wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Inny kraj, ta sama troska o dzieci. Kalendarz obowiązkowych szczepień w Polsce
Kliknij, aby powiększyć
Część szczepień jest w Polsce obowiązkowa. Postępowanie zgodnie z zaleceniami znacznie zwiększa szanse na uniknięcie przez dziecko niebezpiecznych chorób zakaźnych Freepik
Część szczepień jest w Polsce obowiązkowa. Postępowanie zgodnie z zaleceniami znacznie zwiększa szanse na uniknięcie przez dziecko niebezpiecznych chorób zakaźnych

Szczepienia w Polsce są obowiązkowe, a kalendarze szczepień w Polsce i na Ukrainie są bardzo podobne. Gdzie zaszczepić dziecko i dlaczego to takie ważne? Sprawdź, w jaki sposób zapisać swoje dziecko na obowiązkowe szczepienia.

Reklama

Program Szczepień Ochronnych często nazywany jest „kalendarzem szczepień”. Opracowywany co roku przez Główny Inspektorat Sanitarny wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień zawiera również zasady ich przeprowadzania. Choć lista zazwyczaj ma charakter uniwersalny, w przypadku niektórych dzieci konieczne jest opracowanie przez lekarza indywidualnego kalendarza.

Najmłodszych należy zaszczepić z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jest taki obowiązek. Po drugie i najistotniejsze, ze względu na ich zdrowie i zagwarantowanie im odpowiedniej ochrony przed chorobami zakaźnymi i powikłaniami. Dzieci powinny być zaszczepione, aby móc chodzić do szkoły i bezpiecznie funkcjonować wśród rówieśników.
lek. med. Edwin Kuźnik, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Unicef zachęca do szczepień

Szczepienia obowiązkowe w Polsce są bezpłatne, finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Należą do nich szczepienia przeciw:

  • gruźlicy,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • rotawirusom,
  • błonicy,
  • tężcowi i krztuścowi,
  • ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu,
  • inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B,
  • odrze, śwince, różyczce,
  • pneumokokom,
  • ospie wietrznej (w grupach ryzyka).

Warto pamiętać, że szczepienia obowiązkowe są realizowane do 19. roku życia, a także u osób dorosłych, które są szczególnie narażone – jak choćby studenci medycyny.

Szczepienia to najlepiej przebadane produkty lecznicze

Kalendarz szczepień w Polsce jest zbliżony do tego, który obowiązuje w Ukrainie. Okazuje się jednak, że stopień zaszczepienia tamtejszego społeczeństwa nie jest optymalny. Może to powodować lokalne ogniska chorób zakaźnych.

Dziecko jest bezpieczne, jeśli zdecydowana większość osób w społeczeństwie jest zaszczepiona. Dane naukowe są jasne i bezwzględne, a z niechęcią wobec szczepień należy walczyć. Dowodem na ich skuteczność jest chociażby choroba Heinego-Medina, która stanowiła poważny problem po II wojnie światowej. Powszechność szczepionek na polio praktycznie go wyeliminowała.
lek. med. Edwin Kuźnik, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Jak zaplanować szczepienia swojego dziecka?

Program Szczepień Ochronnych, który obowiązuje w Polsce, można realizować na kilka sposobów. Różnią się one wyborem preparatów szczepień i harmonogramem poszczególnych wizyt. Najwięcej szczepień ochronnych odbywa się w pierwszych miesiącach życia dziecka, a ma to na celu jak najszybsze zagwarantowanie mu właściwej odporności przeciw chorobom zakaźnym. Pierwsze szczepienia odbywają się już na oddziale noworodkowym. Na kolejne wizyty należy umówić się w przychodni, która je zrealizuje.

Eksperci podkreślają, że niezwykle istotne jest dążenie do terminowego wykonania szczepień, niezależnie od wyboru preparatów i harmonogramu. Ich opóźnianie lub pomijanie może okazać się bardzo niekorzystne dla zdrowia naszej pociechy.

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej przygotowanej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl