wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Hydropolis wprowadza „Ciche godziny”

Wśród nas są osoby, które inaczej odbierają świat – dźwięki mogą być dla nich zbyt głośne albo wręcz przeciwnie, z kolei światło za jaskrawe, a przestrzeń trudna do poruszania się. Hydropolis we Wrocławiu dąży do pełnej dostępności, oferując szereg udogodnień dla osób z różnymi potrzebami i wprowadza „Ciche godziny”.

Reklama

„Ciche godziny” w Hydropolis

Hydropolis to miejsce przyjazne i dostępne dla wszystkich. Obiekt wpisuje się w charakter Wrocławia jako miasta spotkań – otwartego i dostosowanego do różnych potrzeb, tak aby każdy mógł aktywnie uczestniczyć w jego życiu społecznym i kulturalnym.

Jako ludzie bardzo się między sobą różnimy. Nie traktujmy tej inności jako wady czy zaburzenia. To właśnie różnorodność czyni nasze miasto tak wyjątkowym, a my wszyscy mamy prawo czuć się tutaj komfortowo. Bardzo się cieszę, że Hydropolis podejmuje ten temat. Inicjatywy na rzecz dostępności mają ogromne znaczenie społeczne - wzmacniają integrację i budują wspólnotę. Każde działanie na rzecz inkluzywności jest cenne, ponieważ inspiruje innych i pokazuje, że warto podążać drogą otwartości i równości.
Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia

Od początku lutego br. wprowadzono w Hydropolis „ciche godziny”. Takie zwiedzanie jest możliwe w każdą niedzielę w godz. od 18:00 do 20:00. 

Hydropolis to miejsce nauki i edukacji, dlatego tak bardzo nam zależy, żeby było otwarte dla wszystkich. Od samego początku Hydropolis było miejscem dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Oczywiście z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale także dla osób niesłyszących - dostępna jest specjalna pętla indukcyjna, a dla osób niewidzących lub słabowidzących specjalna aplikacja mobilna, która ułatwia zwiedzanie naszych wystaw. Teraz czas zatroszczyć się o tych najdelikatniejszych z nas, o osoby neuroróżnorodne, ze spektrum autyzmu czy ze specjalnymi potrzebami sensorycznymi, dlatego też uruchomiliśmy tzw. ciche godziny.
Przemysław Gałecki, wiceprezes zarządu MPWiK

Neuroróżnorodnymi określamy osoby, które w sposób wyjątkowy odbierają bodźce. Większości z nas nie przeszkadza jasne światło czy głośniejsza muzyka. Jednak to, jak odbieramy poszczególne bodźce nie zależy bezpośrednio od nas, a od różnic w funkcjonowaniu naszych mózgów.

Hydropolis wprowadza „Ciche godziny” - konferencja prasowa 18.02.2025 r. fot. Rafał Ogrodowczyk/ Hydropolis
Hydropolis wprowadza „Ciche godziny” - konferencja prasowa 18.02.2025 r.

Na „cichych godzinach” skorzystają również ci, którzy po prostu cenią sobie zwiedzanie w ciszy i spokoju. Goście mogą liczyć na indywidualny charakter zwiedzania – bez towarzystwa grup zwiedzających i bez opieki przewodnika, co może generować hałas.

Wyłączone są także intensywne światła oraz głośne dźwięki, z wyjątkiem tych niezbędnych do odbioru wystawy, a wszelkie prace remontowe są w tym czasie wstrzymywane. Dodatkowo wszyscy zwiedzający są wówczas proszeni o zachowanie ciszy oraz wyciszenie telefonów i innych sprzętów elektronicznych.

Szkolenia dla pracowników przeprowadziła Fundacja Katarynka

Załoga Hydropolis została przeszkolona w zakresie pracy z osobami w spektrum, głuchymi i niewidzącymi.

Nasi eksperci pokazywali pracownikom działu obsługi, pracownikom kas, a także przewodnikom świat niepełnosprawności i różnych potrzeb. Te szkolenia polegały m.in. na tym, że można było wcielić się trochę w takie doświadczenie niepełnosprawności, czyli wejść w świat ciemności albo zobaczyć w jaki sposób odbierają świat osoby słabosłyszące. A potem uczyliśmy podstawowych zasad savoir vivre, czyli w jaki sposób obsługiwać, jak komunikować się z szacunkiem i uprzejmością, jak wspierać podczas zwiedzania Hydropolis.
Justyna Mańkowska-Kaczmarek, wiceprezeska Fundacji Katarynka

W ostatnich dniach Hydropolis odwiedzili odbiorcy Fundacji Eudajmonia, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Specjalni goście byli swego rodzaju „audytorami”, którzy sprawdzili dostępność centrum wiedzy o wodzie.

Dla osób neuroróżnorodnych bardzo ważne jest, aby światła były przyciemnione, hałas ograniczony, a przestrzeń mniej zatłoczona. W tłumie często nie mogą zwiedzać w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Myślę, że dla wielu z nich dużym udogodnieniem w Hydropolis jest delikatne przyciemnienie świateł oraz wyłączenie niektórych rozpraszających dźwięków. To niezwykle istotne elementy.
Dorota Szadejko, koordynatorka w Fundacji Eudajmonia

Hydropolis przeszło także pozytywny audyt Fundacji TUS i zostało dodane do wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnością „Niepełnosprawnik”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama