wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kiedy rozebrać choinkę. Co zrobić z drzewkiem i dekoracjami

Kiedy rozebrać choinkę. Co zrobić z drzewkiem i dekoracjami

Małgorzata Wieliczko ,

Znane są co prawda takie przypadki, gdy świąteczna choinka stoi sobie w domu dobre kilka miesięcy, tyle że w okolicach wiosny bożonarodzeniowe bombki są zastępowane wielkanocnymi wydmuszkami... Ale my, jako mniej „praktyczni”, chcemy iść inną drogą. Kiedy więc po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku schować do pudełek ozdoby, a drzewko zapakować na pawlacz albo wraz ze zbytecznymi akcesoriami wyrzucić na odpowiedni śmietnik?

Reklama

To prawda, różne są szkoły o czasie przetrzymywania ubranej na święta choinki w domach, mieszkaniach, a także często na balkonach czy w ogrodach. Na przykład, tam, gdzie cieszy ona dzieci, staramy się, by stała jak najdłużej. Ale jeśli wybierzemy jakiś inny moment, to te, o których piszemy poniżej, powinny być właściwe. 

Pięć dobrych terminów na rozebranie choinki

Pierwszą datą, którą możemy się sugerować, jest 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane Świętem Trzech Króli. Po tym dniu niektóre osoby rozbierają swoje drzewka, a także chowają inne świąteczne dekoracje.

Można cieszyć się choinką o kilka dni dłużej i zrobić poświąteczny porządek w (lub tuż po) pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli, czyli w niedzielę Chrztu Pańskiego (10 stycznia).

Kolejny, mający wielu zwolenników termin to 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego, znane jako Matki Boskiej Gromnicznej. W 2021 r. przypada na wtorek. 

Hołdujemy także zwyczajowi rozbierania świątecznego drzewka po wizycie duszpasterskiej, czyli popularnej kolędzie. Zależnie od parafii, terminarze wyglądają inaczej. A w bieżącym roku nawet inaczej do kwadratu, ponieważ w ryzach trzyma nas nadal pandemia. 

Inny moment na pozbycie się świątecznych dekoracji ma wymiar stricte praktyczny. Kto zdecydował się na żywą choinkę i nie miała ona korzeni zapuszczonych w donicy, ten wie, że zacznie ona usychać wcześniej albo później. Gdy ta chwila nadchodzi, a ulewa suchych igieł zaczyna być kłopotliwa – po prostu żegnamy się z naszym drzewkiem.

Nie wyrzucaj byle gdzie!

Jeśli już zrobimy porządek we własnych domach, dopilnujmy tego, żeby również porządnie pozbyć się choinek – naturalnych lub sztucznych, ale także wszelkich świątecznych, wysłużonych już akcesoriów. Poniżej kilka opcji, z których radzimy w naszym mieście korzystać, zwłaszcza gdy leży nam na sercu dobro środowiska.

Choinki naturalne

 – cięte lub te w doniczkach, zostawmy przy pojemnikach na bioodpady. Zostaną zabrane wraz z innymi. Jeśli jednak drzewko jest w dobrej formie (m.in. nie gubi igieł, było podlewane i ma zachowaną bryłę korzeniową), warto podarować mu drugie życie. Posadzić we własnym ogródku lub na działce, albo oddać do adopcji. Taką możliwość daje m.in grupa, która ogłasza to na Facebooku.

Dodatkowo taka platforma przekazywania drzewek została uruchomiona na profilu Zielony Wrocław na Facebooku. Zasady są proste. Wystarczy zrobić zdjęcie swojego drzewka, wejść na profil i poinformować pod postem, że chcemy oddać choinkę. W swoim wpisie warto dodać #mojedrzewo.

#mojedrzewo - oddaj choinkę w doniczce w dobre ręce! Święta, święta i po świętach... misja choinek w naszych domach...

Opublikowany przez Zielony Wrocław Czwartek, 7 stycznia 2021

Zniszczone choinki plastikowe 

powinniśmy zostawiać w pojemnikach na odpady wielkogabarytowe. Można je też przywieźć do PSZOK-u. Jeśli sztuczne drzewko jest niewielkich rozmiarów, można wrzucić je również do pojemnika na odpady zmieszane. Nie należy go jednak wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne.

Plastikowe dekoracje

czyli wysłużone plastikowe bądź szklane bombki, łańcuchy, ozdoby, stojaki – należy wyrzucić do odpadów zmieszanych (pojemnik czarny). Tworzywa, z których zostały zrobione takie dekoracje, nie nadają się do ponownego przetworzenia. 

Wypalone światełka 

należy wyrzucić do pojemników na elektroodpady. Można je znaleźć w sklepach z elektroniką, w SZOP-ach (samochodach zbierających odpady problemowe) – które od 2 stycznia poruszają się po wrocławskich osiedlach, lub zostawić w PSZOK-u

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl