4. Blisko 200 tys. osób. Co czwarty mieszkaniec Wrocławia pochodzi z Ukrainy
Ilu obecnie Ukraińców mieszka we Wrocławiu? Wielu z nich uciekło przed wojną Fot. Redakcja www.wroclaw.pl
Ilu obecnie Ukraińców mieszka we Wrocławiu? Wielu z nich uciekło przed wojną

W Polsce mieszka już prawie 3,2 mln Ukraińców. Tylko w samym Wrocławiu żyje ich blisko 200 tys., co stanowi ponad 20 proc. wszystkich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Takie dane przedstawia Unia Metropolii Polskich.

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło pierwszy dokument przedstawiający, ilu uchodźców z Ukrainy przebywa obecnie w Polsce z podziałem na miejsca ich pobytu.

Wrocław zaraz po Warszawie

Zgodnie z danymi z raportu we Wrocławiu żyje 187 281 Ukraińców, w tym 42 090 dzieci. To 23 proc. wszystkich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. To jedne z najwyższych wskaźników wśród polskich miast.

Powiększ obraz: Tyle osób z Ukrainy mieszka we Wrocławiu mat. prasowe UMP
Tyle osób z Ukrainy mieszka we Wrocławiu

Więcej Ukraińców mieszka tylko w Warszawie – ponad 260 tys. osób, ale stanowią oni 13 proc. żyjących w stolicy. Pod względem procentowym na pierwszym miejscu jest Rzeszów – tam ponad 104 tys. Ukraińców stanowi aż 35 proc. mieszkańców, a na drugim Katowice (95 tys. obywateli Ukrainy to 25 proc) i Gdańsk (158 tys. – 25 proc).

Przed wybuchem wojny mieliśmy 100 tys. obywateli Ukrainy, dlatego nie dziwi nas, że Wrocław jest jednym z najczęściej wybieranych miast przez uciekających przed wojną
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

W sumie w całym Wrocławskim Obszarze Metropolitarnym mieszka obecnie 302 467 Ukraińców.

Powiększ obraz: Ilu Urkaińców przebywa w największych polskich miastach mat. prasowe UMP
Ilu Urkaińców przebywa w największych polskich miastach

Polska z ponad 40 mln ludności

Zebrane dane dotyczą okresu między 1 lutego a 1 kwietnia 2022 r. Wskazują one na wzrost populacji Polski, która pierwszy raz w historii osiągnęła ponad 40 milionów osób, a także na kluczową rolę samorządów w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców.

Szczególnie dużym wyzwaniem jest edukacja. Przyjęliśmy do szkół i przedszkoli 6 tys. uczniów, uruchomiliśmy specjalne świetlice i klasy przygotowawcze, jednak brakuje rozwiązań systemowych i dodatkowych finansów na niezbędne inwestycje
prezydent Jacek Sutryk

Jak pokazuje raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”, w ciągu niespełna dwóch miesięcy Polska stała się drugim po Turcji państwem, goszczącym najwięcej uchodźców na świecie.