wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. EIT+: Pomysły młodych na zielony biznes [WIDEO]

Panele solarne na wielkich kontenerowcach zmniejszające zużycie paliwa, patyczek do mieszania kawy z cukru, praktyczne łączniki, które pomagają stworzyć meble z plastikowych skrzynek – to niektóre pomysły uczestników programu The Journey, współorganizowanego przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Reklama

Ponad trzystu młodych naukowców z 40 krajów wzięło udział w letniej edycji programu szkoleniowego The Journey stowarzyszenia Climate-KIC, którego polskim koordynatorem jest Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Climate-KIC to jedna z trzech Wspólnot Wiedzy i Innowacji utworzonych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii EIT w 2010 r. Ich zadaniem jest prowadzenie innowacyjnych działań w biznesie, nauce i edukacji, które służyć mają przede wszystkim ochronie środowiska i ograniczeniu wpływu zmian klimatycznych. W ramach Climate-KIC współdziałają naukowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz.

Tegoroczna letnia szkoła The Journey zorganizowana została w 18 miejscach w Europie, w tym we Wrocławiu, i była poświęcona zagadnieniom łagodzenia zmian klimatu oraz kształtowaniu praktycznych umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.

Podczas zajęć ich uczestnicy uczyli się m.in. jak przekształcić pomysły w projekty biznesowe, a jednocześnie działać na rzecz zmniejszenia globalnej emisji dwutlenku węgla.

 - Jakość biznesplanów prezentowanych w ramach finałów The Journey rośnie z roku na rok. Coraz więcej pomysłów ma szanse zaistnieć na prawdziwym rynku – twierdzi Cezary Lejkowski, dyrektor Climate-KIC Dolny Śląsk.

Wśród projektów rozwijanych podczas The Journey 2014 wyraźnych było kilka tendencji. Uczestnicy programu pracowali m.in. nad sposobem rezygnacji z niepotrzebnych opakowań produktów, rozwojem aplikacji mobilnych (np. służących do wymiany rowerów), czy wykorzystaniem odpadów z produkcji spożywczej (np. łuski z ryżu mogą być wykorzystywane jako nawóz, łupiny kawowe to świetna biomasa do produkcji energii).

Rafał Sobczak, student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, uczestnik The Journey: - Największą wartością z udziału w programie są znajomości, które tu zawarłem. Im więcej nowych perspektyw poznaję, tym wyraźniej widzę zalety stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w biznesie, co do których wcześniej nie byłem przekonany.

WCB/wto

Fot. Jakub Wańczyk

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl