Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. Wakacje 2022 – gdzie z Wrocławia polecicie bez szczepień i testów na COVID-19? Lista kierunków
Gdzie na wakacje 2022 z Wrocławia bez obostrzeń koronawirusowych? Freepik.com
Gdzie na wakacje 2022 z Wrocławia bez obostrzeń koronawirusowych?

Wakacje 2022 albo długi weekend z wylotem z Wrocławia? Przygotowaliśmy listę krajów, do których można polecieć z Wrocławia bez certyfikatu szczepień, testów czy innych ograniczeń covidowych. Do wyboru wiele państw europejskich a także kierunki nieco bardziej egzotyczne. Gdzie bez szczepień i testów na koronawirusa możecie podróżować ze stolicy Dolnego Śląska?

Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. zniosło obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy. W związku z tym po powrocie do Polski, nie musimy przedstawiać certyfikatu szczepienia/ozdrowienia, wykonywać testów w kierunku SARS-COV-2 czy odbywać kwarantanny.

Jak jednak sytuacja wygląda z drugiej strony? Gdzie lecąc z Wrocławia nie musimy liczyć się z covidowymi obostrzeniami i podróżować bez ograniczeń do innych państw?

Wakacje 2022 – coraz więcej krajów znosi obostrzenia związane z COVID-19

Wojna w Ukrainie i sytuacje epidemiczna niespecjalnie wpłynęła na preferencje klientów biur podróży. Wśród najpopularniejszych kierunków, podobnie jak w ostatnich latach, przodują Turcja, Grecja, Egipt, Bułgaria, Tunezja, Hiszpania, Cypr oraz Wyspy Kanaryjskie. Popularnością cieszą się także Albania i Chorwacja.

W sezonach 2020 i 2021 w pierwszej dziesiątce były egzotyczne kierunki, ale spowodowane to było licznymi ograniczeniami w podróżowaniu, więc, jak się wydaje, turyści wybierali na te sezony Dominikanę, Kostarykę czy Meksyk również trochę z konieczności. Teraz w zasadzie wszystkie kierunki są otwarte a żyjące z turystyki kraje prześcigają się w znoszeniu covidowych obostrzeń
Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl

– O ile w zeszłym roku obserwowaliśmy podobne zjawisko, ale wówczas chodziło o liberalizację związaną z otwieraniem kierunków dla zaszczepionych i posiadaczy ujemnych wyników testów, to obecnie znoszone są wszelkie rygory – dodaje Damasiewicz.

W połowie czerwca 2022 r. niemal wszystkie najpopularniejsze wakacyjne kierunki są dostępne dla zaszczepionych turystów, prawie wszystkie dla ozdrowieńców bez żadnych obostrzeń. Dla niezaszczepionych bez żadnych warunków w postaci testów czy szczepień otwarte są takie europejskie kraje jak: Grecja, Włochy, Turcja, Hiszpania, Bułgaria, Albania, Chorwacja, Czarnogóra, Słowacja, Czechy, Szwajcaria oraz sporo egzotycznych kierunków. Co ciekawe, obowiązku pokazania aktualnego certyfikatu szczepień lub pokazania negatywnego wyniku testu nie zniosły popularne wśród Polaków Egipt i Tunezja.

Do innych krajów wciąż wymagane są testy, ale w wielu miejscach można zrobić je za niewielką kwotę na lotniskach przylotowych.

Powiększ obraz: Gdzie na wakacje 2022 z Wrocławia bez obostrzeń koronawirusowych? Freepik.com
Gdzie na wakacje 2022 z Wrocławia bez obostrzeń koronawirusowych?

Wakacje 2022 z Wrocławia – gdzie bez testów i szczepień

Z Wrocławia, bez żadnych ograniczeń, w tym testów na koronawirusa i niezależnie od szczepień oraz statusu ozdrowieńca, możemy wybierać wśród kilkunastu kierunków. Wśród nich są:

• Albania,
  • Bułgaria,
  • Chorwacja,
  • Cypr,
  • Czarnogóra,
  • Grecja,
  • Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie,
  • Kuba,
  • Madera,
  • Meksyk,
  • Turcja,
  • Włochy.

Wakacje 2022 z Wrocławia – bez testów dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Bez testów, będąc w pełni zaszczepionymi (trzy dawki albo dwie szczepionką Johnson&Johnson) lub posiadając status ozdrowieńca możemy – bez konieczności wykonywania testu na obecność koronawirusa - wybrać się na:

• Maltę,
  • Portugalię kontynentalną.

Wakacje 2022 z Wrocławia – bez testów wyłącznie dla zaszczepionych pełną dawką

Aktualny certyfikat szczepień (trzy dawki albo dwie szczepionką Johnson&Johnson) lub negatywny wynik testu dla wszystkich obowiązuje w przypadku lotu do:

• Egiptu,
  • Tunezji,
  • Zanzibaru.

Wakacje 2022 z Wrocławia – jakie rodzaje testów na obecność koronawirusa są wymagane

• Egipt – test PCR lub antygenowy przed wylotem lub PCR po przylocie na lotnisku,
  • Malta – test PCR lub antygenowy przed wylotem,
  • Portugalia kontynentalna – test PCR lub antygenowy przed wylotem,
  • Tunezja – test PCR lub antygenowy przed wylotem,
  • Zanzibar – test PCR przed wylotem.

Wakacje 2022 – ceny rosną zarówno w kraju, jak i za granicą

Inflacja nie oszczędza branży turystycznej, co widać po wzroście średniej rezerwacji w poszczególnych krajach. Wakacje, kupowane w kwietniu, były średnio o 5,6 proc. tańsze niż po tym czasie a najbardziej zdrożał krajowy wypoczynek, bo aż o ponad 20 proc. Zdaniem ekspertów nie ma co liczyć na niższe ceny wakacji, bo drożejące paliwo lotnicze przełoży się na wzrost cen w biurach podróży. Mimo to, klienci biur są zainteresowani wyjazdami zagranicznymi.

Obecny poziom rezerwacji na lato znacznie przekracza ten z analogicznego okresu na lato 2021. Przekroczył również poziom rezerwacji z 2019 a ten rok był rekordowy w historii polskiej turystyki
Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl