wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ostatni dzień Jarmarku Bożonarodzeniowego 2017

Dziesiąty Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu można odwiedzać jeszcze tylko do piątku, 22 grudnia, w godzinach od 10.00 do 21.00. Sprawdź atrakcje, co można kupić i godziny otwarcia. 

Reklama

Bożonarodzeniowy jarmark na wrocławskim Rynku na stałe wpisał się w tradycję Wrocławia. Jego świąteczna atmosfera przyciąga mieszkańców, a także turystów z Polski i ze świata. Jest on również uważany za jeden z najbardziej klimatycznych w Europie – co pokazuje np. ten TOP 10.

10. edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego, otwarta przez prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza, ruszyła w tym roku 17 listopada. 

Nie tylko w Rynku

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy oprócz Rynku, ulicy Świdnickiej i ulicy Oławskiej, swoim zasięgiem obejmuje również plac Solny. Również tam zagościły nowe domki handlowe, a w pobliżu ustawiony jest taki z tarasem widokowym, gdzie można skosztować gorących napojów.

Na pl. Solnym odwiedzający jarmark mogą zmierzyć się z krętymi korytarzami w Zimowym Labiryncie, a także wykonać woskowy odlew własnej dłoni.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2017

Eventy / Jarmarki / W plenerze / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 17 listopada 2017 do 17 grudnia 2017

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Kulinarne nowości 

Na północnej pierzei Rynku znajdziemy: alzackie podpłomyki flammkuchen, turecka baklava czy tureckie ciasto drożdżowe borek ze szpinakiem i serem fetą, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników, które znajdziemy w drewnianym Młynie.

Nie brakuje jarmarcznych słodkości: pysznych, hiszpańskich pączków churros, owoców w czekoladzie, kołaczy węgierskich. Na koneserów czekolady czekają ręcznie wykonane czekoladowe figurki – nie tylko raj dla podniebienia, ale także oryginalny świąteczny prezent.

Tradycyjnie nie brakuje specjałów polskiej kuchni. W drewnianych są między innymi: szaszłyki, golonki, bigos, pajda chleba, rogale świętomarcińskie, szare kluchy, ziemniaki ze śledziem, pierogi, gołąbki, kwaśnica. Pojawią się również potrawy z grilla, burgery wołowe, góralskie oscypki z żurawiną, pieczone kasztany, aromatyczne zioła i przyprawy, tradycyjne polskie i litewskie wędliny, węgierskie langosze z nadzieniem, miody i austriackie sery.

Świąteczne podarunki

W tym roku nowością wśród rękodzieła na jarmarku jest ceramika z Ukrainy, a także tradycyjne rzeźby, szkatułki, a nawet instrumenty muzyczne z dalekiej Tajlandii. Miłośnicy elegancji w męskim wydaniu mogą znaleźć oryginalne drewniane muszki i spinki do mankietów z niepowtarzalnymi wzorami.

Pośród unikatów z najdalszych zakątków świata są wyroby dekoracyjne i biżuteria prosto z Afryki. Bliżej poznamy takie kraje jak: Zambia, Mozambik, Tanzania, Kongo czy Uganda. Wielbiciele biżuterii mogą wybierać pośród wyrobów z kamieni szlachetnych, bursztynu, srebra, metaloplastyki, są ręcznie wyszywane maskotki, kocyki dla najmłodszych, kolorowe drewniane zabawki, haftowane aniołki, ozdobne torby filcowe i poduchy z motywami ludowymi, marsylskie mydła zapachowe, naturalne kosmetyki i wiele innych trudno dostępnych na co dzień produktów.

Można również wysłać do bliskich wyjątkową, bo malowaną na drewnie kartkę świąteczną. Miłośnicy rękodzieła, techniki decupage, inspiracji folkowych i stylu eko z pewnością nie będą zawiedzeni.

Przy wrocławskiej choince tradycyjnie zamówimy ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, albo kupimy fantastyczne bombki – w kompletach i na sztuki, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez mincerza. 

Czytaj: Bombki na zamówienie z wrocławskiego jarmarku

Atrakcje

W Bajkowym Lasku na najmłodszych uczestników jarmarku czekają bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, między innymi: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy też „Pinokio” z rosnącym nosem. W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” pojawią się rozświetlone sanie z „magicznymi prezentami”, które swym urokiem zaproszą do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Obok Świątecznego Wiatraka pojawił się niezwykły domek, gdzie przedszkolaki w godzinach przedpołudniowych wezmą udział w świątecznych warsztatach malowania bombek. W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” zaparkują dostojne renifery z saniami św. Mikołaja.

Nieopodal choinki ustawiona jest skrzynka pocztowa, do której wszyscy mogą wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja.

W „Świątecznym Wiatraku” w Bajkowym Lasku, w „Domku Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry i „Kominkowym Domku” na pierzei północnej Rynku – tradycyjnie  można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów.

Goście jarmarku będą świadkami niezwykłych parad pełnych muzyki, światła i energii. A już od 1 grudnia, kiedy przy wrocławskiej choince pojawi się scena, będzie można podziwiać występy artystyczne najmłodszych, koncerty świąteczne, magiczne widowiska, realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl