EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Na jej podstawie można bezpłatnie korzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej, a także w krajach EFTA - Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Dokument wydaje za darmo Narodowy Fundusz Zdrowia wszystkim osobom ubezpieczonym w Polsce. Warto zawnioskować o kartę EKUZ, potwierdzi ona, że mamy prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych za granicą na koszt NFZ.
Jak otrzymać kartę EKUZ?
Na stronie NFZ znajduje się wniosek do pobrania. Należy go dostarczyć do oddziału NFZ, można to zrobić na kilka sposobów:
- osobiście we Wrocławiu przy ul. Traugutta 55
- poprzez profil urzędu w ePUAP
- poprzez Internetowe Konto Pacjenta
- pocztą tradycyjną - wysyłając na dowolny adres oddziału lub delegatury NFZ
- pocztą elektorniczną - tylko w przypadku wniosków pracowniczych
Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ
Jeżeli złożysz wniosek osobiście w placówce NFZ otrzymasz kartę EKUZ od ręki. Wyrobienie jej zajmuje jedynie kilkanaście minut.
W przypadku wysłania wniosku pocztą lub w formie elektronicznej, trzeba poczekać 3 dni od daty wpłynięcia wniosku do NFZ-u.
Jak długo karta EKUZ jest ważna
20 lat, jeśli:
- otrzymujesz emeryturę i osiągnąłeś wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn)
5 lat, jeśli:
- otrzymujesz emeryturę i nie ukończyłeś 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn
- nie masz 18 lat i nie masz ubezpieczenia, ale masz obywatelstwo polskie (karta EKUZ będzie ważna do dnia Twoich 18 urodzin)
3 lata, jeśli:
- jesteś osobą zatrudnioną
- prowadzisz działalność gospodarczą
- otrzymujesz zasiłek lub świadczenie przedemerytalne
18 miesięcy, jeśli:
- otrzymujesz rentę i masz więcej niż 18 lat
- masz ubezpieczenie jako członek rodziny i masz więcej niż 18 lat
- masz ubezpieczenie jako student
- jesteś uczniem, masz więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia
6 miesięcy, jeśli:
- jesteś osobą zatrudnioną na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług
- wykonujesz pracę nakładczą
6 miesięcy, jeśli nie masz ubezpieczenia, ale masz prawo do świadczeń wynikających ze szczególnych sytuacji, takich jak:
- jesteś w ciąży lub w trakcie porodu, masz obywatelstwo polskie i mieszkasz w Polsce
- jesteś w ciąży lub w trakcie porodu, masz status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy i mieszkasz w Polsce
- nie masz 18 lat, mieszkasz w Polsce i masz status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy (EKUZ traci ważność w dniu Twoich 18 urodzin)
2 miesiące, jeśli:
- jesteś zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna
- jesteś osobą ubezpieczoną nie wymienioną wcześniej lub jesteś osobą, dla której nie został spełniony obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego
90 dni, jeśli:
- nie masz ubezpieczenia, ale spełniasz kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej, co potwierdza decyzja np. wójta, burmistrza
42 dni, jeśli:
- nie masz ubezpieczenia, ale jesteś w połogu, masz obywatelstwo polskie i mieszkasz w Polsce
Przydatne informacje dla osób, które mają już kartę EKUZ
Jeśli mamy wyrobioną kartę EKUZ, warto pamiętać przed wyjazdem o dwóch sprawach. Rzecznik prasowy, Anna Szewczuk-Łebska, radzi by sprawdzić termin jej ważności, który jest nadrukowany na karcie i upewnić się, że będziemy mogli z niej skorzystać w razie potrzeby. Oprócz tego, wejść na stronę nfz.gov.pl i w zakładce dla pacjenta przeczytać, jakie zasady użycia karty EKUZ obowiązują w kraju, do którego się wybieramy.
Dzięki temu na miejscu oszczędźmy sobie wielu nerwów i niepotrzebnego stresu. Może się okazać, że to co jest bezpłatne w Polsce, w innym kraju wymaga od pacjenta opłaty, np. częściowej, w wysokości kilku euro. Warto być na to przygotowanym.Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału NFZ