wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych [WIDEO]

Zgodnie z Ustawą z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2013.1446), od dnia 1 lipca 2014 r. wprowadzone zostały zmiany w dotychczasowych zasadach wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz dla placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.

Reklama

Karty wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca  2015 r.

Karty nie dla wszystkich niepełnosprawnych

Zmiany związane są z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lipca 2014 r. Co ważne, nowa karta nie będzie już przysługiwać osobom z lekkim stopniem, a także nie wszystkim osobom z wyższymi stopniami niepełnosprawności.

Nową kartę parkingową będą mogły otrzymać tylko osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz niepełnosprawne dzieci.

 Od dnia 1 lipca 2014 r. karty dla osób niepełnosprawnych oraz dla placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych wydawane będą są przewodniczącego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Zgodnie z nowelizacją ustawy „Prawo o ruchu drogowym” od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową będą mogły otrzymać osoby legitymujące się orzeczeniem zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności:

 

  • zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczonemożliwości  samodzielnego poruszania się,
  •  zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczone
  • możliwościsamodzielnego poruszania się, przy czym spełnienie tej przesłanki będzie można uznać wyłącznie w przypadku równoczesnego wskazania jako przyczyny niepełnosprawności w stopniu umiarkowanych schorzeń oznaczonych symbolem 04-O(choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
  • dzieci  do 16 roku życia zaliczone do osób niepełnosprawnych, mającej znacznie ograniczone  możliwości samodzielnego  poruszania się,a także placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych     mających  znacznie ograniczone  możliwości samodzielnego poruszania się.

Najważniejsze zmiany:

  • Osoby z orzeczonym przez powiatowy zespół znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej (05-R), neurologicznej (10-N) lub narządu wzroku (04-O) otrzymają nową kartę automatycznie w oparciu o to orzeczenie.
  • Będą mogły ją otrzymać osoby do 16 lat, które nie mają w orzeczeniu określonego stopnia niepełnosprawności. Warunkiem otrzymania karty parkingowej będzie ograniczona możliwość poruszania się.
  • Karty parkingowe otrzymają placówki posiadające samochód do przewozu osób niepełnosprawnych zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją, ale będzie ona przypisana do konkretnego pojazdu. Karty będą ważne 3 lata.

Gdzie po kartę parkingową?

Organem wydającym kartę parkingową jest  przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności – a nie jak dotychczas Wydział Transportu Urzędu Miejskiego. Od 1 lipca 2014 r. po nową kartę należy się zgłosić do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Osoby uprawnione, które według nowej ustawy, maja prawo do nowej karty parkingowej, z jej otrzymaniem nie będą miały problemu – zapewnia Bożena Zimoch.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności znajduje się przy ul. Strzegomskiej 6, na parterze (budynek Miejskiego Ośrodek Pomocy Społecznej). Zainteresowani przyjmowani są codziennie w godzinach od 8.00 do 15.00 w pokoju nr 9. Informacja telefoniczna: 071 78 22 360, 071 78 22 362

Obecne karty parkingowe są ważne do 30 czerwca 2015 r.

Koniec z parkowaniem na „babcię”

Karty parkingowe wydawane będą na czas ważności orzeczenia, jednak na okres nie dłuższy niż 5 lat. Karty zwalniać będą z opłat za dojazd do większości budynków. Ale uwaga nieuprawnione korzystanie (np. na osobę zmarłą) grozić będzie karą nawet 2 tys. zł grzywny.

– We Wrocławiu problemem nie jest zbyt mała liczba miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Problemem jest zajmowanie ich przez osoby nieuczciwe, które na przykład wykorzystują kartę zmarłej babci i parkują w centrum miasta na kopercie – mówi Bartłomiej Skrzyński i dodaje, że nowe karty nie będzie tak łatwo podrobić jak obecne. Na dokumencie będzie zdjęcie, różne zabezpieczania i co istotne znajdzie się on w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Zerowy abonament we Wrocławiu

Warto przypomnieć, że we Wrocławiu obowiązuje także tzw. „zerowy abonament” na miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. Osoby, które kwalifikują się do karty parkingowej mogą, wystąpić do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta o wydanie dokumentu uprawniającego do bezpłatnego postoju w strefach płatnego parkowania. Co ważne mogą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale np. ci którzy studiują w mieście czy dojeżdżają do pracy.

Więcej na stronie www.niepelnosprawni.gov.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl