wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:10

wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Docieplona kamienica przy Legnickiej 27

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kongres Młodzieży Wrocławia na stadionie Olimpijskim

Jaka będzie przyszłość za 20, 30 lat? Dlaczego warto o niej myśleć i jakie scenariusze wydarzeń powinniśmy brać pod uwagę? Odpowiedzi na te pytania szukają dziś uczestnicy Kongresu Młodzieży Wrocławia.

Reklama

Pytania nie są błahe, a w roku 2050 to właśnie dzisiejsi uczniowie przejmą ster w wielu dziedzinach życia społecznego. Omówienie różnych scenariuszy ma pomóc młodym ludziom w przygotowaniu się na nie, wzmacnia kompetencje krytycznego myślenia. Jak pokazują doświadczenia pandemii covid, osoby biorące udział w prognozowaniu takich zdarzeń, łatwiej i szybciej adaptują się, gdy tego typu scenariusz staje się rzeczywistością.

– To drugi dzień Kongresu Młodzieży Wrocławia. Na dzisiaj przygotowaliśmy warsztaty z Futures Literacy, które uczą myślenia scenariuszowego, myślenia o przyszłości oraz tego, jak wykorzystywać analizę SWOT (mocne/ słabe strony, szanse/ zagrożenia) w strategicznym myśleniu o przyszłości, szczególnie w kontekście przyszłości Wrocławia i prac nad Strategią "Wrocław 2050" – mówi Agnieszka Grabarczyk z Biura Strategii Miasta.

Warsztaty z profesjonalistami, ale uczące dużej samodzielności

Warsztaty prowadzi firma konsultingowa 4CF, wykonująca na co dzień prognozy strategiczne i „przewodniki po przyszłości”. Wśród jej klientów znalazły się w ciągu ostatnich 20 lat m.in. ONZ, Komisja Europejska, Frontex, Deloitte, miasto Wrocław, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, czy firmy z branży zbrojeniowej. A dziś – uczniowie kilku wrocławskich szkół ponadpodstawowych.

– Część młodzieży miała już pierwszą sesję warsztatową w lutym. Mieli za zadanie wymyślenie opowiadań i artefaktów z przyszłości. Teraz na bazie swojej dotychczasowej pracy, będą przekazywać wiedzę dalej i współmoderować warsztaty z młodzieżą, która przyszła tu po raz pierwszy. Zależy nam, aby to właśnie młodzież występowała w charakterze "przewodników" po artefaktach i Wrocławiu 2050 dla swoich koleżanek i kolegów i współprowadziła warsztaty – tłumaczy Agnieszka Grabarczyk.

Jakie wartości będą aktualne za 20, 30 lat?

Młodzi ludzie zastanowią się także, jak zachować w przyszłości wartości, które są ważne dla Wrocławia. Ocenią, na ile będą one w danym scenariuszu nadal aktualne za 20, 30 lat. Może pokuszą się o wskazanie własnych, które ich zdaniem zaistnieją w przyszłości?

Kongres Młodzieży Wrocławia organizowany jest przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, we współpracy z Biurem Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia. Trzeciego dnia kongresu – w środę 31 maja, odbędzie się gra miejska stworzona przez uczniów. Równolegle pracować będą w niej cztery zespoły tematyczne, zajmujące się urbanistyką, ekologią, ekonomią i cyfryzacją.

W projekcie bierze udział prawie setka uczniów z 12 wrocławskich szkół ponadpodstawowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama