Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło pierwszy dokument przedstawiający, ilu uchodźców z Ukrainy przebywa obecnie w Polsce z podziałem na miejsca ich pobytu.
Wrocław zaraz po Warszawie
Zgodnie z danymi z raportu we Wrocławiu żyje 187 281 Ukraińców, w tym 42 090 dzieci. To 23 proc. wszystkich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. To jedne z najwyższych wskaźników wśród polskich miast.
Więcej Ukraińców mieszka tylko w Warszawie – ponad 260 tys. osób, ale stanowią oni 13 proc. żyjących w stolicy. Pod względem procentowym na pierwszym miejscu jest Rzeszów – tam ponad 104 tys. Ukraińców stanowi aż 35 proc. mieszkańców, a na drugim Katowice (95 tys. obywateli Ukrainy to 25 proc) i Gdańsk (158 tys. – 25 proc).
Przed wybuchem wojny mieliśmy 100 tys. obywateli Ukrainy, dlatego nie dziwi nas, że Wrocław jest jednym z najczęściej wybieranych miast przez uciekających przed wojnąJacek Sutryk, prezydent Wrocławia
W sumie w całym Wrocławskim Obszarze Metropolitarnym mieszka obecnie 302 467 Ukraińców.
Polska z ponad 40 mln ludności
Zebrane dane dotyczą okresu między 1 lutego a 1 kwietnia 2022 r. Wskazują one na wzrost populacji Polski, która pierwszy raz w historii osiągnęła ponad 40 milionów osób, a także na kluczową rolę samorządów w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców.
Szczególnie dużym wyzwaniem jest edukacja. Przyjęliśmy do szkół i przedszkoli 6 tys. uczniów, uruchomiliśmy specjalne świetlice i klasy przygotowawcze, jednak brakuje rozwiązań systemowych i dodatkowych finansów na niezbędne inwestycjeprezydent Jacek Sutryk
Jak pokazuje raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”, w ciągu niespełna dwóch miesięcy Polska stała się drugim po Turcji państwem, goszczącym najwięcej uchodźców na świecie.