3. Wybory parlamentarne 2023 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Informacje dla wyborców z niepełnosprawnością

Głosowanie odbędzie się 15 października 2023 r. między godziną 7:00 a 21:00. Poznaj prawa przysługujące wyborcom z niepełnosprawnością.

Transport dla wyborców niepełnosprawnych

Miejskie Biuro Wyborcze organizuje transport dla osób z niepełnosprawnością (wraz z opiekunem) do lokali Obwodowych Komisji Wyborczych.

Z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby posiadające zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności.

Zgłoszenia przyjmowane będą od dnia 2 października 2023 r. w godz. 10.00 do 15.00 oraz w dniu głosowania, tj. dnia 15 października 2023 r. (niedziela) w godz. 7.30 do 19.00 pod numerem telefonów: 71 777 78 83.

Miejskie Biuro Wyborcze

50-141 Wrocławpl. Nowy Targ 1-8I piętro, pok. 116e-mail: mbw(at)um.wroc.pl

Głosowanie korespondencyjne

• do 2 października 2023 r. - zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych.

Głosowanie przez pełnomocnika

• do 15 września 2023 r. - podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika.
  • do 6 października 2023 r. - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Głosowanie w wybranym przez siebie lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych

Wyborca może głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Może także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, w tym także w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na obszarze gminy.

W tym celu powinien on złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania.

Głosowanie przy użyciu na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a

W lokalu wyborczym wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.

Korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym

Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji ani mąż zaufania.

Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.