dane z ostatniej doby 09.12:

  • 16 295 osób zakażonych
  • 78 osób zmarło
  • Współczynniki R: 454,3 przypadki w ciągu 7 dni na 100.000 mieszkańców, wzrost (największy przyrost zakażeń w grupie wiekowej 5- 13 lat , dalej w grupie wiekowej 34-59 lat)
  • 69,5% osób zaszczepionych dwoma dawkami/ pełna ochrona
  • 72,6 % osób zaszczepionych jedna dawką
  • Najwięcej zakażeń w krajach związkowych : Saksonia i Turyngia

Informacje:

Szczepienie przypominające tzw. booster, znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania lub zgonu w wyniku zakażenia koronawirusem. Pokazują to dwa izraelskie badania opublikowane w czasopiśmie medycznym "New England Journal of Medicine". Oba badania odnoszą się do szczepionki mRNA firmy BioNTech/Pfizer. Eksperci uważają jednak, że wyniki te można przenieść na inne szczepienia. Dotychczas prawie 16 milionów osób w Niemczech odnowiło podstawowe szczepienie przeciwko koronawirusowi.

Według berlińskiego wirusologa, Christiana Drostena, pandemia koronawirusa może się przeciągnąć. Jego zdaniem dalszy przebieg pandemii zależy w dużej mierze od rozprzestrzeniania się wariantu wirusa Omikron. W Republice Południowej Afryki liczba zachorowań jest wysoka mimo zaczynającego się tam lata. "I dlatego nie powiedziałbym w tej chwili, że pandemia skończy się w Niemczech do Wielkanocy, kiedy Omikron stanie się dominujący" - powiedział naukowiec z berlińskiej Charité w nowym podkaście "Coronavirus Update" na NDR-Info. "Myślę, że od stycznia będziemy mieli problem z Omikronem w Niemczech," powiedział Drosten. Wariant ten prawdopodobnie sprawi, że konieczne będzie dostosowanie istniejących szczepionek, dodał.

Według analizy, niemiecka demokracja, państwo i administracja, gospodarka i bezpieczeństwo socjalne okazały się stabilne w czasie pandemii koronawirusa. Według badań Fundacji Bertelsmanna, Republika Federalna Niemiec wypadła dobrze w międzynarodowym porównaniu 29 krajów uprzemysłowionych i znalazła się w ich czołówce po Szwecji i Nowej Zelandii pod względem odporności na kryzys. W tym celu w pierwszym roku pandemii zbadano 94 wskaźniki, a ponad 70 ekspertów przygotowało raporty krajowe. Uwzględniono państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) oraz państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

SAKSONIA / Drezno

Liczby (na 10.12)

  • 7845 osób zakażonych
  • 6300 osób wyzdrowiało
  • 82 osoby zmarły

W sumie

  • 575742 osób zakażonych 
  • 397700 osób wyzdrowiało
  • 11 474  osób zmarło

Informacje:

Sąsiadująca z Dolnym Śląskiem Saksonia jest najbardziej dotknięta czwartą falą pandemii w Niemczech. Wartość zachorowań na koronawirusa w ciągu siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców jest tu najwyższa i wynosi 491,3. W okręgu Szwajcaria Saksońska – Rudawy Wschodnie wartość ta wynosi nawet 924,3.Czynnikiem decydującym jest tu oczywiście wskaźnik szczepień. W Saksonii – tylko 59% ludzi ma pełną ochronę. We wszystkich krajach związkowych, w których ponad 70% populacji jest w pełni zaszczepiona, częstość występowania zachorowańwynosi poniżej 150” („DieWelt”). Najniższą wartość zachorowańma obecnie Szlezwik-Holsztyn - 75,5, oraz Brema – 88,8. Są to jedyne kraje związkowe z zapadalnością poniżej 100.

Parlament Saksonii przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w landzie. Rząd Saksonii chce w ten sposób uzyskać podstawę prawną dla kontynuacji istniejących restrykcji pandemicznych i ich ewentualnego rozszerzenia. Obecne zarządzenie w sprawie sytuacji nadzwyczajnej obowiązuje do 12 grudnia. W kilku saksońskich miastach doszło do protestów przeciwko ograniczeniom pandemicznym. Poprzez tzw. "spacery" demonstrujący korona sceptyczną ominąć oficjalne pozwolenie, które byłoby konieczne w przypadku zarejestrowanej demonstracji. Zgodnie z zarządzeniem nadzwyczajnym, obecnie legalnie może zgromadzić się tylko dziesięć osób.

