Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu
– Kierując się bezpieczeństwem obywateli, a z drugiej strony standardowymi, rutynowymi procedurami wynikającymi z zasad ochrony ludności i zarządzania kryzysowego, podjęliśmy decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jodek potasu stosowany jest w przypadku skażenia radioaktywnego. W czwartek, 29 września, wideokonferencję w tej sprawie odbył z wojewodami wiceminister Paweł Szefernaker.
Nie wiadomo na razie, jakie będą procedury postępowania czy dystrybucji leków w razie pojawienia się takiej konieczności.
– Wojewodowie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego będą decydować o najlepszym w danym mieście, danej miejscowości, sposobie dystrybucji tabletek z jodkiem potasu – napisało na swoim kanale na Twitterze MSWiA.
Jak dowiedzieliśmy się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, na jutro (piątek, 30 września) w MSWiA planowana jest konferencja prasowa.
Procedury przy katastrofie w elektrowni atomowej
Procedury, jakie obowiązują w naszym kraju w przypadku pojawienia się promieniowana w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej są szczegółowo opisane w prawie atomowym. Zgodnie z przepisami, o przyjęciu jodu w razie zdarzenia radiacyjnego decydują nie lekarze, ale administracja państwowa.
W praktyce wyglądałoby to tak, że na podstawie oceny sytuacji radiacyjnej kraju prezes Agencji Atomowej powiadamia Radę Ministrów, szczególnie ministra spraw wewnętrznych, a ten informuje wojewodów.
W gestii wojewody jest uruchomienie magazynów jodu stabilnego. Takie magazyny znajdują się np. w powiatach. To nie tylko placówki medyczne, ale także szkoły i domy opieki. Dla każdego powiatu jest to ściśle określone. Dawki jodu i grupy osób, do których ewentualnie skierowana jest profilaktykę, również są uszczegółowione.