Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że wybory do Sejmu są pięcioprzymiotnikowe, czyli:
- powszechne,
- równe,
- bezpośrednie
- i proporcjonalne.
Wybory do Senatu RP są:
- powszechne,
- bezpośrednie.
Jedne i drugie odbywają się w głosowaniu tajnym.
W Polsce obowiązuje system proporcjonalny (art. 96 ust. 2 Konstytucji RP). Terytorium kraju podzielone jest na 41 okręgów o wielkości od 7 do 20 mandatów. W systemie proporcjonalnym wyborcy głosują nie na konkretne osoby, ale na listy kandydatów przedstawione przez partie polityczne lub inne organizacje. Miejsca w parlamencie rozdziela się proporcjonalnie do liczby głosów zdobytych przez poszczególne listy.
Jak będą wyglądały wybory 15 października 2023? Będzie też referendum
W tym roku wyborom do Sejmu i Senatu towarzyszyć będzie ogólnopolskie referendum - zdecydował rząd. Jak będzie wyglądało głosowanie w lokalu wyborczym?
"Będzie jedna urna. To ułatwienie zarówno dla wyborców, jak i Obwodowych Komisji Wyborczych" - poinformował Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. I zaznaczył, że nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. Decyzja należy do wyborców.
Jakie pytania w referendum 2023?
Oprócz kart do głosowania z nazwiskami kandydatów na posłów i senatorów, w lokalu wyborczym dostaniemy również kartę referendalną. Znajdą się na niej 4 pytania:
- czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Czy udział w referendum jest obowiązkowy? Kiedy referendum jest wiążące?
Warto wiedzieć, że udział w referendum nie jest obowiązkowy. Możemy odmówić przyjęcia karty referendalnej.
Żadna osoba uprawniona do głosowania w wyborach nie może być zmuszana do oddania swojego głosu. Oznacza to, że wyborca sam decyduje, czy chce wziąć udział w głosowaniu, a także o tym, w którym głosowaniu chce uczestniczyć.Państwowa Komisja Wyborcza
W przypadku referendum istotna jest frekwencja. Żeby było ono wiążące, musi wziąć w nim udział 50 proc. uprawnionych do głosowania.
Przykładowo, w 2015 roku odbyło się w Polsce referendum. Frekwencja wyniosła wówczas 7,8 proc. i zgodnie z art. 125 ust. 3 Konstytucji RP jego wynik nie był wiążący.