Od początku roku szkolnego pracownicy MPK wraz z Guciem, czyli bardzo lubianą, wielką maskotką, odwiedzają wrocławskie szkoły podstawowe, aby przypominać najmłodszym o zasadach bezpieczeństwa.
W ramach tej akcji nasi pracownicy będą rozdawać ulotki edukacyjne pod wrocławskimi szkołami podstawowymi. Pragniemy przypomnieć naszym najmłodszym pasażerom i ich rodzicom, na co powinniśmy zwrócić uwagę podróżując do szkoły i z niej wracając oraz jak bezpiecznie korzystać z tramwajów i autobusów.Witold Woźny, prezes MPK Wrocław
Szczególna uwaga zwracana jest na:
- zachowanie ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię, zwłaszcza w pobliżu torowisk. Dzieci są uczone, jak ważne jest rozglądanie się w lewo i w prawo przed wejściem na pasy.
- ściąganie słuchawek i odrywanie wzroku od telefonu – tak, aby uczniowie zrozumieli, że na drodze liczy się pełne skupienie i uwaga.
- pamiętanie, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo – MPK przypomina, że nie można wsiadać ani wysiadać po sygnale, a tramwaj potrzebuje więcej czasu na zatrzymanie niż samochód.
- trzymanie się poręczy podczas jazdy – dzieci dowiadują się, dlaczego to takie ważne, zwłaszcza podczas nagłego hamowania.
- zgłoszenie się do motorniczego lub kierowcy w przypadku zagubienia – ważne, aby najmłodsi wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników MPK
Apel do dzieci i rodziców: bezpieczeństwo jest najważniejsze
Dbanie o bezpieczeństwo na drodze to nie tylko obowiązek dorosłych, ale także najmłodszych uczestników ruchu.
– Dzieci, jako prawdziwi ambasadorzy bezpieczeństwa, mogą przypominać swoim rówieśnikom, a nawet dorosłym, jak ważna jest ostrożność i uwaga na drodze – przypomina MPK. – Powakacyjny powrót do szkoły i pracy bywa szczególnie trudnym czasem, bo często jesteśmy rozkojarzeni i zabiegani, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
60-tonowa maszyna nie zatrzyma się natychmiast!
Jak podkreśla MPK, szczególnie ważne jest to, aby pamiętać, że tramwaj to 60-tonowa maszyna, która nie zatrzyma się tak szybko jak samochód osobowy.
Nawet przy największej ostrożności motorniczego, zatrzymanie tramwaju w nagłej sytuacji może być trudne, stąd tak ważna jest odpowiedzialność i uważność innych uczestników ruchu, w tym pieszych.
Będą też specjalne lekcje
Akcja MPK Wrocław skierowana do najmłodszych uczestników ruchu będzie wieloetapowa, a wrześniowe odwiedziny z ulotkami to dopiero początek.
Od końca września organizowane będą także spotkania z uczniami w ramach zajęć. MPK wspólnie z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli organizować będzie specjalne lekcje dla najmłodszych, mówiące o tym, jak rozpoznawać zagrożenia na drodze i bezpiecznie poruszać się po mieście.
– Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i mieszkańców Wrocławia do udziału w naszej akcji i wspólnego dbania o bezpieczeństwo na drogach. Razem możemy sprawić, że codzienne podróże będą bezpieczne i przyjemne dla wszystkich – podkreśla Daniel Misiek z biura prasowego MPK. – Pamiętajcie, bezpieczeństwo zaczyna się od nas samych. Bądźmy uważni, świadomi i odpowiedzialni!