wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak obcokrajowcy zwiedzają Wrocław

„Nieodkrytym klejnotem” nazwał Wrocław jeden z zagranicznych turystów po wizycie w stolicy Dolnego Śląska. Obcokrajowców spacerujących po Ostrowie Tumskim, Rynku i dzielnicy Czterech Wyznań co roku jest coraz więcej.

Reklama

- Jeszcze dwa lata temu, podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej, mieliśmy trzy, cztery wycieczki w tygodniu – mówi Łukasz Hudziec, historyk z wykształcenia, przewodnik z Free Walking Tour Foundation, który oprowadza po Wrocławiu grupy anglojęzyczne. – Dzisiaj w tygodniu są dwie grupy dziennie. A w weekendy oprowadzamy nawet trzy, cztery grupy dziennie.

Młody wrocławianin twierdzi, że Wrocław turystycznie zyskuje przede wszystkim dzięki położeniu – leży stosunkowo niedaleko Pragi i Berlina, na przecięciu szlaków z Niemiec i Czech do Krakowa i Warszawy.

- Obcokrajowcy zatrzymują się we Wrocławiu niejako przy okazji, to dla nich zwyczajne średniej wielkości europejskie miasto – mówi Łukasz Hudziec. – Dopiero na miejscu dowiadują się o jego złożonej historii, zachwycają się różnorodną architekturą, poznają atmosferę. Wielu żałuje, że nie zaplanowało sobie dłuższego pobytu we Wrocławiu, tak dobrze im tu było. Kraków jest zatłoczony, a Wrocław, jak któryś powiedział, to „nieodkryty klejnot”.

Amerykanie z Google’a i Hiszpanie z Białegostoku

Tylko w ostatnim tygodniu Łukasz oprowadzał po Wrocławiu grupy Australijczyków i Kanadyjczyków, często pojawiają się Amerykanie, Brytyjczycy, do Wrocławia przyjeżdża coraz więcej Skandynawów.Na spacery z przewodnikiem przychodzą obcokrajowcy z koncernów, które mają swoje siedziby w stolicy Dolnego Śląska, m.in. z Google’a.- Wielu pojawia się kilka razy. Wybierają różne tematy tras, aby lepiej poznać przeszłość Wrocławia – mówi wrocławianin.We wrześniu miasto najadą studenci, którzy nad Wisłę przyjechali w ramach programu stypendialnego Erasmus. W wolnym czasie wielu zwiedza Polskę. Do Wrocławia przyjeżdżają m.in. Hiszpanie z Białegostoku, Rzeszowa i Lublina. Najwięcej zwiedzających obcokrajowców to osoby tuż po dwudziestce oraz tacy powyżej 55 lat.Część cudzoziemców przyjeżdża do Polski, bo u siebie poznali Polaków, którzy zachwalali swój kraj.Łukasz: - Wystarczy, że Polak wyjedzie za granicę, to staje się oddanym ambasadorem Polski, mimo że wcześniej w ojczyźnie nic mu się nie podobało.Przewodnicy z Free Walking Tour Foundation mają kilka tematycznych tras: Stare Miasto, Żydowski Wrocław, Street Art – ta trasa wiedzie m.in. przez Nadodrze, albo komunistyczny Wrocław (pokazują wówczas zabudowę Nowego Targu i sedesowce). Na trasie piwnej są Spiż i Piwnica Świdnicka, ale to także okazja do opowieści o XIV-wiecznej wojnie piwnej między duchownymi i świeckimi, w którą zaangażował się nawet ówczesny papież.

Pilecki i stroje ludowe

- Obcokrajowcy wiedzą, że przyjeżdżają do polskiego miasta. Podróżujący Amerykanie, Australijczycy to na ogół osoby wykształcone i wiedzą o powojennych wydarzeniach w naszej części Europy – mówi wrocławski przewodnik.Ci, co wcześniej zwiedzali Kraków dopytują o getto, którego w niemieckim Breslau nie było. Jeden z przewodników został zaskoczony prośbą dwóch Hiszpanek, które chciały poprzymierzać polskie stroje ludowe. Inny musiał się nagłowić, aby turystyce z Chin wyjaśnić zasady kultu świętych w katolicyzmie. Pretekstem do jej pytań o to była obecność  Jana Chrzciciela w herbie Wrocławia.

Wiosną we Wrocławiu byli członkowie ekipy filmowej z Indii. Trafili do parku Kopernika, gdzie znajduje się pomnik rotmistrza Pileckiego. Bollywodzki reżyser stwierdził, że życiorys legendarnego więźnia obozu w Auschwitz, a po wojnie – władz komunistycznych, to fascynująca, filmowa historia i sam chętnie by ją nakręcił.

Podczas spacerów niemieccy turyści zwracają uwagę na charakterystyczne dla ich kultury elementy architektury, podobnie Czesi – też wyławiają pozostałości ich panowania na Dolnym Śląsku.Łukasz Hudziec: - Zawsze duże wrażenie robi Hala Targowa, jej monumentalna bryła i kolorowe stoiska. Naszymi gotyckimi budowlami jesteśmy w stanie zainteresować nawet Włochów i Hiszpanów, mimo że ich architektura jest bardzo bogata.

Zobacz Halę Targową od zaplecza - Nieznany Wrocław

Szał na krasnale i street art

Przewodnikom zdarzają się spotkania, podczas których role się odwracają i oni więcej słuchają niż opowiadają. Łukasz oprowadzał dwie panie, urodzone tuż po wojnie w żydowskich rodzinach – jedna dzisiaj mieszka w Izraelu, druga przyjechała z Kalifornii.- Wzruszające było jako rozpoznawały miejsca znane z dzieciństwa. Opowiadały, gdzie chodziły na lody i gdzie się bawiły jako dziewczynki – mówi przewodnik. Inny trafił na dziennikarza agencji Reutera, speca od street artu. Pokazywał mu wrocławskie Nadodrze i starał się jak najwięcej zapamiętać o historii, technikach i fenomenie steet artu.Absolutnym turystycznym hitem wśród obcokrajowców są postaci krasnoludków, które wrocławianom już spowszedniały. Turyści z Azji i z Zachodu reagują więcej niż entuzjastycznie, kiedy trafiają na kolejną figurkę skrzata.Nie zawsze spacery kończą się po założonych dwóch i pół godzinie. Po zwiedzaniu przewodnik i goście często idą razem na obiad, albo na piwo, zawiązują się wtedy bliższe znajomości.

Jeden z przewodników dostał niedawno film o Fritzu Haberze. Laureat Nagrody Nobla był wynalazcą sztucznych nawozów, ale i gazów bojowych wykorzystywanych podczas I wojny światowej. Film przesłała mu Amerykanka, którą oprowadzał po Wrocławiu. – Pamiętała o Haberze z naszego spaceru – mówi wrocławianin.

Łukasz Hudziec: - Są miasta w Polsce, które mają mocne marki, jak Kraków, Warszawa, czy Zakopane. Wrocław w świadomości obcokrajowców dopiero pracuje na swoją pozycję atrakcyjnego turystycznie miasta, ale to budowanie idzie coraz lepiej.

w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl