wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 27 KWIETNIA]

- Potrzeba więcej szybkich testów, przede wszystkim dla osób z lekkimi objawami, żeby od razu izolować je od reszty i minimalizować ryzyko dalszego zarażania - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, przywołuje apel epidemiologów i specjalistów z zespołu MOCOS.

Statystyki: 

Dolny Śląsk1413 - liczba zarażonych (71 nowych)41 - liczba zgonów

Polska11 902 - liczba zarażonych (285 nowych zakażeń)562 - liczba zgonów (27 osób)2466 - liczba wyleczonychW ciągu ostatniej doby wykonano ponad 7,2 tys. testówŚwiat2 994 690 - liczba zarażonych207 270 - liczba zgonów881 635 - liczba wyleczonych

Wrocławscy naukowcy badają skuteczność chlorochiny

We Wrocławiu trwają zaawansowane już badania nad działaniem leku o nazwie chlorochina na osoby zakażone koronawirusem. To lek stosowany m.in. przeciw malarii, a zespół ekspertów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, z prof. Ewą Jankowską, prof. Brygidą Knysz, prof. Leszkiem Szenbornem i prof. Krzysztofem Simonem na czele bada, czy może się okazać pomocny w walce z naszym obecnym problemem. Naukowcy z Brazylii odnotowali u pacjentów z koronawirusem, że po przyjęciu chlorochiny zdarzają się zaburzenia rytmu serca, ale dotyczyły one osób w złym stanie, z ciężką niewydolnością oddechową.

- Natomiast pomysłem wrocławskich naukowców jest, by stosować ten medykament jak najwcześniej, czyli u osób, u których wykryto zakażenie, ale nie mają na razie objawów bądź są one łagodne. Powikłania rozwijają się u mniej więcej 20 proc. osób, a jak tłumaczy prof. Jankowska, naszym lekarzom zależy, by ten odsetek znacząco zmniejszyć – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Prof. Simon ostrzega: Zabraknie lekarzy i pielęgniarek

Prof. Krzysztof Simon przekazał dzisiaj mediom, że do szpitala przy Koszarowej trafia coraz więcej pacjentów z korona wirusem już w ciężkim stanie. - To jest dramat bo brakuje personelu anestezjologicznego, to jest problem ogólnopolski - mówi prof. Krzysztof Simon.

Jacek Sutryk: - Mówiłem o tym wczoraj, prezentując rekomendację zespołu MOCOS, który opracował zalecenia dla administracji rządowej. Potrzeba więcej szybkich testów, przede wszystkim dla osób z lekkimi objawami, żeby od razu izolować je od reszty i minimalizować ryzyko dalszego zarażania.

Financial Times donosi: Koronawirus zabił więcej osób niż wynika z raportów

Brytyjski dziennik Financial Times szacuje, że liczba zgonów z powodu koronawirusa na całym świecie może być nawet o 60 proc. wyższa, niż wynika to z oficjalnych statystyk.

Gazeta porównała tegoroczną liczbę zgonów w 14 krajach zachodniej Europy, z marca i kwietnia, z latami 2015-2019. Oficjalne statystyki w tym okresie wykazały 77 tysięcy zgonów z powodu koronawirusa, podczas gdy ogólna liczba zgonów zwiększyła się o 122 tysięcy w stosunku do średniej za ten okres.

Region otaczający włoskie miasto Bergamo odnotował największy na świecie wzrost liczby zgonów - 464 proc. powyżej normalnego poziomu, następnie mamy Nowy Jork z dwustuprocentowym wzrostem i Madryt ze wzrostem na poziomie 161 procent.

Natomiast w Szwecji z wirusem nie walczy ani rząd, ani król, ale niezależny Urząd Zdrowia Publicznego, który zajmuje sie wszelkimi aspektami zdrowia - dietą, zdrowiem, zapobieganiem samobójstwom i uzależnieniom.

- Ten urząd jest niezależny od ministerstw i to jego pracownicy występują na konferencjach, informują o decyzjach. Codziennie o określonej godzinie zdają społeczeństwo raport a nawet przedstawiają prognozy na kolejny dzień.

Występy i decyzje nie są polityczne, nie są okazją do kampanii czy do forsowania swoich racji, ale są po prostu raportem fachowców – dodaje prezydent Wrocławia.

Wsparcie psychologiczne dla obcokrajowców

Uruchomiony został telefon bezpłatnej pomocy psychologicznej w języku ukraińskim i rosyjskim. W uruchomienie nowej linii zaangażowane są Wrocławskie Centrum Zdrowia i  Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i my.

Psycholog dyżuruje codziennie, w poniedziałki i środy w godzinach 13:00 -19:00 a we wtorki, czwartki i piątki od 9:00 do 15:00. Numer: +48 538 579 553.

Migranci posługujący się językiem angielskim mogą liczyć na pomoc psychologiczną pod numerem: 538 579 557 (pn.-czw. 9.00-15.00, pt. 15.00-20.00)

Więcej informacji

Przypominamy działają również punkty wsparcia dla migrantek i migrantów prowadzone przez :

  • WroMigrant WCRS,
  • Fundację Ukraina
  • Stowarzyszenie NOMADA.

Kontakt jest możliwy telefonicznie, mailowo lub poprzez facebooka.

Opieka nad dziećmi: czekamy na rozporządzenia rządu

Żłobki, przedszkola i szkoły zostają zamknięte co najmniej do 24 maja. Do tej pory rodzicom przysługiwał specjalny zasiłek opiekuńczy, który mogli wykorzystać w czasie, kiedy dziecko nie miało zapewnionej opieki w systemie. Jednak rząd wydłużył czas obowiązywania zasiłku tylko do 3 maja. Dzisiaj wchodzą w życie te przepisy. Rząd równolegle zapowiedział, że przygotowuje rozwiązania dotyczące opieki grupowej nad dziećmi.

Jacek Sutryk: Co to oznacza? Jeszcze nie wiemy. Czy dzieci będą chodziły o żłobków i przedszkoli, czy do szkół też, jak wiele dzieci będzie mogło skorzystać z opieki, które będą uprawnione, jak je podzielić? Pojawia się wiele pytań.

Niepokoję się tym tak samo jak wy i z niecierpliwością czekam na jakiekolwiek informacje i przepisy. Czekamy też na rozporządzenia wykonawcze, które powiedzą nam jak realizować zapisy niektórych rozporządzeń - np. jeszcze teraz nie wiemy, jak ma wyglądać organizacja zajęć sportowych na obiektach zewnętrznych.

Działania strażników miejskich: statystyki

  • ponad 6000 kontroli na ulicach, skwerach, parkach, bulwarach i innych miejscach, gdzie zazwyczaj gromadzą się ludzie, kontrolują zarówno patrole piesze, zmotoryzowane, konne, wykorzystujemy do tego również drony.
  • ponad 45 tysięcy pomiarów temperatury we wrocławskich urzędach, wszystkim pracownikom i klientom. Osoby z gorączka nie są wpuszczane do środka;
  • 400 razy samochody z nagłośnieniem wyjechały na ulice puszczając komunikat, aby wrocławianie bez potrzeby nie wychodzili z domów, zakrywali usta i nos, nie gromadzili się, utrzymywali dystans 2 metrów od innych pieszych;
  • ponad 600 strażników od 2 kwietnia delegowaliśmy do zadań wyznaczonych przez Policję;

- Strażnicy starają się zwracać uwagę, a nie karać -  w czasie pandemii ponad tysiąc razy ostrzegali oraz pouczali wrocławian, którzy w mniejszym lub większym stopniu łamali obowiązujące przepisy sanitarne. Wystawili niespełna 30 mandatów – mówi prezydent Wrocławia.

Więcej informacji.

Przepełnione śmietniki – wystarczy telefon do służb

Po weekendzie trafiają do urzędu i na profile społecznościowe zdjęcia miejsc pełnych śmieci. Śmieci, zamiast w kontenerach i koszach walają się po trawnikach, chodnikach i podwórkach. Jacek Sutryk: - Zanim zaczniemy rozmawiać o służbach sprzątających trzeba sobie jasno powiedzieć - śmieci są nie dlatego, że ktoś ich nie posprzątał, tylko dlatego, że ktoś je wyrzucił. Często nie tam gdzie trzeba. Śmieci należy wrzucać do kosza. A jeśli nie ma w nim miejsca, należy dzwonić! Do Ekosystemu, zarządcy albo firmy, która odbiera śmieci!Za opróżnianie kontenerów na waszych podwórkach odpowiadają służby sprzątające - ale nie dojadą do kontenerów, gdy ktoś zastawi wjazd. Natomiast za stan wiaty śmietnikowej albo miejsca, gdzie stoją kosze, odpowiada zwykle - oprócz mieszkańców oczywiście -  zarządca budynku albo podwórka i firma sprzątająca teren. Jeśli kosze są pełne - dzwońcie do Ekosystemu, jeśli podwórko albo wiata jest zaśmiecona - idźcie do zarządcy, jeśli nie wiecie, kto powinien śmieci posprzątać - także dzwońcie do Ekosystemu. Zawsze to sprawdzą i przekażą, gdzie trzeba.

Wrocław przyjazny dla zwierząt

Wrocław chce być atrakcyjny nie tylko dla ludzi. Dowód? Fosa miejska, poza swoimi walorami historycznymi, jest elementem rozciągającego się wzdłuż niej parku.

- W porze wylęgania się ptaków ZZM nie kosi nadbrzeży, poza wąskim pasem od góry, żeby im nie przeszkadzać. Efekt najlepiej widoczny na wyspie na wysokości ul. Komuny Paryskiej, która stała się domem dla rodziny łabędzi oczekującej potomstwa – mówi Jacek Sutryk.

Zmień Piec: nowe wnioski o wymianę pieca

Nie zatrzymujemy się i zapraszamy kolejnych mieszkańców na podpisanie umowy na wymianę pieca w ramach KAWKI Plus. Budynek Urzędu przy ul. Hubskiej jest co prawda zamknięty, ale po wcześniejszym umówieniu się z Wydziałem, można przyjść i podpisać umowę w przedsionku (przy zachowaniu wszystkich obostrzeń i zaleceń Ministerstwa Zdrowia).

W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy łącznie 29 umów dotacyjnych w ramach KAWKI Plus i Terrno KAWKI.

Wpłynęło również 30 nowych wniosków o udzielenie dotacji z KAWKI Plus. Przeprowadzamy też wizje lokalne i odbiory online przez kamerki internetowe. Doradcy energetyczni odpowiedzieli na telefony i maile 60 mieszkańców. Więcej informacji na: www.zmienpiec.pl

Inwestycje

Rusza budowa kanalizacji na zachodzie Wrocławia

Dobre wieści dla mieszkańców osiedla Jerzmanowo – Jarnołtów. W czerwcu ruszają prace przy budowie kanalizacji sanitarnej. Obecnie wykonawca organizuje zaplecze budowy i aktualizuje projekty organizacji ruchu zastępczego.

Wybudowane zostanie 12 kilometrów sieci kanalizacyjnej, dwa km sieci wodociągowych oraz 11 km dróg, powstaną dwie przepompownie ścieków przy ul. Piołunowej i Jarnołtowskiej. Prace potrwają dwa lata i będą kosztowały blisko 60 mln zł!

Nowa nawierzchnia Wieruszowskiej

Ulica Wieruszowska na Osobowicach zyskała nową nawierzchnię, odwodnienie i oświetlenie. To kolejna inwestycja, która została zrealizowana dzięki współpracy z mieszkańcami - w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych.

Wykonawca przebudował 130 metrów ul. Wieruszowskiej od ul. Ostrzeszowskiej w kierunku Osobowickiej. Nowa jezdnia szeroka na 5 metrów wybudowana została z kostki betonowej, powstały też chodniki, zjazdy na posesję i próg spowalniający. Koszt prac to blisko 700 tys. złotych.

Powstanie hala sportowa przy Racławickiej

Rozstrzygnięty został przetarg na budowę hali do sportów walki i podnoszenia ciężarów przy ul. Racławickiej. Na dniach zostanie podpisana umowa i od tego momentu obiekt będzie gotowy w ciągu 18 miesięcy. Jacek Sutryk: - Obiekt, który ma głównie zabezpieczyć codzienne potrzeby naszych zapaśników, judoków, pięściarzy, a także wspomnianych ciężarowców. A więc wychowujemy następców trzykrotnego medalisty igrzysk Józefa Tracza, Mariusza Jędry, Wiesława Błacha czy Wojciecha Bartnika, ostatniego polskiego medalisty olimpijskiego w tej dyscyplinie.

Obiekt będzie miał dwie kondygnacje, a rywalizację sportowców będzie mogło oglądać z trybun 600 kibiców. Sama hala o powierzchni użytkowej 3 200 mkw. zostanie wyposażona w przesuwne ścianki działowe umożliwiające jej podział na mniejsze przestrzenie, tak by jednocześnie mogli z niej korzystać przedstawiciele wspomnianych dyscyplin. W hali znajdą się także pokoje do gry w tenis stołowy i bilard, sanitariaty z natryskami, bar i sauna.

Rozlicz PIT we Wrocławiu

Jacek Sutryk: Przypominam wam o tym, by rozliczyć PIT we Wrocławiu.W obliczu koronawirusa podatki można rozliczyć na trzy sposoby:

  • przez internet i portal Twój e-PIT – najłatwiejsze, najszybsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie – według informacji Izby Administracji Skarbowej e-deklaracji jest już o 15 proc. więcej, niż rok temu;
  • wrzucając deklarację do urn znajdujących się przed każdym urzędem skarbowym (dokumenty poddawane są 24- godzinnej kwarantannie);
  • wysyłając zeznanie pocztą.

- Jednocześnie zachęcam was do przekazania 1% podatku na wrocławską Organizację Pożytku Publicznego. Ciekawostka: z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że w 2019 roku OPP otrzymały z “jednego procenta” łącznie ponad 870 mln zł w całej Polsce – mówi prezydent Wrocławia.

Wrocławskie schronisko dla zwierząt: Adopcje możliwe

Wrocławskie schronisko dla bezdomnych zwierząt jest zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że nie można adoptować psów i kotów.

Co ważne – adopcje przeprowadzane są według nowych zasad: Wstępna selekcja potencjalnych opiekunów odbywa się online, na podstawie ankiety adopcyjnej, po której następuje rozmowa telefoniczna. Wybrane osoby przychodzą do schroniska osobiście, by poznać zwierzę i - optymalnie - zabrać je do nowego domu. Zwierzęta można oglądać na stronie internetowej schroniska, tam też zamieszczane są ogłoszenia o nowych psach i kotach.

Gitarowy Rekord Guinessa: rejestrujcie się w serwisie

Gitarowy Rekord Guinessa pierwszy w historii odbędzie się w formie online. Oczywiście, każdy może spróbować swoich sił i dołączyć do grupy bijącej rekord. Jak to zrobić?

Dokładnie 1 maja, czyli już w piątek, należy wysłać swoje zgłoszenie (do pobrania na stronie heyjoe.pl) na adres [email protected] i w tytule wpisać słowo „Gramy!”.

Organizatorzy proszą, aby nie wysyłać zgłoszeń wcześniej, gdyż muszą mieć pewność, że gracie z nimi dokładnie 1 maja! Możecie także wstawić zdjęcie lub filmik z nagraniem na stronę FB wydarzenia – wówczas być może znajdziecie się w materiale podsumowującym całe wydarzenie! 

Podziękowania

  • Dziękuję fundacji ADRA za akcję „Szyjemy maseczki dla najuboższych". Fundacja łączy wolontariuszy, którzy szyją bezpłatnie maseczki z darczyńcami, którzy przekazują pieniądze na ich uszycie. Maseczki trafiają potem do noclegowni oraz punktów wydawania żywności, gdzie są rozdawane najbardziej potrzebującym. Oprócz tego Fundacja ADRA oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne online dla wszystkich tych, którzy szukają pomocy. Konsultacje prowadzone są przez doświadczonych terapeutów dla różnych grup osób.
  • Centrum Aktywności Tarnogaju, społecznicy uruchomili skrzynkę sąsiedzką!  Jak to działa?

Potrzebujesz maski - wrzuć do skrzynki kartkę z imieniem, nr tel do siebie oraz informacją dlaczego potrzebujesz bezpłatnej maski. Otrzymacie pomoc w ciągu kilku dni. Skrzynka mieści się przy ul. Gazowej 22.

  • Siostry Elżbietanki, które prowadzą jadłodajnię dla bezdomnych przy ulicy św. Józefa, codziennie wydają około 300 posiłków. jednak, aby móc to nadal czynić, potrzebują litrowych słoików z zakrętkami. Zatem, jeśli u kogoś zalegają takie słoiki można pomóc! Wystarczy je przynieść do sióstr, które także z chęcią przyjmą czyste, używane ubrania, które także zostaną odpowiednio rozdysponowane.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl