Trzydniowa międzynarodowa konferencja prawa publicznego
„Global Problems and Prospects in Public Law” potrwa w dniach 4-6 lipca 2022 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Kluczowymi partnerami w tym przedsięwzięciu są Urząd Miasta Wrocławia oraz International Society of Public Law.
Spotkanie rozpoczęło się śniadaniem w Ratuszu, na które najważniejszych uczestników konferencji zapraszał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Oprócz sesji plenarnych oraz 200 sesji panelowych uczestnicy wezmą udział w licznych wydarzeniach towarzyszących i networkingowych.
Problemów prawnych do rozwiązania w Europie i na świecie jest bardzo dużo. Odpowiedzią na nie mogą być nieprzewidywalne, arbitralne ruchy poszczególnych rządów. Albo racjonalne i skoordynowane działania oparte na z góry ustalonych regułach. Praworządność i zdrowy rozsądek podpowiadają, że tylko ten drugi sposób może być skuteczny. A jak to osiągnąć w poszczególnych kwestiach - o tym właśnie chcemy rozmawiać podczas konferencji.tłumaczy prof. Dariusz Adamski z Uniwersytetu Wrocławskiego
Olga Tokarczuk specjalnym gościem konferencji
Profesor Anna Śledzińska-Simon tłumaczy, że organizatorom konferencji zależy na podjęciu dyskusji o odpowiedzialności prawników za to, jak prawo funkcjonuje i jak jest postrzegane w społeczeństwie. Do rozmowy na temat roli prawników oraz pisarzy w tłumaczeniu oraz rozwiązywaniu globalnych problemów zaproszeni zostali wrocławska noblistka, Olga Tokarczuk, były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka i współzałożycielka Wolnych Sądów.
Udział w konferencji nie jest zastrzeżony dla prawników, lecz ma formułę otwartą.
Konferencję zaplanowano w formie hybrydowej: równolegle odbywać się będą obrady online oraz stacjonarne, a wszystkie wydarzenia będą transmitowane w sieci. Organizatorzy przewidują, że w sumie weźmie w nich udział ok. 1000 osób.
Prof. Dariusz Adamski i prof. Anna Śledzińska-Simon przyznają, że konferencja będzie miała historyczne znaczenie.
Chcemy pokazać nie tylko naszą gościnność i otwartość, ale także profesjonalizm oraz wysoki poziom merytoryczny i naukowy. To pierwszy raz, gdy tego typu kongres prawników odbywa się na uniwersytecie w Europie Środkowo-Wschodniej. Cieszymy się, że po wielu miesiącach przygotowań możemy być uczestnikami prawdziwie międzynarodowej debaty, a nawet wyznaczać jej kierunek.dodają organizatorzy