wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak głosować w referendum lokalnym?

Jak głosować w referendum lokalnym?

Data publikacji: Autor:

Czy można korespondencyjnie, czy trzeba być zameldowanym we Wrocławiu, czy głosować może osoba niezameldowana, ale pracująca w mieście, w jaki sposób zgłosić się do pracy w komisji wyborczej – to najczęstsze z pytań mieszkańców kierowanych do Urzędu Miejskiego w sprawie referendum lokalnego we Wrocławiu. Przedstawiamy odpowiedzi.

Reklama

Czy w referendum lokalnym można głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika?

W referendum lokalnym:

  1. głosować korespondencyjnie mogą tylko osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (orzeczenie o niepełnosprawności należy dołączyć do zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego);
  2. głosować przez pełnomocnika mogą osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat. (Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców we Wrocławiu).

Czy można głosować spoza terytorium Wrocławia? Czy trzeba mieć meldunek we Wrocławiu, by zagłosować?

W referendum lokalnym nie można głosować spoza terytorium Wrocławia. Prawo do udziału w referendum mają tylko osoby wpisane do stałego rejestru wyborców we Wrocławiu, tzn. zameldowane na pobyt stały we Wrocławiu (niewpisane do rejestry wyborców w innej gminie na swój wniosek) albo wpisane do rejestru wyborców we Wrocławiu po złożeniu pisemnego wniosku na podstawie decyzji Prezydenta Wrocławia.

Kto może wziąć udział w referendum? Czy mieszkając we Wrocławiu bez meldunku, również mogą wziąć w nim udział?

Prawo do udziału w referendum lokalnym ma:

1) obywatel polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
  • jest wpisany do stałego rejestru wyborców we Wrocławiu (tzn. ma we Wrocławiu zameldowanie na pobyt stały i nie wpisał się do rejestru wyborców w innej gminie albo został wpisany do rejestru wyborców we Wrocławiu po złożeniu pisemnego wniosku na podstawie decyzji Prezydenta Wrocławia);

2) wpisany do rejestru wyborców na swój wniosek obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu (art. 10 § 1 pkt 2 i § 2 Kodeksu wyborczego).

Zatem zagłosować we Wrocławiu, nie mając meldunku, można tylko pod warunkiem złożenia wniosku o wpisanie do rejestru wyborców we Wrocławiu i uzyskaniu decyzji Prezydenta Wrocławia.

Czy w referendum będzie mogła wziąć udział osoba zameldowana poza miastem (Jelcz-Laskowice), ale na co dzień pracująca i przebywająca we Wrocławiu?

Osoba zameldowana w innej gminie, nawet jeżeli pracuje we Wrocławiu, nie może brać udziału w referendum lokalnym.

Czy przewiduje się możliwość głosowania dla osób zameldowanych we Wrocławiu, a przebywających w dniu referendum poza granicami miasta lub nawet poza granicami kraju?

Nie ma możliwości głosowania w referendum lokalnym poza granicami miasta ani poza granicami kraju.

Ograniczenie ruchu samochodowego w centrum: co należy rozumieć przez ograniczenie i jaki obręb miasta należy rozumieć jako centrum? Wyjaśnienia co do tego pytania referendum są całkowicie niedoprecyzowane.

To pytanie brzmi: „Czy jesteś za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, czyli na obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto?”

Park Kulturowy Stare Miasto to obszar centrum Wrocławia (Starego Miasto i Wyspy Odrzańskie, a także pl. Kościuszki), który jako historyczna i kulturowa kolebka Wrocławia podlega szczególnej ochronie. Przyjęta przez Radę Miejską Wrocławia uchwała zakłada ochronę krajobrazu kulturowego parku oraz uporządkowanie, zachowanie i właściwe kształtowanie krajobrazu kulturowego i historycznego charakteru najstarszej części miasta.

Czytaj więcej serwis specjalny - Park kulturowy we Wrocławiu.

Kiedy i w jaki sposób można zgłosić się do pracy w obwodowej komisji wyborczej?

Zainteresowani mogą składać zgłoszenia swoich kandydatur do 14 sierpnia, do godz. 15.45 w siedzibie Miejskiego Biura ds. Referendum we Wrocławiu, budynek Urzędu Miejskiego Wrocławia, pl. Nowy Targ 1-8, pok. 116.

Czytaj - Jest praca w komisjach referendalnych – szukają chętnych.

6 września, we Wrocławiu odbędą się dwa referenda – lokalne i ogólnokrajowe. Oba referenda odbędą się w tych samych lokalach wyborczych, ale głosowania przeprowadzone zostaną w osobnych pomieszczeniach. Głosowanie w referendum ogólnokrajowym będzie możliwe w godz. od 6 do 22, natomiast w referendum lokalnym od 7 do 21.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad głosowania w referendum znajdują się w BIP Urzędu Miejskiego we Wrocławiu pod adresami:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama