Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Czerwone niebo o zachodzie słońca można wyjaśnić prawem rozproszenia Rayleigha. Właściwie: lorda Rayleigha, brytyjskiego fizyka, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1904 roku.
Naukowiec badał zjawisko rozproszenia światła na cząsteczkach obecnych w atmosferze. Jego ustalenia wyjaśniają, dlaczego ostatnie dni kończyły się tak spektakularnymi zachodami słońca, choć zjawisko to dotyczy również wschodów.
Światło rozszczepia się na różne barwy
Światło, które widzimy, składa się z fal różnej długości. Każda fala, to inny kolor. Najkrótsze fale tworzą światło fioletowe, nieco dłuższe niebieskie, jeszcze dłuższe zielone, a potem żółte i pomarańczowe. Najdłuższe fale to światło czerwone.
W ciągu dnia nie widzimy tych kolorów, głównie dlatego, że warstwa atmosfery, przez którą muszą przejść promienie słońca, jest zbyt cienka, aby fale zdążyły się rozszczepić. Inaczej jest podczas zimowego zachodu słońca:
Wówczas promienie słońca padają pod znacznie większym kątem, a zatem mają do pokonania grubszą warstwę atmosfery.dr Bartosz Strzelczyk z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego
Suche powietrze zawiera więcej cząsteczek
Ale światło potrzebuje jeszcze coś, na czym może się rozszczepić.
Fale rozszczepiają się na naturalnych cząsteczkach zawartych w powietrzu. Mogą to być cząsteczki lodu albo pyłu.dr Bartosz Strzelczyk
– A im powietrze jest suchsze, tym więcej zawiera ono tych cząsteczek. Zgodnie zaś z prawem rozproszenie Rayleigha im krótsza fala światła, tym łatwiej się rozprasza, a im dłuższa, tym trudniej – dodaje fizyk.
O zachodzie słońca nie widzimy niebieskich kolorów, bo fale, które ją tworzą, rozproszyły się. Widzimy za to dużo koloru czerwonego i żółtego, a czasami nawet zielonego.
Zjawisko rozszczepienia zachodzi na wysokości kilku, kilkunastu kilometrów: – To jest wysokość, na jakiej latają samoloty – dodaje dr Bartosz Strzelczyk.
Co oznacza czerwony zachód?
Ładną pogodę! Prądy atmosferyczne nad Polską najczęściej napływają z zachodu i przemieszczają się na wschód.
– Czerwone niebo podczas zachodu słońca świadczy o tym, że napływa do nas suche powietrze – tłumaczy dr Bartosz Strzelczyk. – To zapowiedź słonecznego i suchego dnia.
Jeśli czerwień barwi wschód słońca, oznacza to, że suche powietrze od nas odchodzi.