wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Góry bez brawury? Zapytaj ratowników GOPR o bezpieczne wyprawy

W Centrum Historii Zajezdnia do 1 czerwca możemy oglądać wystawę „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich”. W ramach wydarzeń towarzyszących w najbliższą niedzielę można będzie się spotkać z tymi, którzy dbają o nas na stokach, szczytach i podczas wędrówek, czyli ratownikami GOPR.

Reklama

Freedom Climbers: Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Bogdan Jankowski i Janusz Fereński są przewodnikami podczas wyprawy na najwyższe szczyty świata, w jaką zabiera nas Centrum Historii Zajezdnia. Do 1 czerwca można zobaczyć tu bowiem wystawę „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich”, która opowiada o tych, którzy kochali wolność i góry.

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas zimowej akcji ratowniczej GOPR
Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas zimowej akcji ratowniczej

Miłość do gór i… Wrocław

To kanadyjska pisarka Bernadette McDonald nazwała tak naszych wspinaczy, pokazując światu osiągnięcia złotej ery polskiego himalaizmu. Na scenograficznej wystawie będzie można wejść do obozowiska z oryginalnymi przedmiotami, używanymi na wyprawach wysokogórskich, zobaczyć pamiątki Krzysztofa Wielickiego i Wandy Rutkiewicz, wysłuchać unikatowych nagrań rozmów ze wspinaczami podczas akcji wysokogórskich oraz podziwiać niepublikowane do tej pory zdjęcia z archiwum Bogdana Jankowskiego.

Plakat wystawy "Freedom Climbers" CH Zajezdnia
Plakat wystawy "Freedom Climbers"

Ekspozycja opowiada o ludziach, którzy, na przekór komunistycznemu systemowi, kochali wolność. Znajdowali ją w górach, zdobywając w połowie lat 70. ubiegłego wieku ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum. Przezwyciężali problemy finansowe i trudności w skompletowaniu wysokogórskiego sprzętu, z determinacją realizowali swoje marzenia o wolności, przekraczając granice – nie tylko geograficzne.

Spotkaj się z GOPR

Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń. Za nami spotkanie z Anną Kamińską, autorką książki „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”. Przed nami warsztaty, kolejne spotkania z autorami książek oraz wizyty tych, którzy w górach pracują na co dzień.

W najbliższą niedzielę, 26 stycznia wrocławianie mogą spotkać się z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będzie okazja, aby zapytać specjalistów o to: jak zaplanować bezpieczną wycieczkę w góry, jak prawidłowo odczytać prognozę pogody, z których szlaków skorzystać, a które bezwzględnie omijać, kiedy zrezygnować z wyjścia lub zmienić trasę, jak się ubrać i co ze sobą zabrać.

Ponad 300 ratowników w Sudetach (z Grupy Sudeckiej i Grupy Karkonoskiej GOPR) pełni dyżury w stałych stacjach ratowniczych i punktach ratunkowych, zlokalizowanych przy kompleksach narciarskich. To oni ratują turystów i narciarzy, gdy przytrafi się kontuzja na stoku lub ktoś zgubi się w górach.

Na spotkanie w CH Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 wstęp jest wolny. Start o godz. 14.00.

A przed nami kolejne wydarzenia

  • 23.02 – Robert Maciąg: Warsztaty tybetańskie dla dzieci
  • 02.03 – Fundacja GOPR: Psy ratownicze w służbie
  • 14.03 – Jelczem w Himalaje: spotkanie z twórcami projektu
  • 29.03 – Spotkanie z Dariuszem Jaroniem, autorem książki „Polscy himalaiści”
  • 12.04 – Spotkanie z Rachelą Berkowską, autorką książki „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach”
  • 08.05 – Spotkanie z Miłką Raulin, autorką projektu „Siła marzeń – korona ziemi”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama