wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Jak i gdzie osoba z niepełnosprawnościami może szukać pracy?

Jak i gdzie osoba z niepełnosprawnościami może szukać pracy?

Data publikacji: Autor:

Instytucje rządowe, organy samorządów lokalnych i organizacje pozarządowe – wszystkie one w zakresie swoich obowiązków mają pomoc w integracji ludzi niepełnosprawnych. Jest to zarówno bezpośrednie poszukiwanie zatrudnienia, jak i przygotowanie człowieka do podjęcia pracy.

Reklama

Powiatowy urząd pracy to podstawowa instytucja, a której szukająca zatrudnienia osoba z niepełnosprawnością powinna znaleźć wsparcie. Do zadań tych urzędów należy między innymi proponowanie ofert pracy tym, którzy jej szukają.

Ale działalność tej instytucji znacznie wykracza poza te ramy – to tam można poprosić o wsparcie doradcę zawodowego. To on pomoże nam zdiagnozować obszar rynku pracy, który będzie odpowiedni dla człowieka z konkretną niepełnosprawnością. To również urzędy pracy organizują kursy i szkolenia pozwalające podnieść swoje kwalifikacje albo zdobyć nowe, które ułatwią znaleźć zatrudnienie. Wszelkie szczegółowe informacje związane z działalnością Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu można znaleźć na stronie: https://wroclaw.praca.gov.pl/

Inną instytucją, która pomaga m.in. osobom z niepełnosprawnościami w znalezieniu zatrudnienia jest Wrocławskie Centrum Integracji, będące jednostką budżetową podległą Departamentowi Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia (https://www.wci.wroclaw.pl/). Jego zadaniem jest reintegracja osób, które znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy Jak czytamy na stronie WCI: Reintegracja społeczna obejmuje prowadzenie kursów, warsztatów i konsultacji indywidualnych. Za organizację tych form wsparcia odpowiedzialni są psycholodzy specjalizujący się w pracy z osobami niezatrudnionymi. Ma to na celu wzmocnienie kompetencji osobistych i społecznych ważnych w życiu osobistym i zawodowym. (...) Pracodawcy bowiem coraz częściej doceniają osoby pewne siebie, umiejące odpowiednio się zaprezentować i skutecznie komunikować.

To jest zresztą jedna z bolączek osób z niepełnosprawnościami – jak się zaprezentować, przygotowując CV czy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Pomocą w tym względzie często służą organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia), które zatrudniają też doradców zawodowych. Ci potrafią pomóc skonkretyzować poszukiwania zgodnie z umiejętnościami, jakie posiada osoba szukająca pracy. Poszukiwania (zarówno takich organizacji, jak i konkretnych ofert pracy) ułatwia internet. Ogromna większość ofert trafia właśnie do wirtualnej przestrzeni. Oto jedna z nich: https://www.praca.ffm.pl/page/offers.

Wiele takich posad oferują największe, polskie portale skupiające oferty pracy. Pracodawcy precyzyjnie opisują, jakiego pracownika szukają, z jakimi umiejętnościami i orzeczeniem o niepełnosprawności. Zatrudnienie takiej osoby jest dla nich opłacalne – często uzyskują dotację na zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Poza tym dzięki temu są lepiej postrzegani w przestrzeni publicznej.

Wiele cennych informacji dotyczących zarówno konkretnych ofert pracy dla osób z niepełnosprawnych, jak i przygotowania CV czy podniesienia kompetencji zawodowych można znaleźć na portalu: http://www.niepelnosprawni.pl/

Maciej Sas

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama