wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 29 KWIETNIA]

Dzisiaj prezydent Wrocławia w bardzo emocjonalny sposób odniósł się do decyzji rządu o otwarciu od 6 maja żłobków i przedszkoli. – Z jednej strony mamy rodziców, którzy się obawiają i nie puszczą dzieci do żłobków i przedszkoli, z drugiej strony są rodzice, którzy muszą iść do pracy, z trzeciej personel placówek, też może się obawiać. Przed nami ciężki i pracowity weekend - musimy znaleźć bezpieczne rozwiązania. Kryteria otwarcia placówek są bardzo nieostre i nie były z nikim konsultowane – podkreśla Jacek Sutryk.

Reklama

Statystyka:

  • 60 nowych zachorowań, w Polsce ponad 420 przypadków,
  • wykonanych prawie 14 tys. testów.

Prezydent Jacek Sutryk rozpoczął swój raport od przypomnienia, że to jego 50 spotkanie z mieszkańcami podczas epidemii.

– Macie pewnie mnie już dość, ale myślę, że przez ten czas już się zżyliśmy. Łącznie spędziliśmy ze sobą 27 godzin, czyli ponad dobę opowiadałem o tym, co się dzieje we Wrocławiu. Dziękuję za Waszą aktywność i wiele cennych komentarzy: ponad 1 mln razy wyświetliły się nasze relacje, napisaliście 100 tys. komentarzy, zostawiliśmy ponad 170 tys. reakcji, czyli lajków i serduszek. Za to wszystko bardzo dziękuję i pozdrawiam widzów z całej Polski – mówi Jacek Sutryk.

Kolejny etap odmrażania gospodarki

Prezydent odniósł się do dzisiejszej konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia, którzy mówili o kolejnym etapie odmrażania obowiązujących obostrzeń. I tak:

Centra handlowe, hotele, sklepy budowlane

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku znosimy istotne ograniczenia w handlu:

  • Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.
  • Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15 mkw. powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.
  • Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i miejsca do rekreacji, np. place zabaw. Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu.

– Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Sklepy budowlane czynne w weekendy – wylicza prezydent.

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci życie społeczne

Uchylono zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą – ale na razie nie mamy szczegółowych danych.

Jacek Sutryk zaznacza, że instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę, po konsultacji z sanepidem.

Ponadto osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Żłobki i przedszkola

Dziś rząd ogłosił otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja.

– Jak to się ma do narodowej kwarantanny – trudno powiedzieć. Mamy dwa dni robocze, by do tych zasad się przygotować – podkreśla Jacek Sutryk i dodaje: – Powiedzmy najpierw, co ogłosił rząd:

  • 6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – samorządy mogą je zamknąć w wyjątkowych sytuacjach,
  • do żłobków lub przedszkoli mogą wrócić dzieci pracujących rodziców,
  • placówki mają być otwarte w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
  • ze względu na sytuację epidemiologiczną można ograniczyć liczbę dzieci w przedszkolu lub żłobku,
  • na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych żłobki i przedszkola mogą pozostać zamknięte.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego lub nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Wytyczne dla żłobków i przedszkoli – "nieostre i z nikim niekonsultowane kryteria"

– Mamy wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Nie mówią one o najważniejszym: jakie powinny być zasady ograniczenia liczby dzieci w placówkach, o co się opierać, jak tę politykę realizować, jak sprawdzić, czyje dzieci mają pierwszeństwo – wylicza prezydent.

Proponowane wytyczne to:

  • Ograniczenie liczby dzieci jest możliwe.
  • W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
  • Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • Praca w placówkach ma być zaplanowana w oparciu o zebrane od rodziców informacje (zbieramy je właśnie).
  • Rodzicom należy przekazać informację o ryzyku.
  • Zapewnić pomieszczenia do izolacji.
  • Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówkach.
  • Przy wejściu powinien znaleźć się płyn do dezynfekcji a w widocznym miejscu, numery telefonów, m.in. do sanepidu.
  • Należy unikać rotacji nauczycieli/opiekunów i unikać zatrudniania osób powyżej 60 roku życia – ale jak to zrobić? W oświacie bardzo wiele pań jest powyżej 60 roku życia.
  • Samorząd wraz z dyrektorem ma zapewnić środki ochrony i dezynfekcji (nawet przyłbice, maseczki i fartuchy).
  • Należy zadbać o posiłki, raportowanie i metody szybkiego uzupełnienia kadry – co może być trudne, z uwagi na niewielką liczbę opiekunek.

Wytyczne obejmują także: dystrybutory z wodą, plakaty z instrukcją mycia rąk, dezynfekcję klamek, włączników, wychodzenie na plac zabaw, ścieżkę szybkiego kontaktu z rodzicami, zmywania naczyń, samoobserwację opiekunów, zabawki, wietrzenie pomieszczeń etc.

– Przed nami ciężki i pracowity weekend w tej sprawie. Nie będziemy patrzeć na pieniądze, musimy znaleźć bezpieczne rozwiązania. Już jest petycja nauczycieli przedszkoli, którzy nie chcą żeby otwierać, ale za chwilę pewnie będą uwagi tych rodziców, którzy muszą pracować. Chcę was prosić, aby zrozumieć tę sytuację, nie możemy być egoistami. Planowania nie ułatwiają nam również niemal rewolucyjne decyzje rządu, który dziś ogłosił powrót dzieci do żłobków i przedszkoli nawet od 6 maja, czyli już za 4 dni robocze. Właściwie cała odpowiedzialność spada na samorządy – zaznacza Jacek Sutryk.

Przedszkola podczas wakacji – do 2 tygodni skrócona przerwa wakacyjna

Prezydent podkreśla: – Chcemy wyjść naprzeciw rodzicom, którzy w tej trudnej sytuacji mieli często problemy ze zorganizowaniem opieki nad dziećmi i skrócić przerwę wakacyjną w przedszkolach (oczywiście w porozumieniu z dyrektorami i rodzicami) do 2 tygodni.

To rozwiązanie nie odbierze prawa do urlopu nauczycieli przedszkolnych, a jednocześnie odciąży trochę rodziców zmęczonych epidemią. Chcemy podzielić wakacje na dwutygodniowe bloki, pierwszy z nich zacznie się już 22 czerwca. Chcemy tak ułożyć harmonogram i opiekę nad dziećmi, by w jednym czasie nie pracowała mniej więcej 1/5 przedszkoli. Harmonogram ustaliliśmy tak, by – w miarę możliwości – pokrywał się z przerwami uzgodnionymi wcześniej.

Niewielkie odstępstwa od tych głównych zasad mogą wynikać np. z przeprowadzek czy remontów przedszkoli. Tak jak dotychczas, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, rodzice będą mogli się zwrócić do dyrektora z wnioskiem o zapewnienie opieki w innym przedszkolu, w trakcie zamknięcia macierzystego.

– Do tego celu powołaliśmy koordynatorów, którzy będą usprawniali ten proces. Wkrótce opublikujemy szczegółowy harmonogram. Sytuacja jest trudna, proszę Was abyście to wszystko przyjęli ze zrozumieniem  – dodaje.

We Wrocławiu mamy w żłobkach ponad 7 tys. dzieci, w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach – ponad 30 tys. dzieci.

W obronie nauczycieli – nie dajmy się podzielić

Prezydent odniósł się do komentarzy, w których krytykowani są nauczyciele. – Stoję zawsze po ich stronie, bo oni za "psie pieniądze" wykonują bardzo ważną robotę. I to nie jest tak, że pracują po 5-6 godzin czy, że dzisiaj nie pracują. Oni stale pracują, dziś zdalnie dbając o wychowanie i naukę naszych dzieci i tak często słyszą: czemu tyle zadajecie?

– Chciałbym żebyśmy nie dali się kolejny raz podzielić. Tak było przy strajku nauczycieli, a oni upominali się o jakość i przyszłość polskiej edukacji. Wiem, że wszystkim jest ciężko, ale na razie mamy chaos. Można było te wprowadzane rozwiązania robić wspólnie, a tak się nie stało. Nie będę mówił o polityce i wyborach, zostawiłem wszystkie inne kartki, które miałam na dziś przygotowane, bo uważam, że nie ma ważniejszych tematów niż edukacja i wychowanie naszych dzieci. Za chwilę będą matury, tak samo będzie trudno wszystko zorganizować, ale zrobimy to dla naszej młodzieży – podkreśla prezydent.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl