wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Blisko 200 tys. osób. Co czwarty mieszkaniec Wrocławia pochodzi z Ukrainy

Ilu obecnie Ukraińców mieszka we Wrocławiu? Wielu z nich uciekło przed wojną Fot. Redakcja www.wroclaw.pl
Ilu obecnie Ukraińców mieszka we Wrocławiu? Wielu z nich uciekło przed wojną

W Polsce mieszka już prawie 3,2 mln Ukraińców. Tylko w samym Wrocławiu żyje ich blisko 200 tys., co stanowi ponad 20 proc. wszystkich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Takie dane przedstawia Unia Metropolii Polskich.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło pierwszy dokument przedstawiający, ilu uchodźców z Ukrainy przebywa obecnie w Polsce z podziałem na miejsca ich pobytu.

Wrocław zaraz po Warszawie

Zgodnie z danymi z raportu we Wrocławiu żyje 187 281 Ukraińców, w tym 42 090 dzieci. To 23 proc. wszystkich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. To jedne z najwyższych wskaźników wśród polskich miast.

Więcej Ukraińców mieszka tylko w Warszawie – ponad 260 tys. osób, ale stanowią oni 13 proc. żyjących w stolicy. Pod względem procentowym na pierwszym miejscu jest Rzeszów – tam ponad 104 tys. Ukraińców stanowi aż 35 proc. mieszkańców, a na drugim Katowice (95 tys. obywateli Ukrainy to 25 proc) i Gdańsk (158 tys. – 25 proc).

Przed wybuchem wojny mieliśmy 100 tys. obywateli Ukrainy, dlatego nie dziwi nas, że Wrocław jest jednym z najczęściej wybieranych miast przez uciekających przed wojną
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

W sumie w całym Wrocławskim Obszarze Metropolitarnym mieszka obecnie 302 467 Ukraińców.

Polska z ponad 40 mln ludności

Zebrane dane dotyczą okresu między 1 lutego a 1 kwietnia 2022 r. Wskazują one na wzrost populacji Polski, która pierwszy raz w historii osiągnęła ponad 40 milionów osób, a także na kluczową rolę samorządów w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców.

Szczególnie dużym wyzwaniem jest edukacja. Przyjęliśmy do szkół i przedszkoli 6 tys. uczniów, uruchomiliśmy specjalne świetlice i klasy przygotowawcze, jednak brakuje rozwiązań systemowych i dodatkowych finansów na niezbędne inwestycje
prezydent Jacek Sutryk

Jak pokazuje raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”, w ciągu niespełna dwóch miesięcy Polska stała się drugim po Turcji państwem, goszczącym najwięcej uchodźców na świecie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama