wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Biuro Rzeczy Znalezionych, czyli co gubimy i gdzie szukać zgubionych rzeczy?

Biuro Rzeczy Znalezionych, czyli co gubimy i gdzie szukać zgubionych rzeczy?

Redakcja www.wroclaw.pl,

Adresy Biur Rzeczy Znalezionych we Wrocławiu www.wroclaw.pl
Adresy Biur Rzeczy Znalezionych we Wrocławiu

Zgubiłeś coś na basenie, w galerii handlowej czy w tramwaju? Nie martw się na zapas. Sprawdź, czy twoja zguba nie trafiła do miejskiego Biura Rzeczy Znalezionych we Wrocławiu. Być może ktoś ją znalazł i tam zostawił.

Reklama

W najdalszym zakątku Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, za hałdami kostki pochodzącej z wrocławskich ulic, znajduje się miejskie Biuro Rzeczy Znalezionych. Niewiele osób wie o istnieniu tego miejsca, a to właśnie tutaj przechowywane są przedmioty znalezione na terenie całego miasta, które przynieśli pracownicy Wrocławskiego Parku Wodnego, MPK, galerii handlowych, PKP, Policji czy osoby prywatne.

Biuro Rzeczy znalezionych we Wrocławiu – kontakt

MPK Wrocław

Przedmioty pozostawione w pojazdach MPK, zanim trafią do naszego Biura Rzeczy Znalezionych, znajdują się przez 1 dzień od dnia znalezienia w dyspozycji zajezdni obsługującej daną linię.

Sprawdzimy najpierw, czy przedmiot został przekazany do zajezdni. Bezpośredni kontakt do zajezdni:

Zakład Tramwajowy GAJ
ul. Kamienna 74, tel. 71 36 89 100; zajezdnia1(at)mpk.wroc.pl
Zakład Tramwajowy OŁBIN
ul. Słowiańska 16, tel. 71 32 66 200; zajezdnia2(at)mpk.wroc.pl
Zakład Tramwajowy BOREK
ul. Powstańców Śl. 209, tel. 71 33 94 400; zajezdnia4(at)mpk.wroc.pl
Zakład Autobusowy 
ul. Obornicka 131, tel. 71 32 75 910; zajezdnia9(at)mpk.wroc.pl
Tutaj znajdziesz wyszukiwarkę (kliknij) rzeczy znalezionych w tramwajach i autobusach. Jeśli znajdziesz przedmiot na poniższej liście, zadzwoń pod numer:

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK, tel. 71 308 50 36, 798 085 431

Miejskie Biuro Rzeczy Znalezionych

Jeśli przedmiotu nie ma na liście MPK możliwe, że został już przekazany do Miejskiego Biura Rzeczy Znalezionych. Miejskie Biuro Rzeczy Znalezionych prowadzone jest przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
  • Informację telefoniczną na temat przedmiotów można uzyskać w godzinach 8.00-14.00 pod numerem tel.: 71 376 08 96.

Jak odzyskać zgubiony przedmiot?

Warunkiem przyjęcia depozytu jest jego znaczna wartość – powyżej 100 zł. Przedmioty są bezpiecznie przechowywane w zamkniętym pomieszczeniu, a ich wykaz jest na bieżąco uzupełniany i publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej ZDiUM (tutaj można znaleźć listę zgubionych/znalezionych przedmiotów). W wykazie znajdziemy informację o dacie i miejscu znalezienia zguby, co ułatwia jej identyfikację.

Aby odebrać przedmiot, trzeba skontaktować się z biurem i w rozmowie z pracownikiem opisać utraconą rzecz, podając charakterystyczne szczegóły. Pozwoli to im upewnić się, że opisywany przedmiot należy do tej właśnie osoby – tłumaczy Klaudia Piątek ze ZDiUM.

Potem wystarczy umówić się na odbiór, wnieść symboliczną opłatę 2 zł za każdy miesiąc przechowywania przedmiotu i cieszyć się jego odzyskaniem.

Co i gdzie najczęściej gubimy?

Rodzaj zguby ma zazwyczaj związek z miejscem jej znalezienia. I tak w aquaparku najczęściej zostawiamy zegarki i biżuterię, w urzędach i sklepach – luźną gotówkę, portfele, klucze od domu i kluczyki od samochodu. W pojazdach MPK – odzież, plecaki, torby z zakupami, a w pociągach – czytniki, laptopy i tablety. Wszędzie oczywiście gubimy telefony, pieniądze i klucze. Wśród przedmiotów rzadszych znalazły się: peruka z akcesoriami, zestaw wędkarski, proteza zębowa, kilka rowerów i replika colta (rodzaj rewolweru). Nie gubimy już dziś tak często jak kiedyś okularów, kapeluszy czy parasolek.

Czego nie znajdziemy w Biurze Rzeczy Znalezionych?

W Biurze Rzeczy Znalezionych nie znajdziemy: zwierząt, dokumentów, broni i materiałów wybuchowych.

Warto też pamiętać, że przedmioty pozostawione w pojazdach MPK są przez kilka dni przechowywane w tamtejszym biurze (numer telefonu: 71 308 50 36, listę zagubionych/znalezionych w pojazdach MPK przedmiotów można znaleźć na stronie głównej MPK), dopiero potem trafiają do ZDiUM przy ul. Długiej.

Co gubimy w tramwajach i autobusach?

Portfel, klucze, rękawiczki, a może krzyż do pochówku? Co gubią pasażerowie wrocławskiego MPK? Lista jest długa i zaskakująca, bo do biura rzeczy znalezionych wrocławskiego przewoźnika trafiały już baterie prysznicowe, wózki inwalidzkie czy ostatnio pierścionek zaręczynowy, który właściciela nie odnalazł.

Co robić by znaleźć zgubione rzeczy?

Największą szansę na odnalezienie zguby mamy kiedy działamy szybko, najlepiej zaraz po zorientowaniu się o cennej stracie. Warto zapamiętać numer boczny pojazdu (cztery cyfry). To istotna informacja. Jeśli pozostawione przedmioty trafią w ręce kierowcy lub motorniczego MPK Wrocław zaraz po zakończeniu pracy, odniosą je do dyspozytorni zajezdni. Dopiero potem wyląduje na 3 dni do Biura Obsługi Pasażera MPK Wrocław (tel. 308 50 36), następnie trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych ZDiUM we Wrocławiu (tel. 71 376 08 96).

Kontakt z Biurem Rzeczy Znalezionych we Wrocławiu

  • Miejskie Biuro Rzeczy Znalezionych znajduje się w siedzibie ZDiUM przy ul. Długiej 49 (budynek H)
  • Czynne jest we wszystkie dni pracy urzędu od godz. 8.00 do 14.00.
  • Informację telefoniczną na temat przedmiotów można uzyskać w godzinach pracy biura pod numerem 71 376 08 96.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl