wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Lekarze z USK apelują - nie pijmy profilaktycznie płynu Lugola
Kliknij, aby powiększyć
Po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku, płyn Lugola był masowo stosowany w Polsce. Jednak obecnie nie należy go pić profilaktycznie. fot. Michał Kurowicki / www.wroclaw.pl
Po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku, płyn Lugola był masowo stosowany w Polsce. Jednak obecnie nie należy go pić profilaktycznie.

Po zajęciu przez wojska rosyjskie ukraińskich elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu, Polacy zaczęli wykupywać w aptekach płyn Lugola. Jednak lekarze zalecają, żeby nie pić tego płynu bez potrzeby.

Reklama

Płyn Lugola był masowo podawany po awarii czarnobylskiej elektrowni w 1986 roku, w ramach profilaktyki raka tarczycy. Do tej choroby mógł prowadzić radioaktywny jod 131, emitowany z uszkodzonych reaktorów.

Miejsce skażenia zależy od kierunku i siły wiatru

Wiele osób pamięta tamtą akcję, choć dziś są wątpliwości, czy była ona potrzebna. Przy katastrofie związanej z elektrownią jądrową, zagrożeniem może być jod radioaktywny. To produkt rozpadu radioaktywnego uranu (pręty uranowe są paliwem w elektrowniach jądrowych).

Uwolniony do atmosfery radioaktywny jod zostaje przeniesiony na odległe obszary. Miejsca skażenia można oczywiście przewidzieć, ale zależy to w głównej mierze od kierunku i siły wiatru.

Po co jest płyn Lugola

Płyn Lugola sprzedawany jest w aptekach jako środek antyseptyczny na skórę, do płukania gardła, czy też do usuwania nalotu z migdałków. Dostaniemy go też przez Internet, jako odczynnik chemiczny do celów dydaktycznych.

Specjaliści laryngolodzy i ginekolodzy do niedawna przepisywali na receptę roztwory do płukania gardła lub odkażające czopki dopochwowe z roztworem jodku potasu. Nie ma jednak specjalnych wskazań do stosowania płynu Lugola doustnie w żadnych celach.

W przeszłości w medycynie nuklearnej stosowało się czasami płyn Lugola przed wykonaniem pewnych badań i terapii guzów neuroendokrynnych. Obecnie stosuje się nadchloran potasowy. Nie ma sensu kupować tego płynu na zapas, ani go spożywać, nawet gdyby doszło do skażenia.
apelują lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

Procedury przy katastrofie w elektrowni atomowej

Procedury, jakie obowiązują w naszym kraju w przypadku pojawienia się promieniowana w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej są szczegółowo opisane w prawie atomowym. Zgodnie z przepisami, o przyjęciu jodu w razie zdarzenia radiacyjnego decydują nie lekarze, ale administracja państwowa.

W praktyce wyglądałoby to tak, że na podstawie oceny sytuacji radiacyjnej kraju prezes Agencji Atomowej powiadamia Radę Ministrów, szczególnie ministra spraw wewnętrznych, a ten –wojewodów.

W gestii wojewody jest uruchomienie magazynów jodu stabilnego. Takie magazyny znajdują się np. w powiatach. To nie tylko placówki medyczne, ale także szkoły i domy opieki. Dla każdego powiatu jest to ściśle określone. Dawki jodu i grupy osób, do których ewentualnie skierowana jest profilaktykę, również są uszczegółowione.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl