4. Rząd informuje: tabletki z jodem potasu trafią do Wrocławia [CO WIEMY?]
zdjęcie ilustracyjne, na zdjęciu ręka kobiety wysypująca na druga rękę tabletki ze szklanej buteleczki freepik. Obraz autorstwa jcomp

O jodku potasu na wypadek np. awarii w elektrowni atomowej jest głośno od czasu rosyjskich gróźb użycia wszelkiego rodzaju broni podczas wojny w Ukrainie. 19 września tabletki zawierające jodek potasu dostali strażacy. Gdzie mają trafić, na jakich zasadach mają być rozdawane – decyzje podejmuje rząd, wytyczne i instrukcje wydaje wojewoda, a tych wciąż brak

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu

Kierując się bezpieczeństwem obywateli, a z drugiej strony standardowymi, rutynowymi procedurami wynikającymi z zasad ochrony ludności i zarządzania kryzysowego, podjęliśmy decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jodek potasu stosowany jest w przypadku skażenia radioaktywnego. W czwartek, 29 września, wideokonferencję w tej sprawie odbył z wojewodami wiceminister Paweł Szefernaker.

Nie wiadomo na razie, jakie będą procedury postępowania czy dystrybucji leków w razie pojawienia się takiej konieczności.

– Wojewodowie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego będą decydować o najlepszym w danym mieście, danej miejscowości, sposobie dystrybucji tabletek z jodkiem potasu – napisało na swoim kanale na Twitterze MSWiA.

Jak dowiedzieliśmy się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, na jutro (piątek, 30 września) w MSWiA planowana jest konferencja prasowa.

Procedury przy katastrofie w elektrowni atomowej

Procedury, jakie obowiązują w naszym kraju w przypadku pojawienia się promieniowana w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej są szczegółowo opisane w prawie atomowym. Zgodnie z przepisami, o przyjęciu jodu w razie zdarzenia radiacyjnego decydują nie lekarze, ale administracja państwowa.

W praktyce wyglądałoby to tak, że na podstawie oceny sytuacji radiacyjnej kraju prezes Agencji Atomowej powiadamia Radę Ministrów, szczególnie ministra spraw wewnętrznych, a ten informuje wojewodów.

W gestii wojewody jest uruchomienie magazynów jodu stabilnego. Takie magazyny znajdują się np. w powiatach. To nie tylko placówki medyczne, ale także szkoły i domy opieki. Dla każdego powiatu jest to ściśle określone. Dawki jodu i grupy osób, do których ewentualnie skierowana jest profilaktykę, również są uszczegółowione.