wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu
Kliknij, aby powiększyć
Laptop i telefon komórkowy. Na pierwszym planie okienka logowania. Zdjęcie ilustracyjne Freepik
Laptop i telefon komórkowy. Na pierwszym planie okienka logowania. Zdjęcie ilustracyjne

6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z sieci korzysta współcześnie około 5,2 miliarda ludzi na świecie. Spędzamy w internecie po kilka godzin dziennie. Z jakimi zagrożeniami na ogół się to wiąże?

Reklama

– Świat Internetu zaczął przyciągać te same zagrożenia, z którymi mamy do czynienia w świecie realnym – od przemocy psychicznej, internetowego hejtu po realne kradzieże – danych i środków zgromadzonych na naszych rachunkach bankowych. (…) Samo korzystanie z Internetu wymaga od nas zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i daleko posuniętej ostrożności – informują Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.  

Dlaczego warto ustawić dwuetapowe uwierzytelnienie konta?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Microsoft, wprowadzenie dwuetapowego uwierzytelnienia (np. kodem sms) zmniejsza liczbę skutecznych prób przejęcia konta o 99 procent.

– Istnieje ryzyko, że w wyniku wycieku danych internautów, nasze hasła znajdą się w rękach cyberprzestępców. Stosując logowanie dwuskładnikowe (np. hasło i kod SMS) znacząco zwiększamy swoje bezpieczeństwo, bo w przypadku wycieku haseł skompromitowany będzie tylko jeden z dwóch koniecznych elementów uwierzytelnienia – mówi ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Jak podkreśla Lipczyński, hasło powinno być odpowiednio skomplikowane, by trudniej było je złamać. Zdrową praktyką jest 12-14 znaków w haśle.

Aktualizacja systemu w telefonie ma znaczenie

Nie powinniśmy także zwlekać z aktualizacją systemu w smartfonie. Co jakiś czas pojawiają się informacje o wykrytych w oprogramowaniu lukach. Producenci naprawiają je, ale by nasz telefon pozostał bezpieczny, trzeba go aktualizować.

Uważaj na wiadomości zawierające załączniki i linki

Nie otwieraj załączników z wiadomości niewiadomego pochodzenia albo takich, których się nie spodziewałeś. Bądź ostrożny w przypadku linków do stron. Szczególnie w przypadku próśb o podanie danych osobowych lub podanie hasła do konta.

Cyberprzestępcy wykorzystują nasze rozkojarzenie, pośpiech, zmęczenie. Liczą, że bez zastanowienia klikniemy w załącznik, podejrzany link, przekażemy dane osobowe.

Chroń swoją prywatność w mediach społecznościowych

Nie publikuj danych (zarówno swoich, jak i swoich bliskich), które mogłyby zostać wykorzystane przez oszustów, złodziei czy hejterów. Zastanów się, czy przyjmować zaproszenia do grona znajomych od osób, których nie znasz. Istnieje ryzyko, że taka „znajomość” zostanie wykorzystana do uwiarygodnienia profilu cyberprzestępcy.

Więcej wskazówek na temat cyberbezpieczeństwa na co dzień znajdziecie m.in. w „10 prostych zasadach cyberhigieny” opracowanych przez Microsoft. Znajdziecie je pod tym linkiem.

Przemoc w sieci  - szczególnie narażone są na nią dzieci i młodzież

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) - z najnowszego raportu "Nastolatki 3.0 online" wynika, że połowa młodych ludzi spotyka się w internecie z sytuacjami, kiedy ich znajomi są atakowani i wyzywani (44,6 proc.). Z ośmieszaniem i poniżaniem kogoś w sieci zetknął się co trzeci nastolatek (ośmieszanie – 33,2 proc., poniżanie 29,6 proc.).

Wśród najczęściej spotykanych form cyberprzemocy wymieniane są: obrażanie i poniżanie, odrzucenie, nękanie online, wykorzystywanie intymnych materiałów, hejt.

Inny rodzaj cyberprzestępstwa to child grooming - uwodzenie dzieci online w celu wykorzystania seksualnego.

– Grooming jest przestępstwem regulowanym art. 200a kodeksu karnego. Jeżeli Twoje dziecko padło ofiarą groomingu lub masz takie podejrzenia, sprawę trzeba zgłosić do najbliższej jednostki policji – podkreśla UKE.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl