wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kongres Młodzieży Wrocławia na stadionie Olimpijskim

Jaka będzie przyszłość za 20, 30 lat? Dlaczego warto o niej myśleć i jakie scenariusze wydarzeń powinniśmy brać pod uwagę? Odpowiedzi na te pytania szukają dziś uczestnicy Kongresu Młodzieży Wrocławia.

Reklama

Pytania nie są błahe, a w roku 2050 to właśnie dzisiejsi uczniowie przejmą ster w wielu dziedzinach życia społecznego. Omówienie różnych scenariuszy ma pomóc młodym ludziom w przygotowaniu się na nie, wzmacnia kompetencje krytycznego myślenia. Jak pokazują doświadczenia pandemii covid, osoby biorące udział w prognozowaniu takich zdarzeń, łatwiej i szybciej adaptują się, gdy tego typu scenariusz staje się rzeczywistością.

– To drugi dzień Kongresu Młodzieży Wrocławia. Na dzisiaj przygotowaliśmy warsztaty z Futures Literacy, które uczą myślenia scenariuszowego, myślenia o przyszłości oraz tego, jak wykorzystywać analizę SWOT (mocne/ słabe strony, szanse/ zagrożenia) w strategicznym myśleniu o przyszłości, szczególnie w kontekście przyszłości Wrocławia i prac nad Strategią "Wrocław 2050" – mówi Agnieszka Grabarczyk z Biura Strategii Miasta.

Warsztaty z profesjonalistami, ale uczące dużej samodzielności

Warsztaty prowadzi firma konsultingowa 4CF, wykonująca na co dzień prognozy strategiczne i „przewodniki po przyszłości”. Wśród jej klientów znalazły się w ciągu ostatnich 20 lat m.in. ONZ, Komisja Europejska, Frontex, Deloitte, miasto Wrocław, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, czy firmy z branży zbrojeniowej. A dziś – uczniowie kilku wrocławskich szkół ponadpodstawowych.

– Część młodzieży miała już pierwszą sesję warsztatową w lutym. Mieli za zadanie wymyślenie opowiadań i artefaktów z przyszłości. Teraz na bazie swojej dotychczasowej pracy, będą przekazywać wiedzę dalej i współmoderować warsztaty z młodzieżą, która przyszła tu po raz pierwszy. Zależy nam, aby to właśnie młodzież występowała w charakterze "przewodników" po artefaktach i Wrocławiu 2050 dla swoich koleżanek i kolegów i współprowadziła warsztaty – tłumaczy Agnieszka Grabarczyk.

Jakie wartości będą aktualne za 20, 30 lat?

Młodzi ludzie zastanowią się także, jak zachować w przyszłości wartości, które są ważne dla Wrocławia. Ocenią, na ile będą one w danym scenariuszu nadal aktualne za 20, 30 lat. Może pokuszą się o wskazanie własnych, które ich zdaniem zaistnieją w przyszłości?

Kongres Młodzieży Wrocławia organizowany jest przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, we współpracy z Biurem Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia. Trzeciego dnia kongresu – w środę 31 maja, odbędzie się gra miejska stworzona przez uczniów. Równolegle pracować będą w niej cztery zespoły tematyczne, zajmujące się urbanistyką, ekologią, ekonomią i cyfryzacją.

W projekcie bierze udział prawie setka uczniów z 12 wrocławskich szkół ponadpodstawowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama