Ludzie wysyłają do siebie kartki z życzeniami na Wielkanoc od ponad 150 lat. Wrocławian na pewno zainteresuje fakt, że jedną z pierwszych osób, które zapoczątkowały zwyczaj wysyłania do siebie kartek świątecznych jest urodzony w 1824 roku we Wrocławiu Louis Prang.
Pierwsze kartki z życzeniami sprzedał na rynek angielski w 1873 r. W następnym roku handlował nimi w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zrobił to jako pierwszy w Ameryce i dlatego znany jest jako ojciec amerykańskiej kartki świątecznej.
Następnie zajął się drukowaniem i sprzedażą kartek pocztowych o szerokiej tematyce. Wśród nich znajdowały się te z motywami kwiatowymi czy z bawiącymi się dziećmi. W 1875 roku Louis Prang rozpoczął masową produkcję kartek, dzięki czemu stały się one dostępne również dla ubogich.
Święta tuż, tuż, wcinaj jajka ale już!
Papierowe kartki świąteczne były wyjątkowo popularne, a zwyczaj ich wysyłania był powszechny niemal przez cały XX wiek i początek XXI stulecia. Ich coroczna produkcja liczona była w miliardach sztuk. Od około 20 lat zwyczaj wysyłania kartek na Wielkanoc zastępuje poczta elektroniczna czy sms.
Niemal każdy z nas ma dziś przy sobie telefon komórkowy. W okolicach Wielkanocy możemy spodziewać się lawiny śmiesznych, poważnych, a nieraz lekko głupich życzeń, wysłanych na naszą komórkę. Oto kilka przykładów.
Święta, święta już tuż-tuż, wcinaj jajka, ale już! Kiedy zając Cię zaś wzruszy, daj mu marchew, podrap uszy. A gdy jajko będzie puste, daj mu kopa wprost w kapustę. Niech nie myśli, że jest cwany, za to Ty miej rok udany.to jedna z propozycji życzeń
Zgadnij kto, zgadnij skąd, życzy Ci Wesołych Świąt! Nie myśl sobie, że to bajka - życzę Ci smacznego jajka. Niech tradycja wodę leje, bo zajączek dziś szaleje! Radosnych świąt życzy...to kolejny przykład życzeń
Wczoraj kury tak gdakały, że nam jajka oszalały! Malowały się w paseczki i w kółeczka i wstążeczki. Teraz wszystkie krzyczą: hura, wesołego Alleluja!to przykład życzeń z pisankami
Życzenia wielkanocne dla wiernych obrządków wschodnich
W tym roku do Wrocławia przyjechało wielu, uciekających przed wojną w swoim kraju Ukraińców. Przesłanie świąt Wielkanocnych jest dla nich takie same, jak dla wyznawców wszystkich kościołów chrześcijańskich.
Celebrujemy misterium paschalne Jezusa Chrystusa - jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Życzenia dla katolików i prawosławnych nie różnią się mocno od siebie. Jednak warto zapisać sobie kilka. Mogą się przydać.
- Niech tegoroczne święto Paschy przyniesie Wam spokój, miłość i przebaczenie. Niech będzie to czas spędzony spokojnie, w gronie najbliższych, pełen refleksji, radości i szczęściato przykład życzeń dla wiernych obrządków wschodnich
- Z okazji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składamy życzenia zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt. Niech ten szczególny czas będzie okazją do odpoczynku w gronie rodziny i wśród przyjaciół. Niech będzie również czasem refleksji nad cudem Paschy i nad tym, co w życiu jest najważniejszetakie życzenia również można wysłać
Pamiętajmy jednak, że Wielkanoc katolicka wypada w tym roku 17 kwietnia, natomiast Wielkanoc w kalendarzu juliańskim w kolejną niedzielę - 24 kwietnia.
Tradycyjne kartki kupują osoby starsze
Pomimo tego, że większość życzeń wielkanocnych wysyłamy sobie przez internet, zwyczaj przekazywania ich za pomocą tradycyjnych kartek nie zanikł. We Wrocławiu kartki z wielkanocnymi życzeniami kupimy w kilku miejscach. Jednym z nich jest księgarnia Św. Pawła przy ul. Piaskowej 3.
W okolicy Wielkanocy przychodzi do nas zdecydowanie więcej klientów, którzy kupują tradycyjne kartki. Jednak muszę powiedzieć, że bardzo rzadko są to ludzie młodzi. Takie kartki kupują osoby od 40. roku życia w góręsprzedawca kartek z księgarni świętego Pawła we Wrocławiu
Innym ciekawym sposobem złożenia życzeń jest wysłanie e-kartki. Można ro zrobić odwiedzając stronę internetową naszej redakcji. Tłumaczymy tam krok po kroku, jak wysłać wielkanocną e-kartkę. Wśród propozycji graficznych są nawet takie ze zdjęciami Wrocławia w tle, jakich nie znajdziecie w żadnym sklepie.