– W zeszłym tygodniu podpisaliśmy umowę dotyczącą bezpłatnego użyczenia gruntu w międzywalu rzeki Odry we Wrocławiu, gdzie znajduje się ponad stuletni krzyż. Dzięki porozumieniu Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu objęła opieką zabytkowy obiekt sakralny, który stanowi ważny symbol kulturowy i religijny dla lokalnej społeczności. To także pierwszy krok do potencjalnej renowacji tej budowli w przyszłości – czytamy we wpisie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w mediach społecznościowych.
To dobra informacja, bo RZGW nie miał w planach jego renowacji. Instytucja ta ma obowiązek realizować swoje zadania statutowe. Na - wykraczający poza te statutowe zadania - remont zabytku sakralnego, nie było perspektyw.
Co dalej z krzyżem? Zapytaliśmy ojca Witolda Barana, proboszcza parafii przy Wittiga.
– Przed nami jeszcze formalne przekazanie terenu. Kiedy tylko będzie to dopięte, będziemy starali się o plan działań konserwatorskich. Mamy już skonstruowane pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak tylko oszacowane zostaną koszty, planuję zorganizować zbiórkę na renowację krzyża – mówi ojciec Witold Baran.
Galeria zdjęć
W parafii liczą, że zbiórkę będzie można zorganizować w ciągu najbliższych tygodni.
– Cały ten proces użyczenia gruntu trochę się opóźnił, ale Wody Polskie zajęte były powodzią, co jest zupełnie zrozumiałe – dodaje proboszcz z Wittiga.