wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Edukacja obywatelska - ważna konferencja w ZSP nr 12 we Wrocławiu

Edukacja obywatelska - ważna konferencja w ZSP nr 12 we Wrocławiu

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

W ZSP nr 12 we Wrocławiu odbyła się dziś (21 marca 2025 roku) konferencja warsztatowa „Edukacja obywatelska w projektach eTwinning i Erasmus+”. Dlaczego ten temat jest taki ważny?

Reklama

Od września 2025 wchodzi do szkół średnich nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Treści związane  z tym przedmiotem są jednak realizowane od lat i to praktycznie na poziomie edukacji w szkole podstawowej.

Edukacja obywatelska to nic innego jak uświadamianie młodym ludziom już na poziomie kształcenia podstawowego na czym polega demokracja, jakie są problemy współczesnego świata. Dzięki platformie eTwinning, a także bezpośredniej współpracy z partnerami zagranicznymi w ramach realizacji projektów Erasmus+ uczniowie mają okazję do poznania innych kultur, doskonalenia w praktyce znajomości języków obcych. Poznają wspomnianą problematykę zarówno lokalnie, jak i w szerszej perspektywie. 
Izabela Wojtycka, dyrektor ZSP nr 12 we Wrocławiu, współorganizator konferencji warsztatowej Edukacja obywatelska w projektach eTwinning i Erasmus+

Edukacja obywatelska jest ważna dla nas wszystkich

Dlaczego to wszystko jest ważne dla młodych ludzi?

– Edukacja obywatelska daje im szansę na własne rozpoznanie sytuacji ich rówieśników w innych krajach. Mogą dzięki temu wyrobić sobie własne zdanie i tym samym uruchomić własne myślenie krytyczne na dany temat – tłumaczy Izabela Wojtycka. Podkreśla, że edukacja obywatelska jest ważna także dla nas, ludzi dorosłych, bo przecież młodzi ludzie, którzy doświadczają jej w atrakcyjnej formule, jaką są działania związane z eTwinning i Erasmus+, za chwilę wejdą na rynek pracy. Będą też podejmować ważkie decyzje polityczne. Należy ich do tego jak najlepiej przygotować, aby zawsze starali się dojrzeć szerszy kontekst sprawy, brali pod uwagę wiele opinii i wysłuchiwali relacji bezpośrednio zaangażowanych w daną sprawę stron.

Najlepsze projekty eTwinning opracowywane przez nauczycieli i realizowane z uczniami otrzymują wyróżnienia. Szkoła Podstawowa nr 26 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 12 we Wrocławiu ma na swoim koncie już kilkanaście Krajowych i Europejskich Odznak Jakości. W tematyce edukacji obywatelskiej aktualnie realizowane są pilotażowo dwa projekty: jeden dla Samorządów Uczniowskich „Akcja kooperacja”, oraz pilotażowy projekt eTwinning dla Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

"Czujemy się wyróżnieni"

- Możliwość współorganizowania w pierwszym dniu wiosny 21 marca regionalnej konferencji z Krajowym Biurem eTwinning, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji i Narodową Agencją Programu Erasmus+ uznajemy jako społeczność za wyróżnienie i docenienie naszych działań – mówi Izabela Wojtycka. - Konferencją tą chcemy zachęcić wspólnie z Krajowym Biurem eTwinning, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji i Narodową Agencją Programu Erasmus+ do szerszego zainteresowania się programem Erasmus +, możliwościami doskonalenia kadry pedagogicznej oraz edukacji obywatelskiej uczniów za pośrednictwem platformy eTwinning.

Galeria zdjęć

Organizatorzy wydarzenia:

  • Krajowe Biuro eTwinning
  • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
  • Narodowa Agencja Programu Erasmus

Patroni wydarzenia:

  • Dolnośląski Kurator Oświaty
  • Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama