Freedom Climbers: Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Bogdan Jankowski i Janusz Fereński są przewodnikami podczas wyprawy na najwyższe szczyty świata, w jaką zabiera nas Centrum Historii Zajezdnia. Do 1 czerwca można zobaczyć tu bowiem wystawę „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich”, która opowiada o tych, którzy kochali wolność i góry.
Miłość do gór i… Wrocław
To kanadyjska pisarka Bernadette McDonald nazwała tak naszych wspinaczy, pokazując światu osiągnięcia złotej ery polskiego himalaizmu. Na scenograficznej wystawie będzie można wejść do obozowiska z oryginalnymi przedmiotami, używanymi na wyprawach wysokogórskich, zobaczyć pamiątki Krzysztofa Wielickiego i Wandy Rutkiewicz, wysłuchać unikatowych nagrań rozmów ze wspinaczami podczas akcji wysokogórskich oraz podziwiać niepublikowane do tej pory zdjęcia z archiwum Bogdana Jankowskiego.
Ekspozycja opowiada o ludziach, którzy, na przekór komunistycznemu systemowi, kochali wolność. Znajdowali ją w górach, zdobywając w połowie lat 70. ubiegłego wieku ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum. Przezwyciężali problemy finansowe i trudności w skompletowaniu wysokogórskiego sprzętu, z determinacją realizowali swoje marzenia o wolności, przekraczając granice – nie tylko geograficzne.
Spotkaj się z GOPR
Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń. Za nami spotkanie z Anną Kamińską, autorką książki „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”. Przed nami warsztaty, kolejne spotkania z autorami książek oraz wizyty tych, którzy w górach pracują na co dzień.
W najbliższą niedzielę, 26 stycznia wrocławianie mogą spotkać się z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będzie okazja, aby zapytać specjalistów o to: jak zaplanować bezpieczną wycieczkę w góry, jak prawidłowo odczytać prognozę pogody, z których szlaków skorzystać, a które bezwzględnie omijać, kiedy zrezygnować z wyjścia lub zmienić trasę, jak się ubrać i co ze sobą zabrać.
Ponad 300 ratowników w Sudetach (z Grupy Sudeckiej i Grupy Karkonoskiej GOPR) pełni dyżury w stałych stacjach ratowniczych i punktach ratunkowych, zlokalizowanych przy kompleksach narciarskich. To oni ratują turystów i narciarzy, gdy przytrafi się kontuzja na stoku lub ktoś zgubi się w górach.
Na spotkanie w CH Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 wstęp jest wolny. Start o godz. 14.00.
A przed nami kolejne wydarzenia
- 23.02 – Robert Maciąg: Warsztaty tybetańskie dla dzieci
- 02.03 – Fundacja GOPR: Psy ratownicze w służbie
- 14.03 – Jelczem w Himalaje: spotkanie z twórcami projektu
- 29.03 – Spotkanie z Dariuszem Jaroniem, autorem książki „Polscy himalaiści”
- 12.04 – Spotkanie z Rachelą Berkowską, autorką książki „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach”
- 08.05 – Spotkanie z Miłką Raulin, autorką projektu „Siła marzeń – korona ziemi”.