Od 7 grudnia 2021 r. nie obowiązuje już w Dreźnie nocny zakaz opuszczania mieszkań dla osób nieposiadających szczepień i statusu ozdrowieńca. Ponieważ stolica kraju związkowego Saksonii nie przekroczyła progu zachorowań powyżej 1 tys. na 100 tys. mieszkańców przez 7 dni - będzie dla nich możliwe opuszczanie domu bez ważnego powodu. Nocna godzina policyjna obowiązywała od 1 grudnia 2021 r. od godz. 22.00 do 6.00 rano.

NORWEGIA

Liczby (na 10.12)

W sumie:

  • 305 368 osób zakażonych
  • 88952 osób wyzdrowiało
  • 1135 osób zmarło

Informacje :

Rekord zakażeń i zgonów w Norwegii: na COVID-19 umierają głównie niezaszczepieni. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował o kolejnych rekordach związanych z sytuacją epidemiczną w Norwegii. Niepokojące dane dotyczą nowych przypadków koronawirusa oraz zgonów. Wzrasta także liczba osób hospitalizowanych. 9-tego grudnia w szpitalach przebywało 320 pacjentów z COVID-19. 90 wymagało pobytu na oddziale intensywnej terapii, a 50 terapii respiratorem. Jak informuje FHI, wzrost nowych przypadków przyjęć do szpitala, a także zgonów, zauważalne jest szczególnie wśród osób niezaszczepionych. Wśród osób powyżej 65 roku życia zachorowalność jest niższa w grupie, która przyjęła trzy dawki preparatu na COVID-19.

Trzecia dawka miesiąc szybciej: rząd zmienia norweski program szczepień. Resort zdrowia przyjął rekomendację Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI). Jak wynika z komunikatu opublikowanego, dawkę przypominającą można otrzymać po pięciu, a nie sześciu miesiącach od poprzedniego zaszczepienia.Za w pełni zaszczepionych uznaje się 71,5 proc. społeczeństwa. Dawkę przypominającą podano 13,7 proc. populacji.

Imigranci z Europy Wschodniej nie chcą się szczepić: najgorzej wypadają Polacy. 47,3 proc. mieszkańców kraju fiordów, którzy pochodzą z Polski, przyjęło minimum jedną dawkę szczepionki, wynika z danych służby zdrowia. Jak informuje NRK, to najmniejszy odsetek wśród imigrantów. Lepiej od Polaków, według danych z 15 listopada, prezentują się m.in. Rumuni (48,1 proc.) oraz Litwini (49,2 proc.). Wśród imigrantów z najwyższym wskaźnikiem przyjęcia minimum jednej dawki szczepionki na COVID-19 wymienia się Wietnamczyków (93,6 proc.), Tajów (92,2 proc.) oraz Lankijczyków (91,9 proc.). Zbliżone wartości notowane są wśród cudzoziemców z Filipin, Indii, Danii, Iranu oraz Szwecji. Uśrednionych wskaźnik szczepień dla osób ze środowisk imigracyjnych wyniósł 73,3 proc

2 grudnia podczas zwołanej konferencji prasowej rząd ogłosił, że wobec rosnącej liczby zakażeń mutacją omikron zaostrza się środki kontroli. Dlatego każdy podróżny, który wjeżdża na teren Norwegii, na granicy musi poddać się testowi na covid-19. Od północy 3 grudnia każdy, kto przyjeżdża do Norwegii, musi poddać się testowi, niezależnie od statusu szczepień, poinformowały władze. - Sytuacja epidemiczna w Norwegii jest poważna. Potrzebne są bardziej rygorystyczne środki, aby opóźnić rozprzestrzenianie się wariantu omikron.

Od 3 grudnia do 17 grudnia (z możliwością wydłużenia) w 23 gminach w południowej Norwegii obowiązywać będą dodatkowe środki kontroli nałożone przez rząd. Władze, wobec nasilających się zakażeń mutacją omikron, wprowadziły odgórne obostrzenia. Szczególnie trudna sytuacja epidemiczna panuje w Oslo - po jednej z wigilii firmowych podejrzewa się zakażenie nowym wariantem nawet u 50-60 osób.

- Obowiązek noszenia maski zasłaniającej usta i nos, gdy nie jest możliwe zachowanie co najmniej jednego metra dystansu w sklepach, centrach handlowych, restauracjach, środkach transportu publicznego, na dworcach i w taksówkach. Obowiązek noszenia maski nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia lub tych, które z powodów medycznych lub innych nie mogą nosić maski. Zaleca się również noszenie maseczki tam, gdzie jest dużo osób i trudno jest zachować dystans.  Obowiązek noszenia maski nie ma zastosowania podczas wizyty w restauracji, gdy goście siedzą przy stole. - Zarządzenie - jeśli istnieje taka możliwość - wdrażania pracy zdalnej. Pracodawcy (w miarę możliwości) mają wprowadzić zdalny tryb pracy przez cały tydzień lub przez część tygodnia (praca hybrydowa).- Limity gości dla prywatnych imprez zamkniętych do 100 osób w miejscu publicznym lub w wynajmowanym lokalu. - Obowiązek rejestracji gości przez restauracje i organizatorów w celu powiadomienia gości w przypadku narażenia na infekcję. - Wymagania dotyczące serwowania alkoholu do stołu w restauracji czy na imprezach. - Wymóg, aby wszyscy goście mieli miejsca siedzące w restauracjach, w których serwuje się alkohol. - Limity gości dla imprez bez stałych przydzielonych miejsc - do 600 osób, w grupach po 200 osób

ROSJA

Liczby (na 10.12)

  • 30873 osoby zakażone
  • 1176 osoby zmarły

W sumie:

  • 9956679 osób zakażonych
  • 8673518 osób wyzdrowiało
  • 287180 osób zmarło

Informacje:

Właściciel sieci klinik okulistycznych na Syberii pozwał Światową Organizację Zdrowia (WHO). Przedsiębiorca domaga się, aby WHO nie używała nazwy przyjętej w odniesieniu do najnowszego wariantu Covid-19. Zdaniem biznesmena, WHO zaszkodziła renomie rosyjskiej placówki, która nazywa się… właśnie Omikron.

SZWAJCARIA

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby

  • 4 892 osób zakażonych
  • brak danych dot. dziennych wyzdrowień
  • 19 osób zmarło

W sumie

  • 1 096 476 osób zakażonych
  • 883 870osób wyzdrowiało
  • 11 753 osób zmarło

Informacje:

Nowe zasady wjazdu. 4 grudnia weszły w życie nowe obostrzenia w Szwajcarii. Od tego dnia wszystkie osoby powyżej 16. roku życia, które chcą się dostać do kraju, muszą wykonać 2 testy na koronawirusa. Pierwsze badanie należy zrobić na 72 godziny przed przyjazdem. Musi to być test PCR. Z kolei drugie - w tym wypadku może być to test antygenowy - powinno zostać zrobione między 4. a 7. dniem pobytu w Szwajcarii. Jak podaje portal Fly4free, wynik należy przesłać odpowiedniemu urzędowi zdrowia.

Wjazd do Szwajcarii wiąże się również z koniecznością wypełnienia formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie rządu kraju.

Szwajcaria skieruje 2,5 tyś żołnierzy do pomocy lokalnym władzom zmagającym się z epidemią koronawirusa. Wojsko ma pomagać przy transporcie chorych i wspierać akcje szczepień. W ostatnim czasie liczba zakażeń znów znacząco wzrasta, co wywiera coraz większą presję na szpitale. Tymczasem rząd stara się uniknąć stosowania lockdownu choć władze przyznają, że sytuacja jest ‘krytyczna”

W tym momencie zajętych jest 79 % łóżek na OIOMach  z czego 30 % stanowią chorzy na koronawirusa. Obecnie w pełni zaszczepionych jest 66 % mieszkańców.

Szwajcarskie media o Polsce. Sytuacja epidemiczna w Polsce jest "gorsza niż gdziekolwiek indziej" w Europie - stwierdzili szwajcarscy dziennikarze, opisując walkę z pandemią w naszym kraju. Ich zdaniem politycy znad Wisły powołują się na "wolność narodu", aby nie wprowadzać covidowych obostrzeń.

Szwajcarski serwis "Blick" zauważył, że w europejskich państwach wprowadzane są np. obowiązkowe szczepienia i zaostrzany jest reżim sanitarny podczas kolejnej fali pandemii. Zwrócił jednak uwagę na wyjątek i ocenił, że w Polsce "obecnie nic się nie robi", aby łagodzić skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dziennikarze uznali, że sytuacja w naszym państwie "jest gorsza niż gdziekolwiek indziej", bo - biorąc pod uwagę wielkość populacji - umiera więcej ludzi niż w innych krajach w regionie."Blick" dodał, że polskie szpitale znajdują się "pod ogromną presją", bo przywożeni są do nich kolejni pacjenci. Jednocześnie zauważył, że Polacy niechętnie się szczepią, zwłaszcza ci mieszkający na wschodzie kraju.

"Blick": Politycy wykorzystują argument o "wolności narodu"

"Polscy politycy nadal nie podejmują żadnych działań. Rząd nie chce słyszeć niczego o lockdownie, a nawet wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Prezydent Andrzej Duda powiedział w telewizji państwowej w poniedziałek: 'Znam polski charakter i wiem, że bardzo wiele osób absolutnie będzie temu przeciwnych'" - napisano w serwisie. Dziennikarze przypomnieli też słowa wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, który przekonywał, że Polacy mają w sobie "gen sprzeciwu". "Blick" uznał więc, że rządzący wykorzystują argument o "wolności narodu", by nie zaostrzać restrykcji epidemicznych.

Zdaniem szwajcarskich obserwatorów, większe obostrzenia byłyby "odpowiednie" w tej chwili w Polsce, bo "wskaźnik szczepień pozostawia wiele do życzenia". Powołali się również na opinię dr. Bartosza Fiałka, który zabrał głos na łamach niemieckiego "Welta".

- Zaszczepiono w Polsce zbyt mało osób, a po drugie, ludzie po prostu nie przestrzegają zasad higienicznych i epidemiologicznych. Widać to na przykład podczas wizyty w supermarkecie. Niewielu nosi tam maseczki, są to więc warunki idealne dla wirusa - ocenił.

"Blick" przypomniał jednak, że rząd RP do 17 grudnia zawiesił loty z siedmiu afrykańskich państw i zmienił zasady kwarantanny. "Ze względu na pojawienie się mutacji Omikron planowane są również ograniczenia dotyczące spotkań w pomieszczeniach" - podsumował serwis.

SZWECJA

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby:

  • 3163 osoby zakażone
  • 1 osoba zmarła

W sumie:

  • 1 226 055 osób zakażonych
  • 1 165 341 osób wyzdrowiało
  • 15 185 osób zmarło

Informacje

Współczynnik zapadalności na Covid-19 z ostatnich 14 dni wynosi obecnie 248 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Jak dotąd w Szwecji oficjalnie potwierdzono wykrycie 16 przypadków wariantu Omicron koronawirusa. Większośc przypadków miała związek z podróżami zagranicę.

Spośród mieszkańców Szwecji, którzy ukończyli 12 r.ż. co najmniej jedna dawkę szczepionki otrzymało 84,7% osób (7,64 mln), a dwie dawki – 80,1% (7,24 mln osób). Ponad 1,56 mln osób w wieku powyżej 18 lat otrzymało juz łacznie trzy dawki szczepionki, co stanowi blisko 19% osób z tej grupy wiekowej.

UKRAINA

Stan na 10.12.2021

Dane z ostatniej doby:

  • 12 376 osób zakażonych
  • 465 osób zmarło

W sumie:

  • 3 532 357 osób zakażonych
  • 3 133 970 osób wyzdrowiało
  • 89 901 osób zmarło

Informacje:

Polska przekazała Ukrainie 300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformowało w środę polskie MSZ. Resort zaznaczył, że na Ukrainie obecnie w pełni zaszczepionych jest tylko 25 proc. mieszkańców.

Zaszczepieni przeciwko Covid-19 Ukraińcy otrzymają po 1000 hrywien; ustawę o przeznaczeniu środków na ten cel podpisał w środę prezydent Wołodymyr Zełenski. W pełni zaszczepionych jest ok. 12 mln mieszkańców tego kraju. Program wsparcia w wysokości 1000 hrywien (ok. 150 złotych) ruszy 19 grudnia. Środki mogą być wykorzystane m.in. na podróże po kraju, zakup książek, karnety do siłowni, klubu fitness czy wyjścia do kina, muzeum, teatru. Ze wsparcia mogą skorzystać pełnoletnie osoby, które posiadają zaświadczenie

o pełnym zaszczepieniu przeciw Covid-19. Transakcje mają być wykonywane przez specjalną państwową aplikację.

USA

Liczby z ostatniej doby:

  • 110 094 osoby zakażone zakażonych
  • Brak danych, ile osób wyzdrowiało
  • 1 863 osoby zmarły

W sumie:

  • 50 535 791 osób zakażonych
  • 39 879 448 osób wyzdrowiało
  • 815 269 osób zmarło

Informacje:

Dyrektor generalny firmy Pfizer: Wariant Omicron może oznaczać czwartą dawkę szczepionki potrzebną rok po dawce trzeciej.

Według urzędników Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, jak dotąd w Stanach Zjednoczonych nie zgłoszono żadnych zgonów z powodu wariantu omikron, a przypadki były w większości łagodne.

WIELKA BRYTANIA

Liczby (na 10.12)

Dane z ostatniej doby:

  • 50 867 osób zakażonych
  • 148 osób zmarło

W sumie:

  • 10 660 981 osób zakażonych
  • 146 135 osób zmarło

- W środę wieczorem premier B. Johnson poinformował o wdrożeniu w Anglii tzwn. Planu B w walce z pandemią. Zaostrzone zostają zasady sanitarne, mające na celu opóźnienie rozprzestrzeniania się wariantu Omicron. Liczba zakażeń tym szczepem wirusa gwałtownie rośnie, również w Londynie.

- od 10 grudnia obowiązuje noszenie masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych, również w kinach, teatrach, kościołach, zamkniętych salach sportowych i muzeach.

- od 13 grudnia zalecana jest praca zdalna

- od 15 grudnia wstęp do dużych klubów i sal koncertowych będzie możliwy po okazaniu przepustki covidowej NHS albo negatywnego wyniku testu

- obowiązek kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną ma być zastąpiony codziennym testem.

- według badań przeprowadzonych w UK, mieszanie szczepionek gwarantuje lepszą odporność niż przyjmowanie tylko jednego preparatu oraz nie niesie za sobą żadnego ryzyka. Według Matthew Snape’a, przewodzącego badaniom profesora uniwersytetu Oksfordzkiego, jest to szczególnie dobra wiadomość dla krajów rozwijających się i mających problemy z dostawami szczepionek.

-  Wlk. Brytania zanotowała w ubiegłym roku rekordową liczbę prawie 9 tys. zgonów spowodowanych przez nadużywanie alkoholu, poinformował krajowy urząd statystyczny (Office for National Statistics). Jest to tendencja uważana przez badaczy za jeden ze społecznych skutków pandemii COVID-19. Liczba śmierci związanych z przedawkowaniem napojów alkoholowych wzrosła o 18,6 proc. w porównaniu do 2019 r. i jest najwyższa w historii pomiarów, czyli od 2001 r.

WŁOCHY

Liczby

Dane z ostatniej doby:

  • 12 527 osób zakażonych
  • 7 098 osób wyzdrowiało
  • 79 osób zmarło

W sumie:

  • 5 164 780 osób zakażonych
  • 4 775 676 osób wyzdrowiało
  • 134 551 osób zmarło

Tygodniowa częstość występowania przypadków COVID-19 we Włoszech ponownie wzrosła, podczas gdy tygodniowy wskaźnik zakaźności Rt nieznacznie spadł, podał w piątek Higher Health Institute (ISS).  Zapadalność na COVID na poziomie krajowym wzrosła do 176 na 100 000 mieszkańców w tygodniu od 3 do 9 grudnia w porównaniu do 155 na 100 000 w poprzednim tygodniu, od 26 listopada do 2 grudnia, podała ISS.  Wskaźnik obłożenia oddziałów intensywnej terapii wzrósł z 7,3% do 8,5% we Włoszech, podczas gdy na oddziałach ogólnych wzrósł z 9,1% do 10,6%. Współczynnik Rt mierzący transmisję spadł do 1,18. Siedem włoskich regionów przekracza próg zajętości oddziałów intensywnej terapii wynoszący 10%, a cztery są w stanie gotowości na ogólną obłożenie oddziałów. Autonomiczna prowincja Bolzano była w tym tygodniu najwyższa pod względem zachorowań na COVID-19 z 556,1 przypadków na 100 000 mieszkańców.

Następnie, również z wartościami znacznie powyżej progu, znalazły się Friuli Venezia Giulia (378 przypadków na 100 000), Veneto (365,5) i Valle d'Aosta (266,4). Tylko Molise ma wartość poniżej progu, 28 przypadków na 100 000 mieszkańców.

Pandemia COVID-9 zaostrzyła „recesję demograficzną” we Włoszech, podał w czwartek instytut statystyki ISTAT. Jak podała krajowa agencja statystyczna, w okresie od początku do końca 2020 r. zwiększył się spadek liczby mieszkańców. Wskaźnik śmiertelności był wyższy na północy niż na południu, dodał ISTAT. Na dzień 31 grudnia 2020 r. ISTAT podał w swoim ostatnim spisie ludności, że populacja mieszkańców Włoch wynosiła 59 236 213, co oznacza spadek o 0,7% w porównaniu z 2019 r. lub spadek o 405 275 osób. Populacja Włoch spada ze względu na stale spadający wskaźnik urodzeń, tylko częściowo równoważony przez osoby żyjące dłużej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl