wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. I Ty możesz uratować życie! Kursy pierwszej pomocy WCRS

I Ty możesz uratować życie! Kursy pierwszej pomocy WCRS

Redakcja www.wroclaw.pl,

Pierwsza pomoc to ta, której może udzielić każdy z nas, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Warto wiedzieć, co robić, by samemu być bezpiecznym i żeby uratować komuś życie. Można się tego nauczyć na kursach pierwszej pomocy we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Reklama

Każdy z nas może pomóc uratować drugiego człowieka, a przynajmniej spróbować to zrobić. Kiedy widzimy, że czyjeś życie jest zagrożone, zawsze powinniśmy działać. Najważniejsze to nie być obojętnym. Trzeba wezwać pomoc i do czasu przyjazdu ratowników medycznych być z poszkodowanym i zrobić tyle, ile można. Aby się nie bać działać, aby nie narazić siebie na niebezpieczeństwo i aby ocalić życie drugiej osoby, trzeba wiedzieć, co robić i jak pomagać. Każdy z nas może się tego nauczyć – i to bezpłatnie. Wystarczy skorzystać z kursów pierwszej pomocy, które organizuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy (WAPP) to projekt Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, którego celem jest bezpłatny dostęp do aktualnej wiedzy o pierwszej pomocy we Wrocławiu. W ramach projektu organizowane są szkolenia z pierwszej pomocy, a także kursy, pokazy, gry merytoryczne, symulacje.

Kursy prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy są ratownikami medycznymi. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu osoby chcące się przeszkolić z pierwszej pomocy zawsze mają gwarancję, że dostają najnowszą wiedzę i sprawdzone, fachowe informacje. Szkolenia są bezpłatne. Po ukończonym kursie uczestnicy otrzymują zaświadczenie. Zajęcia są prowadzone stacjonarnie lub hybrydowo.

W programie szkoleń jest resuscytacja krążeniowa, czyli masaż serca (z użyciem AED, czyli defibrylatora). Dowiesz się, jak pomóc komuś w przypadku napadu drgawkowego, zadławienia, krwotoku z nosa, zawału mięśnia sercowego czy utraty przytomności. Nauczysz się też zabezpieczać poszkodowanych z urazami, np. złamaniem, zwichnięciem, oparzeniem, raną do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Zdobędziesz wiedzę, co robić, gdy jesteś świadkiem wypadku komunikacyjnego.

WCRS organizuje kilka rodzajów bezpłatnych kursów. Każdy więc może wybrać coś dla siebie. Stacjonarne kursy podstaw pierwszej pomocy prowadzone są w Auli Przestrzeni Trzeciego Wieku na pl. Solidarności 1/3/5 (4. piętro) w czwartki w godz. 17:00-21:00.  Są to zajęcia dla osób pełnoletnich i młodzieży z opiekunem. Zapisać można się przez stronę internetową WCRS: https://wcrs.wroclaw.pl/wapp/bezplatne-kursy-pierwszej-pomocy-2/.

Można też skorzystać z kursów hybrydowych. Część zajęć prowadzona jest online na platformie edukacyjnej w czasie rzeczywistym. Jest to webinar teoretyczny oraz praktyczne ćwiczenia, które uczestnicy wykonują w domu na wypożyczonych fantomach. Za pośrednictwem kamer, mikrofonów i czatu można się na bieżąco kontaktować z instruktorem. Szkolenie trwa 3 godziny. Po zapisaniu się na wybrany termin kursu kursanci otrzymują pakiet treningowy – pracownicy WCRS przywożą go do domu każdego uczestnika i po zajęciach odbierają. Kursy online odbywają się w pierwsze czwartki miesiąca w godz. 17:00-20:00. Kolejna część kursu hybrydowego to zajęcia stacjonarne w grupach tematycznych. Trwają 45 minut (30 minut to prezentacja praktyczna i 15 minut – sesja pytań do ratownika). Na takich spotkaniach omawiane są konkretne tematy pierwszej pomocy.

WCRS organizuje też kursy pediatryczne, na których rodzice, nauczyciele, opiekunowie i wolontariusze mogą się nauczyć udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Szkolenia odbywają się w Przejściu Dialogu przy ul. Świdnickiej 19. Prowadzą je doświadczeni ratownicy medyczni. Kursanci uczą się m.in rozeznawania stanów zagrożenia życia i zdrowia u dzieci oraz prowadzenia resuscytacji, także z użyciem defibrylatora, na fantomie niemowlaka. Dowiadują się, jak ratować dziecko, które się dławi, krztusi, tonie albo jest porażone prądem. Uczą się postępowanie w przypadku takich urazów, jak: krwotok, złamanie, oparzenie, zranienie, ciało obce, ale także co robić w przypadku ostrej reakcji uczuleniowej, drgawek czy gorączki. Uczą się też wykonywania inhalacji czy usuwania kleszcza.

Maciej Sas

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl